İsrail ayakta uyutulmuş: Yetkililerden bomba itiraf!

New York Times'ın ortaya çıkardığı belgelerin ardından ABD basınına konuşan İsrailli yetkililer, Hamas'ın İsrail istihbaratını nasıl boşa çıkardığını anlattı.

İsrail ayakta uyutulmuş: Yetkililerden bomba itiraf!
İsrail ayakta uyutulmuş: Yetkililerden bomba itiraf!
GİRİŞ 07.12.2023 11:43 GÜNCELLEME 07.12.2023 12:46
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

'İsrail'in 11 Eylül'ü' olarak anılan saldırıların üzerinden haftalar geçti. Hem İsrail kamuoyu hem dünya 'İsrail saldırıya nasıl engel olamadı' sorusuna yanıt ararken ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post (WP) dünyanın gündemine bomba gibi düşen bir habere imza attı.

New York Times'ın ortaya çıkardığı Hamas'ın ülkenin güneyine yapacağı baskına ilişkin savaş planlarını, saldırı gerçekleşmesinden bir yıldan fazla bir süre önce İsrail tarafından elde edildiğini ortaya koyan belgeye atıfta bulunan gazete İsrail'in buna rağmen neden başarısız olduğu sorusuna yanıt aradı.

İSTİHBARAT OYUNU

Adının gizli kalması koşulu ile WP'ye konuşan İsrailli yetkililer Hamas'ın Tel Aviv ile iş birliğiyle ilgilendikleri izlenimini güçlendirmek için İsrail'e İslami Cihat hakkında istihbarat bile sağladığını söyledi. İsrail merkezli YNet bu haberi 'Hamas, saldırı planlarını gizlemek için İsrail'e İslami Cihat hakkında istihbarat verdi' başlığı ile İsrail kamuoyuna duyurdu.

TEL AVİV'İN DİKKATİ DAĞITILDI

Başka bir deyişle Hamas, saldırıdan önce İsrail'in planlarından haberdar olmaması için Tel Aviv'in dikkatini dağıtmak için İslami Cihat kartını oynadı. Tel Aviv'e Gazze'deki örgüt ile ilgili istihbarat verildi ve İsrail'in dikkati buraya kaydırıldı.

'Hamas, 7 Ekim'de planladığı gibi İsrail'i sahte bir sakinliğe sürükledi' başlıklı haberde 'İsrail'i rehavete sürüklemek için' son dönemde sınırda kalabalık gösteriler organize edildiği bilgisine de yer verildi.

NEW YORK TİMES DEŞİFRE ETMİŞTİ

The New York Times'ın 40 sayfalık raporu deşifre etmişti. İsrail'in sır gibi sakladığı Eriha Duvarı kod aldı belgeler büyük bir istihbarat krizini gözler önüne serdi.

 

Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 20
 • 543 2 ay önce Şikayet Et
  yani mossad erken farkına varsaydı dikkate alsaydı hamas kendini ve halkını savunmayacaktı canlarına tak eden bir halkın mantıklı ve aklı başında olmasıı ne bölgemiz ne türk medyaları ne dünya medyaları bekleyemez orada olupta yaşamayan anlamaz 24 saat hamas siyasi askeri her yönü olan bir devlettir filistinin tamamını savunuyor abd kuklası mahmud abbas gibi davransa filistin çoktan
  Cevapla
 • 543 2 ay önce Şikayet Et
  alçaklar 100yıldır zulüm edeceksiz sonrada niye farkında değildik olsaydız ne olacaktı yine kendilerini savunmayacak filistin halkına zulümlük yapmanıza razımı olacaklardı bu ne alçaklık israil erken farkına varsaydı savaşımı durduracaktı veya ne tedbir alacaktı ne alaka israil açısından düşünülüyor ya türk medyaları dünya medyalarıyla aynı şekilde nefret ediyorum
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  İstihbaratı boşa çıkarma falan yok,bu iş İsrailin 11 Eylülüdür,bilerek kasıtlı gözyumdular,işgale sebep olsun diye...Bu terörist İsrail Gazzeyi ilhak edecek,başka niyeti yok.ABD dahil hepi tiyatronun içinde.
  Cevapla
 • Gültepeli bjk 2 ay önce Şikayet Et
  Sonunuz çokyakindir siyonist yahudiler katiller pisliğinizde boğulucaksiniz.boykotlara ve eylemlerimize sonunakadar devam alayiniza gider burası.TÜRKİYE
  Cevapla
 • Serkan 2 ay önce Şikayet Et
  Yerli ve yabancı kafirler istemesede Allah nurunu tamamlayacaktır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sağlık alanında yeni dönem! Bakan Koca madde madde paylaştı
Fidan ve Blinken görüşmesi dünya basınında: Göz kamaştıran zirve