Guterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlık

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in BM Şartı'nın 99. maddesini işleterek BM Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) Gazze'deki durum hakkında mektup göndermesinin ardından, Konsey yeni bir karar tasarısı oylamaya hazırlanıyor.

Guterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlık
Guterres'in hamlesi dünyada gündem oldu! BMGK'da büyük hazırlık
GİRİŞ 07.12.2023 19:06 GÜNCELLEME 07.12.2023 19:08
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Anadolu Ajansının (AA) bir kopyasını edindiği Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından sunulacak karar tasarısında en önemli husus "acil insani ateşkes" talebi olarak ön plana çıkıyor.

Cuma günü BMGK'nin oylamasına sunulması beklenen karar tasarısında Gazze Şeridi ve Filistin halkının "korkunç durumuna" dikkati çekilirken, tüm taraflara özellikle sivillerin korunması bağlamında uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrılarına yer veriliyor.
 

İsrail Guterres'i hedef aldı: 'Dünya barışı için tehdit'İsrail Guterres'i hedef aldı: "Dünya barışı için tehdit"

Karar tasarısında, BM Genel Sekreteri'nin "acil ve sürekli" olarak Konsey'i bilgilendirmesi talep ediliyor.İİT VE ARAP GRUBU DESTEĞİ

Kısa bir şekilde "acil insani ateşkes" vurgusuna odaklanmasıyla dikkati çeken karar tasarısına İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Grubu üyeleri destek veriyor.

Diğer taraftan İİT ve Arap Birliği Temas Grubu'nun yarın Washington'da bazı görüşmeler gerçekleştirmesi planlanıyor.

Bu görüşmelerin ABD'nin BMGK'de BAE'nin karar tasarısını veto etmesini de engellemeyi hedeflediği düşünülüyor.

BAE'nin BM Daimi Temsilciliği, "Artık bekleyecek vakit yok." diyerek, Konsey'i sunacağı karar tasarısını desteklemeye çağırdı.

Öte yandan, ABD'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, ABD'nin yeni bir Konsey kararının faydalı olduğunu düşünmediğini belirterek, "Gazze'de insani durumu düzeltmek ve rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için ABD'nin sessiz diplomasiyi" tercih ettiğini duyurdu.ÖNEMLİ ADIM

BMGK'de 7 Ekim'in ardından çok sayıda oturum düzenlenmiş ve birçok karar tasarısının veto edilmesinin ardından Gazze'de çatışmalara "acil ve uzatılmış ara verilmesi" talep edilen 2712 sayılı karar 15 Kasım'da kabul edilmişti.

BM Genel Sekreteri Guterres'in 2017'de göreve başlamasının ardından ilk kez BM Şartı'nın 99. maddesini işleterek BMGK'ye mektup göndermesi, önemli bir hamle olarak değerlendiriliyor.

Söz konusu madde, Genel Sekretere "uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden" konuları BMGK'nin gündemine getirme yetkisi verse de, BMGK'yi karar almaya zorlama yetkisi sağlamıyor.

BM'nin kuruluşundan bu yana söz konusu maddenin şimdiye kadar farklı genel sekreterler tarafından sadece 4 kere kullanıldığı görülüyor. En son Lübnan için 1989'da dönemin BM Genel Sekreteri Javier Perz de Cuellar tarafından işletilen 99. maddenin, sık başvurulmadığı ve bir nevi "son çare" olarak kullanıldığı için önemli bir siyasi mesaj verdiği düşünülüyor.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 47
 • Murat 2 ay önce Şikayet Et
  Bu amerikanin Allah belasini versin
  Cevapla
 • Zirtooo 2 ay önce Şikayet Et
  BM de amerikanın istemediği bir karar çıkmaz. Kağıt kürek işleri oyalama taktiği siz Bi hamle yapmayacaksınız yapacağınız zaman her şey bitmiş olacak ve İsrail heryer işgal etmiş olacak sizde bakın iş yaptık diye ortaya çıkacaksınız. Yalan söylüyorsunuz biliyoruz sizde bizim bildiğimizi biliyorsunuz ama yinede yalan söylüyorsunuz. Gücü olanın haklı göründüğü iki yüzlü dünya...
  Cevapla
 • mustafa 2 ay önce Şikayet Et
  tüm taraflara özellikle sivillerin korunması bağlamında uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrılarına yer veriliyor.! ne demek sivilleri katleden tek taraf var siyonist katil israil nasıl haber yapılıyor KATİL BELLİ ARTIK
  Cevapla
 • zekeriya 2 ay önce Şikayet Et
  kendini kurtarmak için hamle yapıyor beyhude çaba müdahale edilecek kararı çıkar da görelim abd yi saf dışı bırakın bakın neler oluyor dünya güllük gülüstanlık oluyor mu
  Cevapla
 • Musa 2 ay önce Şikayet Et
  O çocuk ve sivil ölümleri izlemekten sinir sistemi miz bozuldu,Bu kirli ve tek taraflı ölümleri destekleyenlerin çocukları ve torunlarını merak ediyorum,nasıl yüzlerine bakıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk havacılığının altın çağı: İşte Türkiye'nin gökyüzündeki 9 kanadı!
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı