Nijer'de cuntadan ECOWAS'a tehdit: Üye bir ülkeye saldırırız

ECOWAS'ın cuntaya verdiği süre doluyor. Nijer'de 26 Temmuz'da darbe yapan askeri cunta, Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECOWAS) Nijer'e askeri operasyon düzenlemesi halinde, üye ülkelerden birine saldıracaklarını duyurdu.

GİRİŞ 04.08.2023 09:11 GÜNCELLEME 04.08.2023 13:58
Bu Habere 49 Yorum Yapılmış

Nijer'deki darbeyi yapan Vatanı Koruma Ulusal Konseyi'nin (CNSP) Sözcüsü Amadou Abdramane, devlet televizyonundan yeni bir bildiri okudu.

Bildiride, Nijer'in Paris, Abuja, Lome ve Washington büyükelçilerinin görevine son verildiği duyuruldu.

Halka, casuslar ve yabancı ülkelerin ordularına karşı dikkatli olunması çağrısında bulunulan bildiride, şüpheli her türlü hareketin yetkililere ihbar edilmesi istendi.

CUNTADAN SALDIRI TEHDİDİ

Bildiride, Fransa ile imzalanan tüm askeri iş birlikleri ve protokollerin de feshedildiği kaydedildi.

Cunta, ECOWAS'a da yeni bir tehditte bulundu. Bildiride, "ECOWAS, Nijer'e askeri müdahalede bulunursa, dostlarımız (Gine, Mali, Burkina Faso) hariç üye ülkelerden birine ani bir saldırı düzenleriz." ifadesi kullanıldı.

ECOWAS ülkeleri

CUNTAYA VERİLEN SÜRE DARALIYOR

ECOWAS, 30 Temmuz'da, askeri cuntaya Cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum'un serbest kalması ve yeniden görevine dönmesi için bir hafta süre vermişti.

ECOWAS, bu süre zarfında taleplerinin karşılanmaması durumunda askeri müdahale dahil her seçeneği değerlendireceklerini duyurmuştu.

Askeri müdahale ihtimali, Batı Afrika'daki diğer cunta hükümetlerinin tepkisini çekmişti.

Yönetimde askerlerin olduğu Burkina Faso ve Mali, yayımladıkları ortak bildiride Nijer'e askeri müdahalenin kendilerine savaş açmak anlamına geldiği konusunda ECOWAS'ı uyarmıştı. Gine de cuntaya destek açıklamasında bulunmuştu.

Diğer yandan Senegal, Fildişi Sahili, Benin ve Nijerya da üyesi oldukları ECOWAS'ın askeri müdahalesini destekleyeceklerini açıklamıştı.

Nijer'deki cunta, ECOWAS'a meydan okuduNijer'deki cunta, ECOWAS'a meydan okudu

Burkina Faso ve Mali'den ECOWAS'a uyarı: Savaş ilanı kabul ederizBurkina Faso ve Mali'den ECOWAS'a uyarı: Savaş ilanı kabul ederiz

CUMHURBAŞKANI BAZOUM YARDIM İSTEDİ

Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum, Washington Post gazetesi için "Ülkem saldırı altında ve ben de esir alındım" başlıklı bir makale kaleme aldı.

Nijer'in, demokrasiyi yıkmaya çalışan askeri cuntanın saldırısı altında olduğuna dikkati çeken Bazoum, kendisinin de keyfi şekilde esir alınan ve hapsedilen yüzlerce Nijerliden biri olduğunu yazdı.

Bazoum, "Bu darbe girişimi Nijerliler için bir trajedi olsa da başarılı olması halinde sınırlarımızın çok ötesinde yıkıcı sonuçlar doğuracak." değerlendirmesinde bulunarak, ABD ve tüm uluslararası toplumu, ülkesinde anayasal düzenin yeniden tesisine yardım etmeye çağırdı.

