AB Komisyonu raporunda "Türkiye'ye vize kolaylığı" tavsiyesi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Türklerin vize başvurularını kolaylaştırmaya dönük adımların araştırılması tavsiyesinde bulundu.

AB Komisyonu raporunda "Türkiye'ye vize kolaylığı" tavsiyesi
AB Komisyonu raporunda "Türkiye'ye vize kolaylığı" tavsiyesi
GİRİŞ 29.11.2023 16:11 GÜNCELLEME 29.11.2023 17:31
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

AB Komisyonu, AB-Türkiye ilişkilerine ilişkin görüşlerini üyeleriyle paylaştı. “AB ve Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerinin durumuna dair ortak bildiri” başlıklı raporda, ikili ilişkilerin odak noktasının 2021 yılından bu yana ilişkileri yeniden yapılandırmaya dönük somut adımlar üzerinde yoğunlaştığı belirtildi. AB'nin Türkiye'yle muhtemel tüm alanlarda daha işbirlikçi ve karşılıklı yarara dayalı bir ilişki geliştirme konusunda stratejik çıkarının olduğu vurgulandı. Raporda, "Türkiye ile temel görüş ayrılıklarını gidermeye yönelik çabalar devam etmelidir" ifadeleri kullanıldı.

Türklere vize kolaylığı tavsiyesi

Raporda ayrıca Türkiye ile Gümrük Birliği görüşmelerinin sürdürülmesi tavsiye edilirken, ticaret, yatırım, göç ve vize muafiyeti gibi konularda daha fazla adım atılması gerektiği dile getirildi. Üye devletlere bazı Türk vatandaşlarının (iş adamları, öğrenciler, AB'de aile üyeleri olan Türk vatandaşları vb.) vize başvurularını kolaylaştırmaya dönük adımları araştırma tavsiyesinde bulunuldu. Raporda, “Bu aynı zamanda uzun geçerlilik süresine sahip çok girişli vizelerin verilmesine imkan sağlamak üzere vize kanununun esnekliklerinden tam olarak yararlanılmasını da içermelidir” denildi.

KAYNAK: İHA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 50
 • Erdal 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlarda bu düşmanlık oldukça bir şey olmaz
  Cevapla
 • Çengelköylü 2 ay önce Şikayet Et
  Yeşil ve gri pasaportlar iptal olsun, bir hafta sürmez tüm vizeler kalkar. Yoksa bizim taraftaki arkadaşların ciddi şekilde başka yaptığına inanmıyorum.
  Cevapla
 • Sny 2 ay önce Şikayet Et
  Şuan kapılar kapalı ve eşimin yanına gidemiyorum. Bu nasıl bir ötekileştirmedir ben çözemedim . Her geçen gün umudumuzu yitiriyoruz. Aile birleşimi için de acilen bir kolaylık sağlanmali. Eşimizin yanında olmak için illa yasa dışı yollar mı aramamız gerekiyor ? Hoş ya oralarda kapatıldı yüksek önlemler alındı . İşimiz Allah'a kaldı ...
  Cevapla
 • Das 2 ay önce Şikayet Et
  Yalan yilan hikayesi Türkiye ab ye vize uygulamali mülteci anlasmasi dan geri cekil meli incirlik kürecik kapatilmali ab sahtekar güvenilmez aldatir kandirir asagilar ab dost degildir hacli zihniyet irkcilik yaygindir ab nin baskenti almanya gel gör Berlin de polisler ikrcilarin saldirilarini örtbas etmis medeniyet dedin tek disi kalmis canavar
  Cevapla
 • Zeki Amatersten 2 ay önce Şikayet Et
  Gel Türkiye'de yaşa o zaman. Zaten 20 yıldır ülkeyi senin istediklerin yönetiyor. Neyini beğenmiyorsun? Almanya'da yaşa. Almanya'yı kötüle. Oradan oy kullan. Oy verdiğin partinin yönettiği ülkede milyonlarca insan asgari ücrete talim ediyor. Kalkmış oradan ahkam kesiyor.
  Cevapla
 • SahteBirlik 2 ay önce Şikayet Et
  Tavsiyemi? Şuna daha beter hale getirilecek desenize.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tazminatlar hesaplandı: İşte çalışma yılı ve güncel maaşlara göre cebinize girecek para...
Dacia Spring tamamen yenilendi! Türkiye'nin en ucuz otomobili olabilir