Aliyev: Çatışma yaşanırsa müsebbibi Fransa olacaktır

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Fransa'nın Ermenistan'a silah vermesinin barışa değil yeni bir çatışmaya hizmet eden bir yaklaşım olduğunu belirterek, bölgede yeni çatışma yaşanırsa bunun müsebbibinin Fransa olacağını bildirdi.

Aliyev: Çatışma yaşanırsa müsebbibi Fransa olacaktır
Aliyev: Çatışma yaşanırsa müsebbibi Fransa olacaktır
GİRİŞ 08.10.2023 00:38 GÜNCELLEME 08.10.2023 00:38
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'le telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Aliyev, AB, Fransa, Almanya ve Ermenistan liderlerinin İspanya'nın Granada kentinde 5 Ekim'de gerçekleştirdikleri toplantının ardından yayımladıkları bildiride toplantıya katılmamasına rağmen ülkesinin adının da kaydedilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı.

Aliyev, Fransa'nın malum tutumu (Azerbaycan'ın görüşmeye Türkiye'nin de katılması talebinin Fransa tarafından reddedilmesi) üzerine Azerbaycan olarak Granada'daki toplantıya katılmadıklarını hatırlatarak, "Fransa'nın, Ermenistan'a silah vermesi barışa değil yeni bir çatışmaya hizmet eden bir yaklaşımdır ve bölgede yeni çatışma yaşanırsa bunun müsebbibi Fransa olacaktır." ifadesini kullandı.

Avrupa Parlamentosunun, Azerbaycan aleyhine "ksenofobik" (yabancılara karşı duyulan ve hastalık haline getirilebilen düşmanlık ve korku) ve "şovenist" bir bildiri kabul ettiğini belirten Aliyev, orada belirtilen görüşleri onaylamadıklarını, bu bildirinin de bölgenin barış ve istikrarına hizmet etmeyeceğini vurguladı.

- "Azerbaycan'ın bu hususta attığı adımlar, tamamen uluslararası hukuka uygundur"

Aliyev, Azerbaycan'ın uluslararası hukuk ve BM Şartı uyarınca meşru müdafaa hakkını kullanarak egemenliğini tam olarak sağladığını ve topraklarında bulunan yasa dışı askeri birlikleri etkisiz hale getirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Azerbaycan'ın bu hususta attığı adımlar, tamamen uluslararası hukuka uygundur. Bu konuyu anlamayan devletlerin dünyanın farklı bölgelerinde uyguladıkları politikalar nedeniyle uluslararası hukukta ciddi sorunlar yaşanmaktadır."

Merkezi hükümetin Karabağ'ın Ermeni sakinlerine insani yardım sağladığını ve kayıt sürecinin başladığını hatırlatan Aliyev, Ermenileri bölgeyi terk etmeye ve oradan göçe zorlayanın sözde rejim olduğunun altını çizdi.

Aliyev, Azerbaycan'ın 8 köyünün (Qazah iline bağlı 7 köy ile Nahçıvan'a bağlı 1 köy) hala Ermenistan'ın işgali altında olduğunu belirterek, bu köylerin işgalden kurtarılması gerektiğine dikkati çekti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 34
 • Muharrem Tekcan 4 ay önce Şikayet Et
  Ruslar 1825 de bölgeyi elegecirdi İran'ın ve Osmanlı'nın vebali büyük bugünkü Ermenistan' denen türk toprağına sağdan ve soldan Ermenileri yerleştirdiler Azeri Türkler in bölgede nüfusu çoktu Ruslar el koydukları topraklara ermenileri yerleştirdiler Azeri Türklerine soykırım yaparak
  Cevapla
 • Malcomx 4 ay önce Şikayet Et
  Ya artik konusma git al o köyleri. Sen iyilikle barisla diplomasiyledd alsan haksizsin zalimsin savaslada alsan. Bazen savasip almak konusmaktan beklemekten sevgi dagitmaktan daha iyidir. Neyin kafasini yasiyoruz anlamiyorum. Git al kurtar bir saatlik is sonra koridoru ac. Yaya direkt nahcivanla direkt yol ac. 50 km lik sagli sollu. Isgalsa 30 yilda biz yapalim.
  Cevapla
 • Wrej 4 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar kolay değil mi?
  Cevapla
 • Nazmi TÜRKER 4 ay önce Şikayet Et
  fransa , ermenistanın babasıdır ,ermenistan ne yaparsa yapsın her zaman yanındadır... bizde kardeş AZARBAYCAN'ın yanındayız ve hep olacağız. Azarbaycanı kimseye yedirmeyiz
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Önce Azerbaycan'ın adını doğru yaz sonra yorum yap. Azarbaycan diye bir ülke yok.
  Cevapla
 • Ufo 4 ay önce Şikayet Et
  Tekrar catisma cikarsa sende ermenistana giriver artik
  Cevapla
 • Ufku gör 4 ay önce Şikayet Et
  Türkiye deki sudan, petrole herşeyi Fransa Almanya gibi batı sermayeler işgal etmiş(satın almış) onların ameleliğini yaparken aç kabadayılık yapmaya gerek yok.
  Cevapla
 • ulkucu genclik 4 ay önce Şikayet Et
  bizimde ulkemizi sisin gibiler siginmaci geldi dedeleriniz siezde soz hakki yok
  Cevapla
 • Emekli 4 ay önce Şikayet Et
  yalakalık işte böyle bir şey olsa gerek.ulkesine güvenmeyen zavallı
  Cevapla
 • İLYAS 4 ay önce Şikayet Et
  Burayı da verelim diyorsun öyle mi?
  Cevapla
 • Doğru 4 ay önce Şikayet Et
  O zaman sen uşaklık yapmaya devam et
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Murat Muratoğlu: TOGG kadar gereksiz bir yatırım olamaz
Son Dakika: 46 ilde uyuşturucu operasyonu!