Darbecilerin Wagner'den yardım istediği iddia edildi

Nijer'de yönetimi devralan cuntanın, askeri müdahaleye karşı Rus güvenlik şirketi Wagner'den yardım istediği öne sürüldü.

GİRİŞ 05.08.2023 18:55 GÜNCELLEME 06.08.2023 10:35
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Soufan Center bölge uzmanlarından Wassim Nasr, Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, Nijer'de hükümeti devirerek iktidarı devralan "Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP)" Başkan Yardımcısı General Salifou Mody'nin, Mali'de Wagner temsilcileriyle görüştüğünü belirtti.

Nasr, Wagner temsilcileriyle yapılan görüşmede Mody'nin, Nijer'e olası askeri müdahaleye karşı Wagner'den destek istediğini kaydetti.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS), Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum'un serbest bırakılması ve yeniden görevine dönmesi için Nijer'deki askeri cuntaya verdiği bir haftalık süre yarın doluyor.

Mali ve Fransız basını, Nijerli cunta yönetimi temsilcilerinin, Wanger temsilcileriyle Mali'de buluştuğunu açıklamıştı.

NİJER'DEKİ DARBE

Nijer'de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz'da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurlarınca alıkonulmuş ve o akşam asker yönetime el koyduğunu duyurmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Ömer) Tchiani, 28 Temmuz'da "Vatanı Koruma Ulusal Konseyi (CNSP)" isimli cuntanın liderliğini üstlenmiş ve geçiş hükümetinin başına geçmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Amanoslu 6 ay önce Şikayet Et
  zaten asırlarca somurmedimi Avrupa, Afrika yı, ellerinden değerli madenleri alıp insanları c bıraktılar, bu insanlar Avrupa ya gitmek için kuzey Afrika dan, ne buldularsa karşıya geçmeye çalıştılar, geçenler kamplar da, çoğunu denizde gemileri ni batirdilar. dünya bunu hala seyrediyor, ister istemez ya ölüm yada hür yaşamak istiyorlar
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Vallahi bravo ne güzel tespit etmişsin büyük oyunu çözdün tebrikler.
  Cevapla
 • Öktem 6 ay önce Şikayet Et
  Fransa yoksul ülkeyi sömürmek istiyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'nin fonladığı Halk TV, DEM'e toz kondurmuyor
Şükrü Genç: Kılıçdaroğlu'nu destekledim, soğukluk hissettim