Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!

Hamas yayınladığı bildiride saldırıların durması şartıyla eser takasının tekrar başlayacağını ve 60 yaş üstü tutukluların serbest bırakılması karşılığında 60 yaş üstü yaşlıların teslim edilmesi teklifini yaptıklarını da açıkladı.

Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!
Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!
GİRİŞ 03.12.2023 10:01 GÜNCELLEME 03.12.2023 10:02
Bu Habere 143 Yorum Yapılmış

Son dakika Hamas haberleri: İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'e başlattığı katliam saldırıları şiddetlenerek devam ederken Hamas'tan yeni bir İsrail açıklaması geldi.

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el-Aruri, esir takası protokollerinin yeniden canlanması için İsrail'e koştukları şartı açıkladı.

Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!

'İSRAİL TAKAS YAPMAK YERİNE SALDIRILARA YENİDEN BAŞLAMAYI TERCİH ETTİ'

Aruri, İsrail ile kadın ve çocukların takasının ardından karşılıklı olarak cesetlerin takas edilmesi konusunda müzakerelerde bulunulduğunu ancak Tel Aviv'in bu konuya yanaşmadığını, daha sonra ise askerliğini yapmış ya da hala yedek asker olan yaşlı erkeklerin takasının gündeme geldiğini kaydetti.

Yaşlı erkeklerin takası için yürütülen müzakerelerde, kadın ve çocukların takası için varılan mutabakattan farklı şartlar öne sürdüklerini ancak İsrail'in bu takası yapmak yerine saldırılara yeniden başlamayı tercih ettiğini ifade eden Aruri, "İsrail, halkımıza karşı katliam işleyerek direnişin tutumunu değiştireceğini zannediyor. Ancak bizim resmi tutumumuz net; savaş bitecek, sonra esir takasından bahsedilecek." dedi.

HAMAS, ESİR TAKASI İÇİN TAM ATEŞKES ŞARTI KOŞTU

İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların ilk 50 gününün değerlendirmesini yapan Aruri, şöyle devam etti:

"İşgal güçleri hava ve kara kuvvetlerinin üçte birini Gazze'ye sevk etti. Bu büyüklükte bir kuvvetle Gazze'nin kuzeyinin üçte birlik kısmına saldırdılar ancak 50 gün boyunca burada kontrolü sağlamada başarılı olamadılar ve asla da olamayacaklar.

Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!

İsrail'i destekleyen ülkeler bile artık Siyonist hükümetin 'Hamas'ı yok etme, esirleri güç kullanarak geri alma ve Gazze'de kontrolü sağlama' hedeflerinin gerçek dışı olduğuna ikna oldular. Biz ilk günden beri diyoruz ki; İsrail, esirlerini ancak savaş bittikten sonra ve tüm Filistinli esirler serbest kaldıktan sonra geri alabilir. Elimizdeki İsrailli esirlere karşılık İsrail hapishanelerindeki tüm Filistinli esirlerin serbest bırakılması talebimiz kesindir ve bundan dönüş söz konusu değildir."

 "İNSANİ ARA'YI İHLAL EDEN HAMAS DEĞİL"

Aruri, ABD'nin "insani ara"nın sona ermesinden Hamas'ı sorumlu tutmasının hatırlatılması üzerine, "ABD, Filistin ilgili tüm konularda ahlaken iflas etmiş ve İsrail'den bile daha faşist bir devlet haline gelmiştir. 'İnsani ara' sona ermeden 2 gün önce İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, savaşın yeniden başlatma kararnamesini imzaladığını açıkladı. Dolayısıyla 'insani ara'yı ihlal eden Hamas değildir." diye konuştu.

Hamas, tüm dünyaya ilan etti! İsrail'e tek şart koştular!

Direniş güçlerinin, hava ve kara savaşı olmak üzere tüm senaryolara hazır olduğunu dile getiren Hamaslı yetkili, Filistin halkını tehcir planının başarısız olduğunu sözlerine ekledi.

"BİZ BİR KURTULUŞ SAVAŞINDAYIZ"

Hamas tarafından yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi;

“Tüm dünya güçlerinden topraklarımızın ve Kudüs'ümüzün işgaline son vermesini talep ediyoruz. Özgürlüğün bedelini ödemeye hazırız ve bağımsızlığımızdan daha az hiç bir şeyi kabul etmeyeceğiz.

Sivil esir değişimi operasyonundan sonra saldırganlığın Gazze'ye tekrar döneceği yönünde bilgimiz vardı.

Gazze'ye yönelik saldırı devam ettiği sürece esir değişimi olmayacaktır.

Biz bir kurtuluş savaşındayız ve işgalcinin topraklarımızı terk etmesi gerekiyor.

60 YAŞ ÜSTÜ İÇİN YAPILAN TEKLİF

60 yaş üstü tutuklularımızın serbest bırakılması karşılığında 60 yaş üstü yaşlıların teslim edilmesini teklif ettik.

Çabalar devam ediyor ve Katar'daki kardeşlerimiz Gazze'ye yönelik "İsrail" saldırganlığının durdurulması için çaba harcıyor.

Siyonist oluşum içindeki egemen sınıfın saldırganlığın devam etmesinden çıkarı var çünkü saldırılar sona erdiğinde Netanyahu’nun rolü sona erecek ve hapse girecek.

Hamas önderliğindeki direniş Gazze'de kararlıdır ve Filistin halkının işgali püskürteceğinden eminiz.

Halkımıza karşı işlenen her "İsrail" suçu işgalin sonunu hızlandırmaktadır.

İSLAM ÜLKELERİNE ÇAĞRI

Lübnan, Irak ve Yemen'deki kardeşlerimizi selamlıyor, tüm Arap ve İslam ülkelerini işgale karşı mücadeleye çağırıyoruz.

Bu zamanda bir Arap devletinin Siyonist oluşumun liderini kabul etmesi bizim için anlaması zor, mantıksız ve biz işgalin normalleştirilmesine karşıyız.”

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 143
 • Konyalı 2 ay önce Şikayet Et
  Alahım yardımcıları olsun daha bu neki daha içerde batı Şeria var yahudi işgalciler habire silahlanıyor , daha sırada orası var biz 1 gün sonrasını tasavvur edemesek planlayamasak ta adamlar 100 yıl sonrasını planladıkları için daha kötü günler gelecek Allah göstermesin....
  Cevapla
 • Aslı 2 ay önce Şikayet Et
  Rabbim yar ve yardimciniz olsun... bizler hicbirsey yapamiyoruz ..caresizligi yasiyoruz sizin acilarinizi gordukce .. rabbim bizi affetsin size guc versin.. buda bitecek yetim cocuklarla evlatsiz kalan annelerle dokulen kanlarla ama bitecek .. insaaallah zaferle sonuclanir tek temennnimiz buu..sizleri cok seviyoruz
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Tüm mazlumlar galenderler gerçek müminler yanınızda Hamaslı mücahitler yeni doğan bebeklere Ubeyde ismi veriliyor Allah yardımcınız olsun inşallah zafer yakındır ama inanmayın bu satılmış Araplara bunlar siyonizmin tasmalı köpekleri
  Cevapla
 • mesut 2 ay önce Şikayet Et
  "Bir gün olur elbette doğar şems-i hakikat, Hiç böyle müebbet mi kalır zulmet-i âlem (Sünuhat)
  Cevapla
 • Hikaye 2 ay önce Şikayet Et
  Esir domuzların umrunda değil ki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Paranın satın alamadığı futbolcular! Türkiye'den 5 isim var
İstanbul Üniversitesi'nde 'ziyaret' provokasyonu! İşte gerçekler