Libya'da can kaybı 50'yi aştı. Arap Birliği'nden önemli çağrı

Libya'nın başkenti Trablus'ta silahlı güçler arasındaki çatışmalarda can kaybı 55’e, yaralı sayısı 146’ya yükseldi. Çatışmalar sona ererken, Ulusal Birlik Hükümetinin çatışmalardan etkilenenlere tazminat ödemesine karar verildi.

GİRİŞ 16.08.2023 23:36 GÜNCELLEME 17.08.2023 10:02
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Libya İçişleri Bakanlığı'na bağlı güvenlik güçleri, dün akşam ilan edilen ateşkesin ardından bölgede önlemler aldı.

Trablus’ta Başkanlık Konseyi Başkanlığına bağlı Suç ve Terörle Mücadele Birimi "Rada" ile Ulusal Birlik Hükümeti'ne bağlı "444 Tugayı" arasında iki gün süren çatışmalarda can kaybı arttı. Trablus Acil Tıp ve Destek Merkezi sözcüsü yaptığı açıklamada, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 55’e, yaralıların sayısının ise 146’ya yükseldiğini bildirdi.

ÇATIŞMALAR SONA ERDİ

Libya’da 444 Tugayı Komutanı Mahmud Hamza, Trablus’taki Mitiga Havalimanı’nda Rada güçleri tarafından alıkonulmuştu. Hamza’nın alıkonulmasına yönelik herhangi bir açıklama yapılmazken, iki silahlı güç arasında çatışmalar başlamıştı. Salı günü gece saatlerinde Hamza’nın tarafsız bir gruba teslim edilmesi konusunda anlaşmaya varılmasının ardından çatışmalar sona ermişti. Varılan anlaşma kapsamında Trablus'taki tüm askeri operasyonların durdurulmasına, askeri birliklerin kışlalarına geri dönmesine, kamu ve özel mülke verilen zararın değerlendirilmesine ve Ulusal Birlik Hükümetinin çatışmalardan etkilenenlere tazminat ödemesine karar verildi.

TRABLUS'TA KONTROL SİLAHLI GRUPLARIN ELİNDE

Trablus’un önemli silahlı gruplarından olan Özel Caydırıcılık Gücü “Rada”, Mitiga Havalimanı ve çevresindeki kıyı bölgesinin kontrolünü elinde bulunduruyor. Diğer silahlı grup 444 Tugayı ise Trablus'un güneyindeki bölgeleri kontrol altında tutuyor.

TUNUS: ÇATIŞMALARDAN ENDİŞE DUYUYORUZ

Tunus Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Trablus'taki silahlı çatışmaların güvenlik ve istikrarı yok ettiği belirtildi. Tunus'un herhangi bir dış müdahale olmadan Libya'nın kendi içinde siyasi çözüme ulaşması beklentisinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tunus, bu talihsiz gelişmelerden duyduğu derin endişeyi dile getiriyor ve diyalog diline öncelik verilmesi ile yalnızca Libya'da değil tüm bölgede güvenliğin güçlendirilmesine katkı sağlayacak barışçıl bir çözüme bir an önce ulaşılması çağrısında bulunuyor."

ARAP BİRLİĞİ: LİBYA'DAKİ ÇATIŞMALAR, GEÇİŞ SÜRECİNİN HIZLANDIRILMASININ ÖNEMİNİ VURGULUYOR

Arap Birliği, Libya'nın başkenti Trablus'ta meydana gelen çatışmaların, devlet kurumlarının birleşmesi ve geçiş sürecinin bir an önce seçimler yapılarak tamamlanmasının önemini yeniden vurguladığını bildirdi.

Arap Birliği'nden yapılan yazılı açıklamada, Trablus'ta iki gün süren çatışmalardan derin endişe duyulduğu belirtilerek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilendi.

Son dönemde Trablus'ta kısmen gözlenen istikrarı bozan şiddet olaylarının sona ermesi çağrısı yapılan açıklamada, "Çatışmalar, devlet kurumlarının birleşmesi ve geçiş sürecinin bir an önce seçimler yapılarak tamamlanmasının hızlandırılmasının önemini bir kez daha teyit ediyor." ifadeleri kullanıldı.

KAYNAK: AA, İHA
Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 59
 • hakan 6 ay önce Şikayet Et
  hemen mudahele edip iki tarafida kendimize baglamaliyiz hatta hafter tarafini tamamen yok etmeliyiz ki tek güç olmak lazim libya artik bizimdir kimse giremez de cikamaz d
  Cevapla
 • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
  Bir musubet bin nasihatten iyidir
  Cevapla
 • hamdolsun 6 ay önce Şikayet Et
  osmanlıyı çooook ararsınız
  Cevapla
 • Vatandaş 6 ay önce Şikayet Et
  Müslümanlar ancak bir birlerini öldürürler.Yiyin bir birinizi hiç olmazsa azalırsınız
  Cevapla
 • Derler 6 ay önce Şikayet Et
  bu olaylar akılları kiraya vermenin sonucudur, RTE Müslüman bir lider olarak gün yüzüne çıktı düşünüp tam manada biat etseler iki seneye tüm ajanlar ve projeleri deşifre olur, tabi yaşantıyı düzeltmek te önemli çünkü neye layık isek ona göre yönetiliyoruz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TFF yayın ihalesini iptal etti
Tevfik Göksu projelerini tanıttı: Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü yapıyoruz