İsrailli askeri analistten Hamas itirafı! 'İsrail ordusu şaşkın'

İsrailli askeri analist Yoav Zeitoun, İsrail ordusunun son 14 yılda Tel Aviv'e sadece 50 dakika uzaklıkta kurulan bir ordunun (Hamas) gücü karşısında sahada her gün şaşkınlık yaşadığını söyledi.

GİRİŞ 11.12.2023 02:55 GÜNCELLEME 11.12.2023 10:04
Bu Habere 114 Yorum Yapılmış

Zeitoun, İsrail gazetesi Yediot Ahronot'ta kaleme aldığı makalesinde, İsrail ordusunun, Hamas'ın birkaç ay içerisinde yok edilemeyeceğini idrak ettiğini kaydetti.

Hamas'ın geçen yıllar boyunca büyük bir askeri hazırlık yaptığına işaret eden Zeitoun, İsrail ordusunun bu silahlanma ve güç karşısında şaşkınlık yaşadığını belirtti.

"İSRAİL ORDUSU, HAMAS'IN GÜCÜ KARŞISINDA HER GÜN ŞAŞKINLIK YAŞIYOR"

İsrailli askeri uzman, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarının askeri donanımına işaret ederek, İsrail ordusunun son 14 yılda Tel Aviv'e sadece 50 dakika uzaklıkta kurulan bir ordunun (Hamas) gücü karşısında sahada her gün şaşkınlık yaşadığını kaydetti.

HAMAS'IN ELİNDE YÜZ BİNLERCE SİLAH VAR

Gazze Şeridi'ndeki direniş güçlerinin elinde yüz binlerce silah olduğunu öne süren askeri analist Zeitoun, şunları kaydetti:

"Ellerinde ana silahları RPG roketleri olmak üzere yüz binlerce silah var. Ayrıca İsrail ordusunun son on yıl içinde Gazze Şeridi'ne düşen Sky Rider insansız hava aracını kopyalayarak ürettikleri saldırı dronları, gelişmiş roketatarlar, patlayıcılı insansız hava araçlarına da sahipler. Hamas savaşçılarının aynı zamanda makineli tüfekleri, kalaşnikof tüfekleri, dragunov keskin nişancı tüfekleri, gelişmiş iletişim cihazları, farklı standart ve boyutlarda patlayıcıları da var."

İzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail güçlerine saldırdığı anlar paylaşıldıİzzeddin el-Kassam Tugaylarının İsrail güçlerine saldırdığı anlar paylaşıldı

"ÇATIŞMALAR AYLARCA SÜREBİLİR"

Zaitoun, İsrail ile Hamas arasındaki çatışmaların ne zamana dek devam edeceğine ilişkin, "Beyt Hanun'daki şiddetli çatışmalar, operasyonun aylar süreceğini gösteriyor ve burası Hamas'ın en güçlü olduğu bölge bile değil." değerlendirmesini yaptı.

"ŞUCAİYE'NİN TEMİZLENMESİ İÇİN 6 AYA İHTİYACIMIZ VAR"

İsrailli askeri uzman Zaitoun, makalesinde Golani Tugayından üst düzey İsrailli bir subayın Gazze’nin Şucaiye bölgesindeki Hamas birliklerine ilişkin, "Hamas'ın en güçlü birliği burada. Buradaki silahlı unsurlar burada dünyaya geldi ve buraya bağlılıkları var. Kesinlikle kaçmayacaklardır. Şucaiye'nin temizlenmesi için 6 aya ihtiyacımız var" açıklamasını hatırlattı.

ABD'nin üstü kapalı biçimde İsrail'e savaşı sona erdirmesi için süre tanıdığını aktaran Zaitoun, "Eğer işler yolunda gider ve bir sürprizle karşılaşılmazsa İsrail'e savaşı sonlandırması için en kötü ihtimalle aralık sonuna, en iyi ihtimalle de ocak sonuna kadar süre tanındığını" öne sürdü.

 

 

KAYNAK: AA
Muhammet Binici Haber7.com - Gece Editörü
Haber 7 - Muhammet Binici

Editör Hakkında

İstanbul Şişli'de doğan Muhammet Binici, Anadolu Üniversitesi Radyo Televizyon Programcılığı ve Spor Yönetimi bölümlerini bitirdi. Eğitimine, İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünde devam etmektedir. Gazeteciliğe 2012 yılında yerel haber siteleri ve yerel gazetelerde başladı. Gündem, Magazin alanlarında editör-muhabirlik yaptı. 2016 yılında Yeni Akit Gazetesi'nde bir yıl muhabirlik yaptıktan sonra, 2020 Eylül itibariyle Haber7'de 'Gündem Editörü' olarak görevine devam etmektedir.
YORUMLAR 114
 • Murat reis 7 ay önce Şikayet Et
  Bir avuç yetim Alemi İslam'ın izzetini koruyor biz ise horul horul uyuyoruz hepimize yazıklar olsun
  Cevapla
 • Müslüman 7 ay önce Şikayet Et
  Allah Yahudi ve abd yine Kahhar isminle kahreyle Rabbım Filistinli kardeşlerimize yardım eyle zafer ihsan eyle
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  O zaman neden ateş kes isteniyor ki, bunlar yalan değilse bir aya kalmaz İsrail yok olacak demektir, inşallah
  Cevapla
 • Yusuf 7 ay önce Şikayet Et
  Adamlar imkansızlık içinde olmasına rağmen direniş göstermeleri takdire şayan gerçekten. herkes görüyor müslümanlar olarak şahidiz. Allah İsrail'i zelil düşürsün, rezil olsunlar..!
  Cevapla
 • Emre 7 ay önce Şikayet Et
  Piyanist filmini izleyenler yahudilere üzülmüştür keşke Almanya'daki soykırımdan geberselermis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dervişoğlu istifaları böyle savundu! Akşener sorusuna ilginç cevap
Mourinho gözlerinin yaşına bakmadı! Fenerbahçe'de yaprak dökümü