Hindistan'dan Yunanistan'a 40 yıl sonra ilk ziyaret

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 40 yıl sonra başbakanlık düzeyinde günübirlik ziyaret gerçekleştirdiği Yunanistan'ın başkenti Atina'da Başbakan Kyriakos Miçotakis ile bir araya geldi.

GİRİŞ 26.08.2023 10:28 GÜNCELLEME 26.08.2023 11:22
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, 40 yılın ardından başbakanlık düzeyinde Yunanistan'ın başkenti Atina'ya günübirlik bir ziyaret gerçekleştirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya gelen Modi, düzenlenen ortak basın toplantısında görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Modi, "Savunma ve güvenlik sektöründe askeri bağlarımızı ve savunma sanayimizi güçlendirme konusunda mutabakata vardık. İki ülke ayrıca 2030 yılına kadar ikili ticareti ikiye katlamayı hedefleyecek. Savunma ve güvenlik sektörlerinin yanı sıra altyapı, tarım, eğitim ve teknoloji alanlarında ikili ilişkileri güçlendirmeye karar verdik." dedi.

İki ülkenin tarımsal üretimle ilgili olarak araştırma, hayvan yetiştirme ve hayvansal ürünlerde işbirliğine de olanak sağlayacak bir anlaşma imzaladığını söyleyen Modi, Yunanistan'ın da vasıflı kişilerin göçünü kolaylaştırmak istediğini, bu nedenle hareketlilik ve göç konusunda yakında bir anlaşma imzalayacaklarını açıkladı. Modi, iki ülkenin 2030 yılına kadar ticareti ikiye katlamayı hedeflediklerini söyledi.

HİNDİSTAN-YUNANİSTAN İLİŞKİLERİ GENİŞLİYOR

Miçotakis, ise görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada, Hindistan ile Yunanistan arasındaki ticaretin 2022'de 1,32 milyar euro seviyesinde çıktığını ifade etti.

Turizm, ilaç ve teknoloji sektörlerinde ekonomik işbirliğine dikkati çeken Miçotakis, Yunanistan ile Hindistan arasında doğrudan uçuşların olmasının büyük önem taşıdığını aktardı.

 

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 7
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  inekci lerrŕ
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  biz de baş düşmanları pakistanla kankayız ya hindular da buna karsilik kendine yunani seçmis durumda. adamlarin kafa bu anlamda zehir gibi calisiyor.
  Cevapla
 • Şemseddin Sami 9 ay önce Şikayet Et
  Kimi Hindu kimi Yunan kimi bilmem ne bela ...Renkler farklı farklı olsa da gaye İslam düşmanlığı
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  2 şeref yoksunu, islam düşmanları bir araya gelmiş. İnşallah son gelişleri olur. Amin.
  Cevapla
 • Ali Eden 9 ay önce Şikayet Et
  İnek sidigi içerek uzaya araç gönderen asla barışçıl olmayan ,toplu tecavüzlerin sık yaşandığı iğrenç bir ülke olan hindistan ....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Damat dehşeti: 4 kişi hayatını kaybetti! Yeni doğan bebeğini de alıp kaçtı
Şaşırtan 'Kassam' iddiası: İsrail dünyaya ilan edecek