AB: Orta Doğu'da barış için Türkiye'yle çalışmaya hazırız

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, hemen hemen her çatışmanın çözümüyle ilgili önemli rol oynayan Türkiye'yle Orta Doğu barış süreciyle ilgili temasa geçmeye hazır olduklarını söyledi.

GİRİŞ 29.11.2023 13:44 GÜNCELLEME 29.11.2023 15:29
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi, ortak basın toplantısında, hazırladıkları "AB-Türkiye Siyasi, Ekonomik ve Ticari İlişkilerinin Durumu" başlıklı raporu açıkladı.

Bir muhabirin, "Türkiye'nin İsrail-Filistin çatışmasının çözümüyle ilgili üstlenebileceği rol" hakkındaki sorusunu yanıtlayan Borrell, Türkiye'nin hemen hemen her çatışmanın çözümünde önemli rol oynadığını ifade etti.

Borrell, şunları kaydetti:

"Türkiye'yi Libya'da görüyoruz. Türkiye'yi Somali'de görüyoruz. Hatta Türkiye'nin Venezuela meselesiyle ilgilendiğini bile görüyorum. O halde Türkiye, Orta Doğu barış sürecinde nasıl rol oynamasın? Bu konuyla ilgili duruşunu biliyoruz. Filistinlilerin hedeflerini güçlü şekilde destekliyor. Bölgedeki tüm ilgili aktörlerle ilişki kurmaya hazırız. Arap dünyasının temsilcileriyle görüşüyoruz. 'İki devletli çözüm'ü getirecek siyasi müzakere yollarını Türkiye ile görüşmeye hazırız. Bu hem Türkiye'nin hem de AB'nin desteklediği bir şey."

Ayrıca AB'nin, Türkiye ile olası tüm alanlarda daha işbirlikçi ve karşılıklı yarara dayalı ilişki geliştirme konusunda stratejik çıkarı bulunduğunun açık olduğunu vurgulayan Borrell, "Bizim için Türkiye çok önemli bir ortak." dedi.

KOMİSYON RAPORUNDA "TÜRKİYE'YE VİZE KOLAYLIĞI" ÖNERİSİ

Öte yandan AB Komisyon raporunda, üye devletlere bazı Türkiye vatandaşlarının vize başvurularını kolaylaştırmak için atılabilecek adımları araştırma önerisi yer aldı.

Raporda; iş insanları, öğrenciler, aile fertleri AB ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının bu kişiler arasında yer alabileceği belirtildi.

Raporda, "Bu aynı zamanda, uzun geçerliliğe sahip çok girişli vizelerin verilmesine olanak sağlamak amacıyla Vize Kanunu'nun esnekliklerinden tam olarak faydalanmayı da içermelidir." ifadelerine yer verildi.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 25
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Şeytan avrupalı.Siyonistlerden izin aldın mı?Siyonistler sizin sırtınıza bir binmiş daha oradan zor indirirsiniz.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  En güzel barış İsrail in yok edilmesi ile gerçekleşir.
  Cevapla
 • vatan 3 ay önce Şikayet Et
  sizin ve siyonist itleri bekleyin barışı görürsün
  Cevapla
 • Mfehmi 3 ay önce Şikayet Et
  Ab turkiyeden vergi alıyor fakat Türkiye ye neden vergi vermiyorlar turkiye nin ab ülkesine sattığı maldan neden vergi alıyorlar
  Cevapla
 • Cevat 3 ay önce Şikayet Et
  Vize kolaylığı konusu da 50 senedir bize sunduğunuz ama hiç bir zaman gerçekleştirmeye yanaşmadığınız bir konu, yani bu konu artık bizi baydı. Yeter söylediğiniz yalanlar. Amerika nasıl müttefik görünümünde ama bize baş düşman ise, AB de aynısıdır, bize düşmanlıkta ABD den geri kalmaz. Yutmuyoruz artık bu külleri.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Murat Kurum Pendik'te: 2.5 yıl içerisinde tamamlayarak hizmete sunacağız
New York Times: 118 Gazzelinin öldürüldüğü saldırıda yardım konvoyunu İsrail organize etti