Katar'dan İsrail'e tepki: Esirlerin serbest bırakılmasını zorlaştırıyor

Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının insani felaketin büyümesine neden olduğunu ve İsrailli esirlerin serbest bırakılmasını zorlaştırdığını belirtti.

Katar'dan İsrail'e tepki: Esirlerin serbest bırakılmasını zorlaştırıyor
Katar'dan İsrail'e tepki: Esirlerin serbest bırakılmasını zorlaştırıyor
GİRİŞ 04.11.2023 20:22 GÜNCELLEME 04.11.2023 20:22
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Katar resmi haber ajansı QNA'ya göre, Al Sani, İsrail’in Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden saldırılarını görüşmek üzere 5 Arap ülkesinin dışişleri bakanlarının Ürdün'de gerçekleştirdiği "koordinasyon" toplantısı kapsamında ABD'li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi.

Katar'ın İsrailli esirlerin serbest bırakılması için arabuluculuk çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Al Sani, "İsrail'in saldırıları Gazze'deki insani felaketin katlanmasına neden oluyor ve esirlerin serbest bırakılmasını güçleştiriyor." ifadesini kullandı.

Al Sani, Gazze'de ateşkesin sağlanması ve insani yardım kafilelerinin akışının aksamaması adına Refah Sınır Kapısı'nın daimi olarak açılması için bölgesel ve uluslararası düzeyde çalışmalarda bulunmak gerektiğine işaret etti.

Öte yandan Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'deki Cibaliya Mülteci Kampı'nda yerinden edilmiş binlerce Filistinlinin sığındığı El-Fahura Okulu'nun bombalanması kınandı.

Açıklamada, sivillere karşı işlenen bu "vahşi ve çirkin" suçların, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk hükümlerinin açık ihlali olduğu vurgulandı.

İsrail saldırılarının çerçevesinin genişlemesinin bölgenin güvenlik ve istikrarı için vahim sonuçlar doğuracağı belirtilen açıklamada, uluslararası toplumun savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar konusunda bazen sessizlik bazen de seçicilik yoluyla suç ortaklığı yapmasının gerilimi artırdığı ifade edildi.

Amman'da bugün Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dışişleri bakanları ile Blinken'ın katıldığı Gazze konulu toplantı düzenlenmişti.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Mahmut 3 ay önce Şikayet Et
    Böyle ağır tepkiler vermeyin insanlar şok oluyor.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan büyük hedefi duyurdu!
Kamu bankalarından TOGG kampanyası!