Rusya: Afrika'ya tahıl planında Türkiye'yle anlaştık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de yaptığı görüşme sonrası Tahıl Koridoru Anlaşması'nın akıbeti belirsizliğe yol açarken, Moskova'dan dikkati çeken yeni bir açıklama geldi.

GİRİŞ 07.09.2023 09:01 GÜNCELLEME 07.09.2023 11:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede, Tahıl Koridoru Anlaşması'nın devamına ilişkin somut bir sonuç çıkmazken, Rusya'dan yeni bir açıklama geldi.

Erdoğan'la yaptığı görüşmede Putin, "Biz Tahıl Anlaşması'nı canlandırmaya hazırız. Yeni anlaşma için Rusya'ya yaptırımların kaldırılması gerekiyor. Ben bunu sayın Erdoğan'a açıkça söyledim." demişti.

Rusya dün tahıl sevkiyatıyla ilgili dikkati çeken bir açıklamak yaptı ve Afrika'ya göndermeyi planladığı 1 milyon ton tahılın sevkiyatını Türkiye'nin idare etmesi konusunda prensipte anlaşma sağlandığını duyurdu. Plana göre, gönderilmesi planlanan tahıl Katar'ın finansal desteği sayesinde düşük fiyattan satılacak.

TÜRKİYE YÖNETECEK

Türkiye'nin Rus tahılının ihracını yöneteceği ifade edildi ancak üstleneceği rol hakkında detay verilmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Aleksandır Gruşko, "Prensipte tüm anlaşmalara varıldı. Sevkiyata ilişkin planın teknik yönleri üzerinde çalışmak için yakın gelecekte tüm taraflarla çalışmaya başlamayı bekliyoruz." dedi.

Yine Erdoğan da Putin'le düzenlediği ortak basın toplantısında, bu konuya değinerek, anlaşmanın sağlandığını ima etmişti:

 

"Bugünkü görüşmede Sayın Putin 1 milyon ton tahılı ihtiyacı olan Afrika ülkelerine göndermeye hazır olduklarını söyledi. Biz de bu tahılı fabrikasyon olarak un haline getirip Afrika ülkelerine gönderebiliriz."

 

Bu yöntemle tahıl sadece Afrika ülkelerine gidecek.

Rusya, Batılı devletlerin kendi tahıl ve gübre ihracatına yönelik yaptırımlardan kaynaklanan engelleri kaldırmamasını gerekçe göstererek, Ukrayna'nın Karadeniz limanlarından tahıl ihraç etmesine olanak sağlayan Tahıl Anlaşması'ndan temmuz ayında çekilmiş, sonrasında ise bahsi geçen tasarıyı gündeme getirmişti.

Öte yandan gıda sorunları görülen Afrika ülkelerine ücretsiz ya da ucuz tahıl gönderme teklifinde bulunan Rusya'nın ülkelere göndereceği miktar Ukrayna'nın anlaşma kapsamında ihraç ettiği tahıl miktarının oldukça altında.

Rusya, yeniden Tahıl Anlaşması'na geri dönmek için, kendilerine bu konuda Batı tarafından uygulanan ambargoların kaldırılmasını şart olarak koşuyor.

Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Bayraktar AKINCI TİHA'dan süpersonik füze ile atış! Hedef tam isabet vuruldu
Gazze sözleri rahatsız etti! Murat Kurum'dan Özgür Özel'e yanıt!