İsrail ve Hamas arasındaki esir takasında 6.gün! Rehineler karşılıklı serbest bırakıldı

Rehine takasının altıncı gününde İsrailli ve Filistinli esirler serbest bırakıldı. Hamas, 10 İsrailli ile 4 Taylandlı rehineyi serbest bıraktı. İsrail de 16'sı çocuk, 14'ü kadın olmak üzere toplam 30 Filistinli mahkumu salıverdi.

GİRİŞ 30.11.2023 04:23 GÜNCELLEME 30.11.2023 10:02
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün insani aranın verilmesinin ardından ateşkes 2 gün daha uzatılmıştı.

Uzlaşı kapsamında esir takasları bugün de devam etti.

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden 10 İsrailli kadın ve çocuk esir ile 4 Taylandlının Uluslararası Kızılhaç Komitesi konvoyuna teslim edildiğini duyurdu.

10 İSRAİLLİ, 4 TAYLANDLI VATANDAŞ TESLİM EDİLDİ

İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, Kızılhaç yetkilileri, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki 10 İsrailli kadın ve çocuk esirin yanı sıra 4 Tayland vatandaşının konvoylarına teslim edildiğini bildirdi.

RESHINE TESLIM VIDEOLARI İSRAİL PROPAGANDASIINI YERLE BİR EDİYOR

Yayınlanan “rehine teslim” görüntülerinde rehinelerin mutluluğu ve gördükleri insanlık Siyonist İsrail'in Filistinlilere ve mücahit Hamas'a karşı kirli propagandasını yerle bir ediyor.

ESİRLER İSRAİL'E ULAŞTI

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden Uluslararası Kızılhaç Komitesi konvoyuna teslim edilen 10 İsrailli kadın ve çocuk esir ile 4 Taylandlının İsrail'e ulaştığını duyurdu.

İsrail ordusunun X platformunda yayımladığı açıklamada, ülkeye ulaşan 10'u İsrailli, 4'ü Taylandlı 14 kişiye ordu ve İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet'te (Şabak) görevli güvenlik mensuplarının eşlik ettiği belirtildi.

Açıklamada, güvenlik görevlilerinin, bu kişilere sağlık taramalarının ardından hastanelerde bekleyen ailelerine ulaşana kadar eşlik edecekleri bildirildi.

30 FİLİSTİNLİ SERBEST BIRAKILDI

Hamas ile İsrail arasında varılan esir takası mutabakatı kapsamında İsrail hapishanesinden serbest bırakılan Filistinli 30 kadın ve çocuk esiri taşıyan Uluslararası Kızılhaç Örgütü konvoyu, işgal altındaki Batı Şeria'ya İsrail ordusunun baskınından sonra ulaşabildi.

Filistinli 14 kadın ve 16 çocuğun yer aldığı, işgal altındaki Batı Şeria'dakileri taşıyan Kızılhaç konvoyu, gece geç saatlerde Ofer Askeri Hapishanesi'nden ayrıldı.

Serbest kalanların arasında İsrail askerlerinin 7 Ekim'den sonra gözaltına aldığı "Filistinli cesur kız" Ahed Temimi'nin de olduğu bildirildi.

HAMAS: SALDIRI SONA ERMEDEN VE ABLUKA KALKMADAN ASKER ESİRLER DEĞİŞİMİ OLMAYACAK 

Hamas yöneticilerinden Usame Hamdan, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları durmadan ve abluka kaldırılmadan İsrailli esir askerlerin değişiminden söz edilmeyeceğini söyledi.

Hamdan, Lübnan Hizbullahı'na yakınlığıyla bilinen El-Meyadin televizyon kanalına yaptığı açıklamada, "insani ara"nın uzatılmasına yönelik çabaların henüz olgunlaşmadığını ve uzatılması için bugüne kadar kendilerine sunulanları incelemeye değer bulmadıklarını ifade etti.

"Gazze'ye yönelik saldırganlık bitmeden ve abluka sonlandırılmadan İsrailli esir askerlerin değişiminden söz edilemez." sözlerine yer veren Hamdan, direnişin "insani ara"nın sona ermesinden sonra her türlü olasılığa kendisini hazırladığını vurguladı.

Hamdan, "Ateşkes bizim için yeterli değil. Aksine işgal güçlerinin Gazze'den çekilmesi ve saldırıların sona ermesi gerekiyor." dedi.

ATEŞKES SONA ERİYOR

Taraflar arasında sağlanan mutabakata göre çatışmalara verilen "insani ara" perşembe sabahı yerel saatle 07.00'de (TSİ 08.00) sona eriyor.

Hamas ve İsrail arasında Gazze Şeridinde çatışmalara verilen "insani aranın" uzatılması için arabulucularla müzakereler devam ediyor.

İsrail ile Hamas arasında esir takası kapsamında 24 Kasım’da Gazze’deki çatışmalara 4 gün “insani ara” verilmesi için mutabakata varılmıştı. Söz konusu mutabakat, daha sonra 2 gün uzatılmıştı.

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 72
 • Şefik 2 ay önce Şikayet Et
  Taylandlıları rehin almışlar. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim.
  Cevapla
 • …. 2 ay önce Şikayet Et
  Konserde kim varsa onu aldılar
  Cevapla
 • Davut 2 ay önce Şikayet Et
  Yakin bir zamanda Allah in izniyle zafer muslumanlarin olacak yeter ki bizler Allah a siginalim
  Cevapla
 • Maçkalı 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiyede nekadar yahudi varsa derhal paralarına ve mallarına el koyulmalı lazım
  Cevapla
 • Yalvarıyorum 2 ay önce Şikayet Et
  ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et ALLAHIM yardım et
  Cevapla
 • insansı 2 ay önce Şikayet Et
  tabi kudurur israil. insanlık görmek hoşlarına gitmiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sparta Prag - Galatasaray! İlk 11'ler
CHP'li isimden skandal rüşvet iddiaları! "Elimde belgeler var"