Gazzeli profesör Rıfat el-Arir'in şehit olmadan önce yazdığı son şiir gözyaşlarına boğdu!

Filistinli akademisyen Rıfat el-Arir, katliamcı İsrail'in düzenlediği hava saldırısında iki kardeşi ve 4 çocuğuyla birlikte şehit oldu. Rıfat el-Arir'in ölmeden önce paylaştığı umuda dair şiiri okuyanları gözyaşlarına boğdu.

GİRİŞ 09.12.2023 02:36 GÜNCELLEME 09.12.2023 17:06
Bu Habere 138 Yorum Yapılmış

İsrail, Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonu sonrası Filistin'e yeniden başlattığı katliam saldırıları sürüyor. İsrail’in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 7 bin 112’si çocuk, 4 bin 885’i kadın olmak üzere 17 bin 487 Filistinli şehit olurken, şehitlerin arasında yer alan Gazze İslam Üniversitesi Profesörü Yazar ve Şair Rıfat el-Arir'in şehit olmadan önce umuda bıraktığı şiir ve yaşadıkları ortaya çıktı.

Refaat Alareer

HİKAYELERİNİ ANLATTIĞI FİLİSTİNİLİLER GİBİ ŞEHİT OLDU

Filistinli şehit akademisyen Rıfat el-Arir, İsrail'in düzenlediği hava saldırısında evinde bulunduğu kardeşinin İsrail tarafından bombalanması sonucunda iki kardeşi ve 4 çocuğuyla birlikte şehit oldu.

İSRAİL TARAFINDAN ÖLÜM TELEFONU ALDI

Prof. Dr. Rıfat el-Arir'in, şehit olmadan iki gün önce İsrail istihbaratından sığındığı okulun yerinin belirlendiği yönünde bir telefon aldığı ardından kendisine öldürüleceği söylendiği ortaya çıktı.

Refaat Alarer

Rıfat el-Arir, okula sığınan diğer Filistinlileri tehlikeye atmak istemediği için okuldan ayrıldığı ve akşam saatlerinde katliamcı İsrail'in kız kardeşinin dairesini bombalaması sonucu iki kardeşi ve dört çocuğuyla şehit edildiği öğrenildi.

'GAZZE'DEN ÇIKIŞ YOK, TOPLUCA ÖLÜMÜ MÜ BEKLEYELİM?'

Profesör Rıfat el-Arir, Ekim ayındaki son röportajında Gazze'de yaşanan dramı dile getirmişti. Rıfat el-Arir, gözyaşlarına hakim olmadığı anlarda şu sözleri kullanmıştı:

Gazze'den çıkış yok. Ne yapmalıyız... Boğulmalı mıyız? Toplu intihar mı edelim? İsrail'in istediği bu mu? Biz bunu yapmayacağız. Geçen gün orada birilerine, bazı arkadaşlarıma anlatıyordum. Ben bir akademisyenim. Muhtemelen evimde sahip olduğum en sert şey bir tahta kalemi. Ama İsrailliler bizi işgal ederse, üzerimize çullanırlarsa, kapı kapı dolaşıp bizi katlederlerse, yapabileceğim son şey bu olsa bile, o kalemi kullanıp İsrail askerlerine fırlatacağım. Ve bu Filistin'deki herkesin hissettiği şey. Çaresiziz ve kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Ben sadece biraz ilaç için eczaneye gittim ve arabam neredeyse 5 kez bombalandı, sadece sadece 5 dakika araba sürdüm...

Refaat Alareer

ŞEHİT OLMADAN ÖNCEKİ SON PAYLAŞIMI UMUDA YAZDIĞI 'EĞER ÖLMEM GEREKİYORSA' ŞİİRİ

Profesör ve Şair Rıfat el-Arir'in şehit olmadan önce yaptığı son paylaşımın ise umuda atfettiği "Eğer ölmem gerekiyorsa" adlı şiirin olduğu ortaya çıktı. Rıfat el-Arir'in dizeleri sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Umudu uçurtma metaforuyla anlattığı şiiri birçok dile çevrildi.

Refaat Alareer

İşte Rıfat el-Arir'in, okuyanları gözyaşlarına boğan ölmeden önce paylaştığı son şiiri:

"EĞER ÖLMEM GEREKİRSE, BU BİR MASAL OLSUN"

İlla ölmem gerekiyorsa, sen yaşamalısın…

Hikayemi anlatmak için…

Eşyalarımı satıp bir parça kumaş ile uzun kuyruklu ve beyaz teller satın almak için…

Gazze’de, bir yerde bir çocuk, cennetin gözlerinin içine bakarken,

Kendi bedenine bile veda etmeden giden babasını beklerken,

uçurtmayı görür…

Senin yaptığın uçurtmayı,

Ve bir an için bir meleğin ona sevgiyi geri getirmek için orada olduğunu düşünür.

Eğer ölmem gerekiyorsa, umut getirsin,

Bir masal olsun bu uçurtma…

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 138
 • Sivaslı 2 ay önce Şikayet Et
  Adamlar, bir avuç yahudi tarafından bağıra bağıra öldürülüyorlar ve 8 milyar da bunu seyrediyor. sadece seyrediyorlar. tüm dünya esir, tüm insanlık tutsak.
  Cevapla
 • İbrahim Alkılıç 2 ay önce Şikayet Et
  Gazze halkına maaşallah barekallah diyorum 7'den 77'ye hepsi ya şehit ya Gazi ey Rabbim bir toplum bu kadar mı hep beraber, tamamen ya şehit olur ya Gazi! Sahabeden sonra var mı tarihte bunun bir örneği?
  Cevapla
 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Allahım, israile Gazze den istihbarat sağlayan ve zor günlerinde onlara acımayan, acımasız katil destekçilerinin mustehakkını en yakın zamanda ver ... Amîn.
  Cevapla
 • Karamollaoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Allahım onlar Şehid olmayı bekleyerek ölüyorlar, onlara bu makamı nasib eyle ;ama biz Kardeşlerimizin ölümüne daha dayanamıyoruz bize de güç ver, sabır ver bize de şehidlik nasib eyle
  Cevapla
 • Tülay 2 ay önce Şikayet Et
  AMİN YARAbim
  Cevapla
 • Gazayi kurtarin. 2 ay önce Şikayet Et
  Israil katliam yapiyor, abd onun hamisi, suc ortagi. Ama bizde de suc cok. En basta boykot. Iphone icin siraya giriyoz. Sigara herkesin cebinde. Yerli mali degil ithal meragi. Millet ve ümmette dayanisma eksik. Neden cok, sonuc bu maalesef.
  Cevapla
 • vatan 2 ay önce Şikayet Et
  Neden çok değil, tek bir neden var, Müslüman olmayı unuttuk...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Gazze Şeridi'nde soykırım sürerken Hamas'tan flaş ateşkes açıklaması
Meteoroloji’den yeni uyarı! Salı günü sağanak perşembe günü kar geliyor