Uranyum ihracatını durdurmuştu! AB ve ABD'den Nijer açıklaması!

ABD, Nijer'deki askeri darbenin arkasında Rusya'nın olduğuna dair herhangi bir belirti olmadığını bildirdi. Avrupa Birliği (AB), Nijer'in uranyum ihracatını durdurmasına ilişkin açıklama yaptı.

Uranyum ihracatını durdurmuştu! AB ve ABD'den Nijer açıklaması!
Uranyum ihracatını durdurmuştu! AB ve ABD'den Nijer açıklaması!
GİRİŞ 01.08.2023 20:53 GÜNCELLEME 01.08.2023 20:53
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Dünyanın en büyük uranyum tedarikçilerinden Nijer'de 26 Temmuz'da yaşanan askeri darbe, ülkenin küresel uranyum arzının karşılanmasındaki önemini bir kez daha gündeme getirdi.

Nijer, dünyanın en büyük uranyum tedarikçileri listesinde 7. sırada yer alıyor. Ülke, Fransa'nın 3. AB'nin de 2. en büyük uranyum tedarikçisi konumunda bulunuyor.

ABD'DEN AÇIKLAMA: DARBENİN ARKASINDA PUTİN YOK

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, çevrim içi basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, Nijer'deki gelişmeleri "darbe" şeklinde nitelememeye devam ederek, diğer yandan ülkedeki gelişmeleri saat saat yakından takip ettiklerini söyledi.

ABD'nin Nijer ile olan işbirliklerinin devam etmesinin demokratik kurumlar ve hukukun üstünlüğü ile olan uyumuna bağlı olduğunu yineleyen Kirby, bu hususta henüz herhangi bir karar verilmediğini ifade etti.

Kirby, Nijer'deki gelişmelerin arkasında Rusya olduğuna dair herhangi bir belirti olmadığını kaydederek, bu konuda çok endişeli olmadıklarını aktardı.

Diğer yandan güneydeki ülkelerin Rusya ile ortaklık etmelerinin çıkarlarına olmadığının farkına vardıklarını savunan Kirby, bu kapsamda Afrikalı liderlerin, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Karadeniz tahıl girişiminden ayrılması kararının kurbanı olduklarını" fark ettikleri değerlendirmesinde bulundu.

ABD'nin Nijer'de terörle mücadele kapsamında 1000 kadar askeri olduğunu söyleyen Kirby, Amerikan askerlerinin diğer ülkelerin vatandaşlarını tahliye çabalarını desteklemek için kullanılması ya da Nijer içinde ya da yakınlarında ek kuvvet konuşlandırılmasıyla ilgili herhangi bir karar alınmadığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Muhamed Bazum'un yönetiminin itibar görmesini istediklerini ve Bazum'un Nijer'in demokratik yollarla seçilen lideri olduğunu vurgulayan Kirby, diğer yandan diplomasi için daralsa da hala bir alan olduğuna inandıkları mesajını verdi.

Kirby, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin vatandaşlarını tahliye etme çabalarının farkında olduklarını ve Nijer makamlarını bu tahliyelerin güvenli ve düzenli bir şekilde olmasını kolaylaştırmaya çağırdıklarını ifade etti.

Nijer'de ABD vatandaşlarına ve tesislerine yönelik ise doğrudan bir tehdit belirtisi olmadığını söyleyen Kirby, ABD'nin ülkedeki varlığıyla ilgili pozisyonlarının henüz değişmediğini bildirdi.

AB'DEN URANYUM AÇIKLAMASI

AB Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz, Brüksel'de düzenlenen günlük basın toplantısında, dünyanın en büyük uranyum tedarikçilerinden Nijer'de 26 Temmuz'da yaşanan askeri darbe sonrasında Fransa'ya uranyum ihracatının durdurulması hakkında açıklamalarda bulundu.

"AB için bir uranyum tedarik riskinin olmadığını teyit edebilirim. AB kuruluşları, herhangi bir kısa vadeli arz riskini azaltmak için yeterli uranyum stokuna sahiptir." diyen Jahnz, orta ve uzun vadede dünya piyasasında AB'nin ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek miktarda uranyum bulunduğunu belirtti.

Jahnz, Nijer'in AB için önemli bir doğal uranyum tedarikçisi olduğunu anımsatarak, bu uranyumun yakıt olarak kullanılması için zenginleştirilmesi gerektiğini anlattı.

Radyoaktif zehirli bir metal olan uranyum, kanser tedavisinden denizciliğe, silah sanayisinden nükleer enerji tesislerine kadar birçok farklı alanda kullanılıyor.

Afrika'nın en yüksek dereceli uranyum cevherine sahip Nijer, geçen yıl 2 bin 20 metrik ton uranyum üretti. Dünyadaki uranyum arzının yüzde 5'ini karşılayan Nijer, bu alanda en büyük tedarikçiler arasında yer alıyor.

Özellikle AB ve Fransa, Nijer'den önemli miktarda uranyum alımı yapıyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 50
 • medo 10 ay önce Şikayet Et
  Türkiye yıllardır Afrika da etkili yardımlar yapıyor, askerlerini eğitiyor. Ama darbeler oluyor, muhtemelen birileri bir oyun kuruyor fakat bizim haberimiz yok. Her şey olup bitiyor biz o zaman bir çözüm üretmeye kalkıyoruz. Kardeşim bir kerede olaylar olmadan önce analiz edip bir strateji geliştirip ona göre olayları yönlendirip organize etsek. Testi kırılmadan önce önlem alsak.
  Cevapla
 • İsoBaba 10 ay önce Şikayet Et
  Yani yeterince çalıp stoklamışlar. Kısa ve orta vadede sorun yok, uzun vadede yine hortumları bağlar sömürürüz, endişelenmeyin! diyor kendileri.
  Cevapla
 • Bandırmalı 10 ay önce Şikayet Et
  AB ve Fransa önemli miktarda Uranyum alıyor, ama önemsiz miktarda para ödüyor. Bu hammadde zenginliği içinde sefil bir halde yaşamaya mahkum ediliyor. Artık bu soygun düzeninin sonu geldi.
  Cevapla
 • Altaylı Türk 10 ay önce Şikayet Et
  Rusya var veya yok Emperyal abd sen hiç darbe olan ülkelerde hiç parmağın yokmu?
  Cevapla
 • Dadaş25 10 ay önce Şikayet Et
  Darbenin arkasında ABD nin olduğunu herkes biliyor.Dünyada abd,İngiltere ve İsrail olmasa eminim ki hiçbir yerde savaş olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Fidan dünyaya seslendi! Nükleer silah uyarısı: Köprüden önce son çıkış olabilir
MHP'den Cumhur İttifakı açıklaması