Birleşmiş Milletler'den Taliban açıklaması: Diyalog, tanımak anlamına gelmiyor

BM Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, Afganistan'daki Taliban yönetimiyle diyaloğun sürmesi gerektiğini vurgulayarak, "Diyalog, tanımak anlamına gelmiyor." ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler'den Taliban açıklaması: Diyalog, tanımak anlamına gelmiyor
Birleşmiş Milletler'den Taliban açıklaması: Diyalog, tanımak anlamına gelmiyor
GİRİŞ 27.09.2023 00:52 GÜNCELLEME 27.09.2023 01:38
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM) Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Afganistan oturumunda açıklamalarda bulundu.

Tarıma dayalı bir toplum olan Afganistan'ın iklim değişimi nedeniyle meydana gelen kuraklıktan çok ciddi şekilde etkilendiğini aktaran Otunbayeva, üye ülkelere Afganistan yardım planını desteklemeleri çağrısında bulundu.

Otunbayeva, yetersiz fonlama nedeniyle birçok insani yardım programının sonlandırıldığını belirtti, özellikle kış ayları yaklaşırken acilen yardımların artırılması gerektiğini vurguladı.

"DİYALOG TANIMA ANLAMINA GELMİYOR"

İhlallere rağmen Taliban yönetimiyle diyaloğun yürütülmesine ilişkin eleştirilerin bulunduğuna işaret eden Otunbayeva, "Biz Taliban yönetimiyle diyaloğu sürdürmek için angajmana devam edilmesi gerektiğini savunuyoruz. Diyalog, tanıma anlamına gelmiyor. Söz konusu politikaları kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor. Aksine, diyalogla bu politikaları değiştirmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Otunbayeva, taraflar arasındaki güven eksikliğinin sorun teşkil etmeye devam ettiğini ancak diyalog kapılarının halen açık olduğunu ifade ederek, "Sorunlara rağmen hâlâ bir fırsat var. Diyalog kapılarının kapanmaması ve diyaloğun değişime yol açması için çaba sarf etmeye devam etmeliyiz." sözlerini kaydetti.

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan

Editör Hakkında

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin İşletme bölümünden mezun oldu. Yeni medyaya 2015 yılında adım attı. Yakın siyasi tarih, yönetim ve politik süreçlere olan ilgisi bu mesleğe başlamasındaki en önemli etken oldu. Sırasıyla Star, Güneş, Akşam ve A Haber'de gündem ve politika editörlüğü görevinde bulundu. Her türlü dezenformasyonun olduğu, Hakikat ötesi siyasetin (Post truth politics) yaşandığı günümüz dünyasında, tahrif edilen olguları savunmak, temiz bilgi aktarımına yardımcı olmak ve kamuoyunun dijital-medya okuryazarlığını geliştirmek üzere çaba gösteriyor. Dijital medya kariyeri Haber 7'de devam etmektedir.
YORUMLAR 10
 • Ramazan cömert 9 ay önce Şikayet Et
  Az kaldı yakında hepiniz sıraya geçeceksiniz tanıma konusunda biz tanıdık kardeşlerimizi .Afganlılar ümmetin ayrılmaz bir parçası.Rusya’yı ABD yi dize getirdi sırada BM var
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Kimi Tanıyacak Sınız Terörist İsrail'i Terörist Rumları Terörist ABD'yi Terörist İngiliz imi??
  Cevapla
 • Kemal 9 ay önce Şikayet Et
  Taliban, gerçekten Müslüman olsaydı izin verir miydiniz? Bir de muhatap alıyorsunuz. Ey ab sizi bilmiyor muyuz?
  Cevapla
 • Mahmut 9 ay önce Şikayet Et
  Kurban olsun birLEŞmiş leşler.
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  onların da çok umrundaydı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kavga ettiği kadını MMA dövüşçüsü gibi tek hamlede savurdu!
İsrail'den Han Yunus'ta yeni katliam: 93 Filistinli şehit oldu