Dışişleri Bakanı Fidan'dan ABD'de son dakika Gazze açıklaması

Dışişleri Bakanı Fidan, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli" dedi. ABD hükümeti, Filistinli bakanın konuşma yapmasını engelledi.

Dışişleri Bakanı Fidan'dan ABD'de son dakika Gazze açıklaması
Dışişleri Bakanı Fidan'dan ABD'de son dakika Gazze açıklaması
GİRİŞ 08.12.2023 20:04 GÜNCELLEME 08.12.2023 23:20
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

ABD temasları kapsamında Washington'da Gazze'deki son durumu değerlendiren Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli." dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubu üyeleriyle birlikte ABD temasları kapsamında Washington'da bulunan Fidan, Four Seasons Oteli'nde Temas Grubu üyeleriyle beraber basın mensuplarına gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bakan Fidan, Gazze meselesinin artık giderek bölgesel bir krize dönüşmeye başladığı uyarısında bulunarak, sorunun artık İsrail ve Filistinlileri aşıp bölgesel bir boyut kazandığını ifade etti ve bölgesel devletlerin sorunu sahiplenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Fidan ayrıca, Gazze meselesinin izole bir şekilde ele alınamayacağını kaydederek, özellikle ABD'nin son dönemde sıkça dile getirdiği "çatışmalar bittikten sonraki ilk gün senaryolarının" kendilerinin öncelikli yaklaşımı olmadığını belirtti.

TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜK ÖNERİSİ

Türkiye'nin garantörlük önerisine de değinen Bakan Fidan, "Temas Grubu olarak şunu söylüyoruz; Gazze meselesi iki devletli çözüm ekseninde ele alınmalıdır. Bizim garantörlük önerimiz de iki devletli çözüm bağlamında bir öneridir. Eğer taraflar iki devletli çözüm noktasında mutabıksa biz her türlü desteği vermeye hazırız." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan, Türkiye olarak bölgedeki sorunların çözümünde bölge ülkelerinin yapıcı katkısının önemli olduğunu ve Türkiye'nin de buna yönelik bir duruş sergilediğini anlattı.

"SORUN ARTIK İSRAİLLİLERİ VE FİLİSTİNLİLERİ AŞIYOR"

Fidan, "Şu an İsrail'in yaptıklarını, Gazze'deki durumu, oradaki zulmü ve insani acıları görüyoruz. Sorun artık İsraillileri ve Filistinlileri aşıyor. O yüzden bölgesel devletler, sorunu sahiplenmeli ve sorumluluklarını bilerek hareket etmeli. Biz Temas Grubu olarak mevcut problemlerin kalıcı çözümü noktasında iki devletli çözümü destekliyoruz." değerlendirmesini yaptı.

Bugün varılacak bir ateşkes sürecinin bir başka güvenlik sorununun kapısını aralamasını istemediklerini dile getiren Bakan Fidan, daha önce iki Gazze savaşının yaşandığını ve şu anda da üçüncü savaşın cereyan ettiğini anımsattı. Fidan, "Eğer elinizde iki devletli çözüm yoksa, bu sorunu bu haliyle bırakırsak (gelecekte bu sorunu) sadece başka bir formatta görürüz. O yüzden yapısal bir çözüme ihtiyacımız var, o da iki devletli çözümdür." yorumunu yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Birliği Temas Grubunun bugün Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi ve Gazze'de kalıcı ateşkes için Biden yönetimine çağrı yapması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Fidan ayrıca, karşı tarafın talebi üzerine Blinken ile ikili bir görüşme de yapacak.

Fidan'ın ABD temasları çerçevesinde düşünce kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelmesi planlanıyor.

Temas grubu, ABD'nin ardından Kanada'da temaslarda bulunacak. Grubun, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly ile iki ayrı toplantı yapması öngörülüyor.

ABD HÜKÜMETİ, FİLİSTİNLİ BAKANI ENGELLEDİ

ABD hükümetinin, İİT ve Arap Birliği Temas Grubu'nun üyesi Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'nin Washington temasları sırasında açıklama yapmasına izin vermediği belirtildi.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 54
 • Dogan55 2 ay önce Şikayet Et
  Ilkgunden bugunekadar devam eden savas degil kaliam barbarlik soykirimda savas ucaklarini ve insansiz hava araclarin kullanmasini durdurabilseydiniz bu kadar dolasmaktan daha fazla faydasi olurdu savunmasiz insanlar icin
  Cevapla
 • Morelli 2 ay önce Şikayet Et
  Sayin bakan bosuna dil dokuyorsun bu zionistlere tek care butun orduyu alarm duruma getirmeliyiz zaten israil butun gucuyle gazzede turkiyede havadan gidip tel avive bir saat bombalasa bu is tersine doner filistinliler karada gerekeni yapar biz nasil irakin derinliklerini vuruyorsak aynisini yapalim bu kadarmi zor?
  Cevapla
 • Kacarova 2 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar arap devleti varsa bir kaçtanesi hariç topunun canı cehenneme bundan sonra çünkü bunlara kardeş degil zehirli bir yılan,biz müslümanlar olarak birbirimize bugün degilse nezaman destek çıkacagiz,bir ispanya kadar olamadılar reziller,arapların niçin uzun etege benzer elbiseleri giydikleri belli oldu.
  Cevapla
 • Hazim 2 ay önce Şikayet Et
  Sonuç tüm teşkilatları israil yönetiyor boş lafla peynir gemisi yürümez kıyasa kıyas israilleri le güç çözer tek anladiklari yol bu...
  Cevapla
 • Aşağımirahmetli 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye olarak artık elimizi taşın altına koyarak kafir İsrail’le karşı karşıya gelelim, Mısır, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte İsrail’e karşı yek vücut olup karşı koyalım ve israile karşı savaş açalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akşener'den olay CHP çıkışı: Bıktım, usandım! Midem bulanıyor artık
Filistinliler, cuma namazını İsrail saldırısında yıkılan Faruk Camisi enkazında kıldı