Haham Schneier'den Erdoğan itirafı: En çok istenen bilet oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta kabul ettiği Haham Marc Schneier, "Cumhurbaşkanı ile görüşmeye davet almak şu an New York’taki en çok istenen bilet gibi. Bence bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir saygı gösterisiydi" dedi.

Haham Schneier'den Erdoğan itirafı: En çok istenen bilet oldu
Haham Schneier'den Erdoğan itirafı: En çok istenen bilet oldu
GİRİŞ 23.09.2023 17:45 GÜNCELLEME 23.09.2023 17:45
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

Türkevi’ndeki kabule katılan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerikan Yahudi toplumu arasındaki görüşmenin detaylarını anlatan Haham Marc Schneier, geçmişte de bu formattaki görüşmelere katıldığını ancak şu ana kadar gördüğü “en sıcak, en rahat ve en samimi” buluşmanın çarşamba günü yapılan olduğunu aktardı.

"EN ÇOK İSTENEN BİLET GİBİ"

ABD’deki Yahudi toplumu üyelerinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye davet alabilmek için yoğun çaba sarf ettiğini aktaran Schneier, şunları söyledi:

“Şunu şahsen biliyorum. Cumhurbaşkanı ile görüşmeye davet almak şu an New York’taki en çok istenen bilet gibi. Bence bu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir saygı gösterisiydi çünkü kendisi İsrail ile ilişkiler kurma ve güçlendirme isteğini defalarca içten bir şekilde ortaya koydu. Kendisi (İsrail Cumhurbaşkanı Isaac) Herzog ile yakın bir ilişki kurmuştu. Şimdi de Başbakan Netanyahu ile bir ilişki geliştirmek istiyor.”

WASHINGTON’DA İŞBİRLİĞİ

Schneier, görüşmede masaya yatırılan en önemli noktalardan birinin, Türkiye’nin Biden yönetimi ve ABD Kongresi olan ilişkile-rini geliştirmede Amerikan Yahudi toplumunun oynayabileceği rol olduğunu söyledi. Yahudi toplumunun en büyük önceliğinin anti-Semitizmle mücadele olduğunu belirten Haham, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yahudi düşmanlığının görüldüğü coğrafyalarda sorunun çözümü konusunda rol oynayabileceğini belirttiğini kaydetti.

YARDIMCI OLABİLİRİZ

Son yıllarda ABD’nin başkentinde Türkiye karşıtı lobilerin çalışmalarından ötürü oluşan olumsuz havanın birlikte aşılabileceğini belirten Schneier, şunları aktardı: “Özellikle Washington, ABD Kongresi ve ikili ilişkiler söz konusu olduğunda Amerikan Yahudi topluluğunun yanınızda bulunması çok yardımcı olur ve bana göre bu ittifakın Washington’da şu an bir araya geldiğini görüyoruz.” Schneier, Amerikan Yahudi toplumunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye-ABD ilişkileri konusunda yardımcı olmak için samimi bir istek olduğunun altını çizdi.

MARC SCHNEİER KİMDİR?

ABD merkezli Etnik Anlayış Vakfı’nın kurucusu Haham Schneier, Yahudi toplumunun Müslüman cemaatler ile Amerikalı siyahlarla ilişkilerini geliştirmeye odaklanıyor. Özellikle Körfez ülkeleri ile İsrail ilişkilerini geliştirmeye odaklanan Schneier, İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un 2022’deki Türkiye ziyareti için çalışmıştı. Türkiye-İsrail yakınlaşmasını destekleyen bir isim.

İSRAİL’E ZİYARET EL AKSA’DA NAMAZ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun önümüzdeki aylarda Türkiye’ye gelmesi için bir plan üzerinde çalışıldığını kaydeden Schneier, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da İsrail’e bir ziyaret gerçekleştirme isteğini Amerikan Yahudi Toplumu liderlerine de ilettiğini söyledi. “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’i ziyaret etmek için samimi bir hevesi olduğunu hissedebiliyordunuz. Hakikaten bu ziyareti gerçekleştirmek istiyor” diyen Yahudi kanaat önderi, Erdoğan’ın ziyaret sırasında El Aksa Camii’nde namaz kılmak arzusunu paylaştığını da aktardı.

İSLAMOFOBİ VE ANTİ-SEMİTİZM İLE ORTAK MÜCADELE

Haham Schneier, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artan İslamofobi ve anti-Semitizm ile mücadeleye de değindiğini belirtti. Erdoğan’ın, bunun Müslüman ve Yahudi toplumlarını daha da yakınlaştırmak için bir fırsat teşkil ettiğini görüşmede aktardığını da sözlerine ekledi.

KAYNAK: HÜRRİYET
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 66
 • Abdullah 2 ay önce Şikayet Et
  Antisemitizm lafları da baydı artık. Araplar semitik ırk değil mi? Arapça sami dillerinden değil mi? İbranice ile akraba değil mi? Yahudilerin Araplara düşmanlığı antisemitizm olmuyor. Ama onlar filistinde katliam yaparken karşı çıkarsak antisemitist oluyoruz.
  Cevapla
 • Turk 2 ay önce Şikayet Et
  Ister sevin ister sevmeyin ama Erdoğan Dunyada Avrupali liderlerden daha etkili hicbirisinin ismi bile duyulmazken onun herkes biliyor.Ingilizlerin cogu kendi basbakanlarini bilmezken Erdogani tanirlar.
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Bunların önceliği, Yahudilerle temas kurulması, bunu yaparsanız iyi olursunuz; ilişki kurmazsanız köyüsünüz. Yahudi, keser gibi hep kendi tarafına yontuyor. Filistini unutmuyoruz.
  Cevapla
 • mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  biktik artik bu saplantilardan. Filistift yonetimi güney kibrisla is birligi yapacak buna hic sesiniz cikmayacak. devletin Ali menfaatleri icin hata yapanlar unutulmadan yola devam ediliyor. olay budur firsat cikinca herseyin yerli yerine oturmasi icin güc toplaniyor anlamiyormusunuz
  Cevapla
 • xyzt 2 ay önce Şikayet Et
  Reisimiz bu toplantida kuduste namaz kilmayi dört gözle bekliyorum demis.. yani anlayin hahamlar gelip kudüsü sizin baskentiniz olarak taniyacam demis bundan büyük müjde olurmu size.. alemin rezili ülkenin münafigi gelip mescidi aksayi kirletecek ve sonra yeni baskenitiniz hayirli olsun diyecek!
  Cevapla
 • Cem 2 ay önce Şikayet Et
  Cahilligin ve kindarligin dibi. Kinin kime birader, islama mi yoksa muslumana mi?
  Cevapla
 • Elmascı 2 ay önce Şikayet Et
  Kişi kendinden bilir işi. Kendini iyi tarif etmişsin. Bahsettiğin kişi münafık değilse sen münafık olursun. Sözlerimize dikkat edelim.
  Cevapla
 • Tokatlı 2 ay önce Şikayet Et
  Şunu başkası yapsa, kim olursa olsun yani. illa şu bu değil, dış güçlerin adamı diye bağırırdı herkes.
  Cevapla
 • Sezai 2 ay önce Şikayet Et
  Hep bize mi dış güçler gelecek biraz da biz dış güç olalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye için bir ilk! Yüksek teknoloji ürünü havacılık motoru ihraç edilecek
Gazze enkaz yığınına döndü! Yıkılan çarşı ve sokaklar mezar yeri oldu...