Kuzey Kore'den Güney Kore'ye misilleme: Askeri anlaşmadan çekildiler

Kuzey Kore, Güney Kore'nin kısmen askıya aldığı "askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşma"dan çekildi. Güney Kore, Kuzey Kore'nin yörüngeye casus uydu fırlatmasına tepki olarak 19 Eylül 2018'de imzalanan anlaşmayı kısmen çekilmişti.

Kuzey Kore'den Güney Kore'ye misilleme: Askeri anlaşmadan çekildiler
Kuzey Kore'den Güney Kore'ye misilleme: Askeri anlaşmadan çekildiler
GİRİŞ 23.11.2023 15:43 GÜNCELLEME 23.11.2023 15:43

Güney Kore’nin 2018 yılında Kuzey Kore ile imzalanan askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmayı kısmen askıya almasına Pyongyang yönetiminden misilleme geldi.

Kuzey Kore Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Seul’un Pyonyang’ın casus uydusu fırlatmasını ülkeler arasındaki askeri anlaşmanın ihlali olarak nitelendirdiği ve anlaşmanın bazı maddelerini askıya aldığı hatırlatılarak, "Kuzey Kore'nin uydu fırlatması, düşmanların Kore Yarımadası çevresinde gün geçtikçe daha büyük endişelere yol açan askeri hareketlerini yakından izlemek ve bunlarla kapsamlı bir şekilde başa çıkmak için meşru müdafaa hakkı çerçevesinde atılan bir adımdır." ifadelerine yer verildi.

Askeri önlemler yeniden uygulamaya konacak

Açıklamada, iki ülke arasındaki askeri anlaşmanın Güney Kore’nin kasıtlı ve provokatif hamleleri nedeniyle uzun zamandır bir kağıt parçasına dönüştüğü ifade edilerek, Seul’un anlaşmanın bazı maddelerini askıya alma kararının Kuzey Kore'ye yönelik düşmanlığın göstergesi olduğu kaydedildi. Kuzey Kore ordusunun bundan sonra askeri anlaşmaya bağlı kalmayacağı vurgulanan açıklamada, "Anlaşma uyarınca askıya alınan tüm askeri önlemleri derhal yeniden uygulamaya koyacağız." ifadeleri kullanıldı.

Kuzey Kore'nin sınır hattına daha güçlü silahlı unsurlar ve yeni tip askeri teçhizatlar konuşlandıracağı belirtilen açıklamada, "Kuzey Kore ile Güney Kore arasında telafisi mümkün olmayan bir çatışma çıkması durumunda bundan Güney Kore sorumlu olacaktır." denildi.

"Ezici ve saldırgan askeri duruşumuz sürecek"

Kuzey Kore karşıtı eylemlerin ülkenin nükleer savaş caydırıcılığını güçlendirme ve silahlı kuvvetlerin modernizasyonunu sağlamaya yönelik adımlarının haklılığını kanıtladığı kaydedilen açıklamada, "Kuzey Kore silahlı kuvvetleri ezici ve saldırgan askeri duruşunu sürdürecek ve düşmanın çatışma histerisini yakından takip edecektir." ifadeleri kullanıldı.

Seul tepki olarak kısmen askıya almıştı

Güney Kore, Kuzey Kore'nin yörüngeye casus uydu fırlatmasına tepki olarak iki ülke arasında 19 Eylül 2018’de imzalanan askeri gerilimleri azaltmaya yönelik anlaşmayı kısmen askıya alma kararı almıştı. Güney Kore Başbakanı Han Duck-soo, anlaşmanın kısmen askıya alınmasıyla Güney Kore'nin iki ülkeyi ayıran askeri sınır hattı civarında keşif ve izleme operasyonlarına yeniden başlayacağını duyurmuştu.

KAYNAK: İHA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Ermenistan pes etti! Paşinyan resmen duyurdu: Topraklarımızı...
Ergin Ataman, Fenerbahçeli taraftarlara küfür etti!