Rusya'dan Ermenistan'a sert cevap!

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın, Rusya'yı suçlayarak iç ve dış politikadaki başarısızlığının sorumluluğundan kurtulmaya çalıştığını belirtti.

Rusya'dan Ermenistan'a sert cevap!
Rusya'dan Ermenistan'a sert cevap!
GİRİŞ 26.09.2023 03:39 GÜNCELLEME 26.09.2023 03:39
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Paşinyan'ın bağımsızlık günü gerekçesiyle verdiği mesajda, Rusya'ya yönelik açıklamaların kabul edilemez saldırılar içerdiği ve ilişkilere zarar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, "(Paşinyan) Moskova'yı suçlayarak iç ve dış politikadaki başarısızlığının sorumluluğundan kurtulmaya çalışıyor." ifadesi kullanıldı.

Ermeni Başbakan'ın eylemlerinin Rusya ve Ermenistan ilişkilerini Batı tarafından kışkırtılan yıkıcı sürece götürdüğü belirtilen açıklamada, Paşinyan'ın Ermenistan'ı bunca zamandır kasıtlı olarak Rusya'dan uzaklaştırmaya hazırlandığını da itiraf ettiğine işaret edildi.

Rusya'nın Ermenistan'a güvenlik, ekonomi ve kültür alanlarında geniş çaplı yardım sağladığı ve sağlamaya devam ettiği hatırlatılan açıklamada, 2020 sonbaharında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bizzat çabalarının, Ermenistan'ın Azerbaycan karşısında tamamen yenilgisinin önlenmesini de mümkün kıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Eğer Paşinyan ateşkesi haftalar önce kabul etmiş olsaydı, kayıp daha hafif olacaktı." değerlendirmesinde bulunuldu.

Rusya'nın, Ermenistan'daki Rus şirketlerine suni zorluklar yaratılmasına rağmen bu ülkeyle hem ikili ilişkilerde hem de Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde ekonomik bağlarını sürekli olarak artırma yolunda ilerlediğine dikkati çekilen açıklamada, "Bölgesel meselelerde Paşinyan, Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında Kasım 2020'de imzalanan, Dağlık Karabağ'ın statüsü meselesinin gelecek nesillere bırakılması yönündeki centilmenlik anlaşmasına uymak yerine, Batı'nın teşviklerine boyun eğdi. Prag ve Brüksel'de, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ üzerindeki egemenliğini tanıyan 1991 Alma-Ata Deklarasyonu'na dayanarak hareket etme kararı aldı." ifadeleri kullanıldı.

Bu durumun Kasım 2020 tarihli üçlü bildirinin imzalandığı koşulların yanı sıra Rus Barış Gücü'nün konumunu da temelden değiştirdiği vurgulanan açıklamada, "Büyük ölçüde Rusya ve Azerbaycan ile birlikte ritmik çalışma yerine Batı'ya kaçmayı tercih eden Ermeni yönetiminin tutarsız tutumunun bir sonucu olarak, 2020-2022'deki en üst düzeydeki üçlü anlaşmaların uygulanması durmuştur." ifadesine yer verildi.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 3
 • Türk 4 ay önce Şikayet Et
  Paşinyan oldu perişanyan.
  Cevapla
 • Kare Murat 4 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna gibi gaza geldiler. Bunların kayıpları onemli değil, lobileri güçlü. Ermeni lobisi tamamen sarsilmazsa tehlike ve kin devam edecek.
  Cevapla
 • Türkiye Yüzyılı* 4 ay önce Şikayet Et
  Ermeniler Rusyadaki lobileri eskisi gibi güçlü değil sebebi ise son zamanlarda ermeniler Ab ve Abd nin etkisinde kalarak ruslara karşı kibirli ve suçlayıcı yaklaşımlarda bulunması diyebiliriz.Paşinyanı rus halkı affedermi bilinmez lakin putin affetmez.Neden mi?Rus Paralı asker lideride paşinyan gibi kibirli bir şekilde putine isyan ve suçlamalarda bulunmuş ve adamın akıbeti ortada.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Galatasaray, TFF'yi istifaya davet etti
İsrail askerlerinden pedofili içeren pozlar!