Fransa, Ermenistan'a hava savunma sistemi satacak

Fransa, Ermenistan ile GM200 tipi 3 radarı da kapsayan hava savunma sisteminin satışı konusunda anlaşmaya vardı.

Fransa, Ermenistan'a hava savunma sistemi satacak
Fransa, Ermenistan'a hava savunma sistemi satacak
GİRİŞ 23.10.2023 19:26 GÜNCELLEME 23.10.2023 19:26
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, başkent Paris'te bir araya geldiği Ermenistanlı mevkidaşı Suren Papikyan'la ortak basın toplantısı düzenledi.

Lecornu, Papikyan'ı 3. kez Paris'te ağırladığını kaydederek, Fransa ve Ermenistan ilişkilerinin uzun bir tarihe dayandığını belirtti.

Ermenistan ile savunma alanında işbirliğini artırdıklarını ifade eden Fransız Bakan, ülkesinin Erivan Büyükelçiliği bünyesinde askeri ataşelik açacağını duyurdu.

Lecornu, Fransa'nın Ermenistan'a 2023-2024 yıllarını kapsayan süreçte askeri eğitim konusunda destek sağlayacağını aktardı.

Fransız askerlerinin, Ermenistan askerlerine eğitim vereceğini kaydeden Lecornu, ayrıca Fransa'nın Ermenistan'la GM200 tipi 3 radar satışı konusunda anlaşmaya vardığını bildirdi.

İki ülkenin ayrıca bugün Mistral hava savunma füze sistemi için iyi niyet mektubu imzaladığını belirten Fransız Bakan, Ermenistan'a satılacak silahların saldırı için değil savunma ve sivilleri koruma amaçlı olduğunun altını çizdi.

Lecornu, diğer yandan Fransız savunma sanayi şirketi Dassault Havacılık ile Suudi Arabistan'ın 54 Rafale savaş uçağı satışı konusunda müzakereler yürüttüğünü doğruladı.

Ermenistanlı Bakan Papikyan da Fransa'nın ve Fransız halkının, zor günlerinde Ermenistan'ın yanında yer aldığını belirtti.

Papikyan, Güney Kafkasya ve Ermenistan'ın sorunlarının henüz bir çözüme kavuşmadığını dile getirerek, ülkesinin bölgede sadece kalıcı bir barışı hedeflediğini ileri sürdü.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 17
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  İstersen fransayi oraya taşi bişey farkedermi etmez
  Cevapla
 • karaze 4 ay önce Şikayet Et
  yakında Ermenistanı da nato için zorlar bunlar.
  Cevapla
 • kotay 4 ay önce Şikayet Et
  Ermenistan boşuna almasın Azerbaycan katadanda onların işini bitirir
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Dünyanın teröristleri harekete geçmiş hemen
  Cevapla
 • erol 4 ay önce Şikayet Et
  fıransa türk düşmanıdır.
  Cevapla
 • TOROSKAPLANI01 4 ay önce Şikayet Et
  Tabiki ülkelerin savunmaya yönelik adımları olağan gelişmelerdir şu süreçte zihnimde şöyle algı oluştu Ermenistan hava savunma gücünü üstdüzeye ulaştırıp Azerbaycana yönelik kuvvetli bir askeri hamlemi planlamakta düşünmüyor değilim enbüyük yanılgıya düşmüş olurlar.Fransa yönetiminin gerek Ortadoğu Ege Denizi gerekse Kafkasya Coğrafyasına yönelik politikalarnı hatalı görmekteyim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya Gazze'ye odaklanmışken İsrail'den alçak hamle! Kendi toprağı ilan etti
Tevfik Göksu projelerini tanıttı: Dünyanın en büyük kentsel dönüşümünü yapıyoruz