Cumhurbaşkanı Bazoum, darbecilerin, "Nijer'in terörle mücadelede başarısız olduğu ve ABD ile Avrupalı müttefiklerin ülkeye zarar verdiği" iddiasını yalandı.

Nijer'de darbeyi yapan üst düzey askerler, kendilerine

Nijer'in güvenlik durumunun, suçlanan müttefiklerle işbirlikleri sayesinde önemli ölçüde iyileştiğine vurgu yapan Bazum, Nijer'in ulusal bütçesinin yüzde 40'nın dış yardımlara bağımlı olduğunu ve darbe başarılı olursa bu yardımların kesileceğini kaydetti.

Bazum, Nijer'in, son 15 yılın en güvenli dönemini yaşadığını belirterek, ülkesinin, darbe hükümetlerinin yönetimde olduğu Burkina Faso ve Mali'den çok daha iyi durumda olduğunu vurguladı.

Darbecilerin, güvenlik alanındaki endişeleri gidermek yerine halkın onurunu ayaklar altına alarak Wagner gibi sabıkalı gruplarla çalıştığını ifade eden Bazum, "Orta Sahel bölgesi, darbecilerin ve bölgedeki müttefiklerin açık daveti yüzünden Wagner vasıtasıyla Rusya etkisine girebilir." uyarısında bulundu.

Nijer Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum

NİJER'DEKİ DARBE

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz'da Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP) isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.

NİJER, BATI DÜNYASININ SAHEL'DEKİ EN ÖNEMLİ MÜTTEFİKİ

Mali ve Burkina Faso'da art arda yaşanan darbeler sonrası Batı'nın Sahel'deki en önemli müttefiki haline gelen Nijer'de, Fransa'nın 1500 ve ABD'nin de yaklaşık 1000 askeri bulunuyor.

ABD'nin şimdiye kadar inşa ettiği en büyük ve masraflı İnsansız Hava Aracı (İHA) üssü de Agadez kenti yakınlarında yer alıyor.

Fransa da ABD ve İtalya ile başkent Niamey'deki bir askeri üssü kullanıyor.

Uluslararası toplum, 26 Temmuz'dan bu yana var gücüyle darbenin seyrini değiştirmeye uğraşıyor.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 49
 • Okur 11 ay önce Şikayet Et
  Milli gibi dursa da cunta çok çabuk çok kırılgan hareket ediyorlar. Bunlar gerçek halkçıysa 3 aya bile dayanamaz iç savaş çıkar. dış odaklı ise afrika iç savaşı çıkar sömürgeciliğe 10 yıl daha devam ederler. Sonucunda en az 100bin insan ölür haberde yer almaz 100-300 kanıksanır. sınır tanımayan kuruluşlar da sözde yardım kisvesiyle gelir çözümü geciktirip sömürgeciliği perçinlerler
  Cevapla
 • Tali 11 ay önce Şikayet Et
  Ecowacs anladığım kadarıyla Amerika ve Fransa'nın NATO su. Sömürge olmaktan çıkmak isteyenler için tehdit demek ki.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Amerika'nın sözcülüğünü mü yapıyorsunuz? Ne demek darbeciler? Orayı karıştıran, birbirlerine düşüren Amerika ve Fransa'dır.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  ilk ve en güzel darbedir bu
  Cevapla
 • Zor sorular 11 ay önce Şikayet Et
  Cum.Bşk. Bazoum darbeciler tarafından gözaltına alınıp hapse konduysa Wash. Post gazetesine makale yazacak imkanı nasıl yakaladı ? Ne zamandır uluslararası org.lar ülkeyi kimin yöneteceğine karar verip komşu ülkeyi savaşla tehtit ediyor ? Ecowas ekonomik bir birlikse böyle bir hakkı varmı ? Türkiye Natoya üye olduktan sonra darbeler oldu Nato hiçbirinde eski yönetim gelsin demedi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail tepkisi! IOC 3 maymunu oynamaya devam ediyor!
EURO 2024'te reytingleri en yüksek genç futbolcular! Arda kaçıncı sırada?