Azerbaycan'dan, skandal Karabağ çağrısı yapan Fransa'ya çok sert uyarı!

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Fransa’nın Karabağ’da yürütülen terör mücadele operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamalara tepki göstererek, Fransa’nın bölgeden uzak olmasının bölge için daha iyi olacağını açıkladı.

GİRİŞ 19.09.2023 20:23 GÜNCELLEME 20.09.2023 17:36
Bu Habere 173 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde yasadışı olarak konuşlanan Ermeni silahlı güçlerine karşı başlattığı terörle mücadele operasyonlara ilişkin açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanlığı'na tepki gösterdi. Azerbaycan topraklarının işgal edildiği gerçeğine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 4 kararına rağmen, Fransa'nın 1997-2020'de AGİT Minsk grubuna eşbaşkanlık yaptığı dönemde bölgedeki çatışmanın uluslararası hukuka dayalı olarak adil çözümüne katkıda bulunmak yerine, bölgedeki işgal güçlerin kalmasına yönelik çabalarının gayet net şekilde hatırlandığı belirtildi.

'AÇIKLAMALARI İŞGAL KALINTILARINA DESTEK OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ'

Fransa'nın çatışma sonrasında da önceki politikasından asla vazgeçmediği kaydedilen açıklamada, “Karabağ bölgesinde yasadışı olarak konuşlanan Ermeni silahlı kuvvetlerinin provokasyonlarına yanıt olarak alınan tedbirlere ilişkin bugünkü açıklamasını, işgalin kalıntılarına destek olarak değerlendiriyoruz. 44 Günlük Savaş sırasında Azerbaycan karşıtı duruşu ve açıklamalarıyla öne çıkan Fransa'nın, çatışma sonrası dönemde bölgede barışı tesis etme çabalarının dışında kalması ve yalnızca olumsuz etki oluşturan açıklamalarda bulunması, ayrılıkçılığı destekleyen açıklamalara bağlı kalması ve kendisini bölgeden daha da izole etmesi iyi bilinmektedir” denildi.

'FRANSA'NIN BÖLGEDEN UZAK OLMASI BÖLGE İÇİN DAHA İYİ OLACAK'

Fransa'nın bugün karşı karşıya olduğu sömürge bölgelerindeki mevcut durumdan ders almayarak bu konuda önceki davranış ve politikasını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Fransız yetkililer, Fransa Ulusal Meclisi ve Senatosu, Azerbaycan'a karşı açıklama ve belgeler yayınlama konusunda Ermenistan'dan bile daha aktifler. Fransa'nın İslamofobik ve Azerbaycan karşıtı politikası ve iç işlerimize kabul edilemez müdahalesi, Fransa'nın bölgeden uzak olmasının bölge için daha iyi olacağını gösteriyor” ifadelerine yer verildi.

FRANSA AB VE ABD'YE SKANDAL ÇAĞRIDA BULUNMUŞTU

Fransa Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın Karabağ’da başlattığı terörle mücadele operasyonuna dair yaptığı açıklamada, “Fransa, derhal durdurmaya ve uluslararası hukuka saygı göstermeye çağırıyor. Fransa, bu kabul edilemez saldırıya bölgenin güvenliğine yönelik oluşturduğu risklerle orantılı olarak güçlü bir yanıt verilmesi amacıyla Avrupalı ve ABD’li ortaklarıyla yakın iş birliği içinde çalışıyor” ifadeleri kullanmıştı. Açıklamada ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne konuyu görüşmek üzere acil toplama çağrısında bulunuldu.

KAYNAK: İHA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 173
 • Yasar 7 ay önce Şikayet Et
  Ciddiye almaya gerek yok.konuşsun dursun.adamlar zaten ermeniler in hamisi gereğini yerine getiriyorlar.bizim yaptıklarımız ne önemli olan o
  Cevapla
 • konuk 7 ay önce Şikayet Et
  Fransa kendini ne zannediyorsun, ülkende bulunan ermenilere hoş görünmek için yaptığını biliyoruz. Azerbaycana karışamazsın.
  Cevapla
 • Kelkit29 7 ay önce Şikayet Et
  Dokunun Ince Ince acisin yaralari.tarih dondu agalar maraba oldu .Kim takar fransayi.
  Cevapla
 • Hasan doğru 7 ay önce Şikayet Et
  Sömürgeci fransa senin ve abd nin pili bitti artık. Türkiye yüzyılında buralardan arkanıza bakmadan kaçacaksınız.
  Cevapla
 • MACKALI 61 7 ay önce Şikayet Et
  fransanin tarihte yaptigi katliamlara bakin hitlerden en az 5 kat daha insanlari barbarca öldürmü$ ülkedir..sabahlari kuma$ kapidan firlayan gibi hemen yikma pe$inde libayada kaddafiye yaptigi gibi.fransa dünyanin en belali pis ülkesidir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ebu Ubeyde: “Düşman Gazze'nin kumlarına saplanmış durumda”
Çaldıkları motor başka hırsızlar tarafından çalındı!