Kayıplar artıyor! İsrail kanadından Gazze itirafı: Saldırılar bitecek!

İsrailli askeri uzman Amos Harel, Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yenilgiye uğratılması konusunda konuşmak için henüz erken olduğunu, Tel Aviv'in "hedeflerine ulaşamadan" saldırıları birkaç hafta içinde sonlandıracağını savundu.

Kayıplar artıyor! İsrail kanadından Gazze itirafı: Saldırılar bitecek!
Kayıplar artıyor! İsrail kanadından Gazze itirafı: Saldırılar bitecek!
GİRİŞ 12.12.2023 19:34 GÜNCELLEME 12.12.2023 19:34
Bu Habere 65 Yorum Yapılmış

İsrailli askeri analist, Haaretz için kaleme aldığı makalede, Gazze'de sahadaki askeri duruma ve özellikle de Hamas'ın askeri gücünün tamamen ortadan kaldırılmasına yönelik İsrail'in ilan ettiği savaş hedeflerinin önündeki zorluk ve engellere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

'İSRAİLLİ POLİTİKACILAR TUTAMAYACAĞI SÖZLER VERİYOR'

Harel, "İsrailli politikacılar Gazze savaşı konusunda ordunun tutamayacağı sözler veriyor" başlıklı yazısında,"Genelkurmay Başkanı (Herzi Halevi), verilen kayıplara rağmen savaşın gidişatından oldukça memnun, ancak Hamas'ın çöküşünün yakın olduğuna dair hiçbir işaret yok." yorumunu yaptı.

'HAMAS'IN ÇÖKERTİLDİĞİNE DAİR İKNA EDİCİ KANIT YOK'

27 Ekim’de Gazze’ye yönelik kara harekatının başlamasından bu yana "düzinelerce savaşçının öldürüldüğünü, askeri alanların saldırıya uğradığını, tünellerin yıkılarak silahlara el konulduğunu" ifade eden Harel, "Ancak televizyon stüdyolarında Hamas'ın yenilgiye uğratılmasıyla ilgili heyecanlı konuşmalar yapmak için henüz erken." diye ekledi.

İsrailli analist, bu değerlendirmesini, "Şu ana kadar yaşanan olaylar, esas olarak Hamas'ın Gazze'de karşı karşıya kaldığı zor durumu yansıtıyor, ancak Hamas'ın yakın zamanda çökertileceğine dair ikna edici bir kanıt yok." sözleriyle destekledi.

''HAMAS GÜNLÜK OLARAK BEDEL ÖDETİYOR'

Harel, "Her sabah, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda öldürülen, çoğunlukla yedek askerlerden oluşan İsrail ordusunun son kayıplarının fotoğrafları yayınlanıyor. Kara harekatı ilerledikçe kayıplar da hızla artıyor. Hamas’ın direnişi bazı bölgelerde şiddetli şekilde devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Hamas’ın İsrail ordusunun yoğun saldırılarını durduramayacağının açık olduğunu kaydeden Harel, "Ancak Hamas savaşçılarından oluşan küçük gruplar, İsrail güçlerinin kuzey ve güneyde yeni bölgeleri ele geçirmesini ve ilerleyişini engellemek için orduya günlük olarak bedel ödetiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hamas’ı yok etmenin "bir zaman çizelgesine" bağlı olduğunu vurgulayan Harel, bunun "İsrail güçlerinin karada yüksek yoğunluklu bir saldırıyı sürdürme becerisine bağlı" olduğunu belirtti.

'HEDEFLERİN ULAŞILAMAYACAĞI AÇIKÇA ORTADA'

İsrailli askeri uzman Harel, hükümetin daha önce açıkladığı "Hamas’ın yok edilmesi, esirlerin geri getirilmesi, Gazze sınırında yıkılan tüm İsrail yerleşkelerinin yeniden inşası ve sınır güvenliğinin sağlanması" hedeflerine işaret ederek, "Bunlar iddialı hedefler ve bazılarına ulaşılamayacağı açıkça ortada. İsrail’in bu gerçeği ABD'nin baskısıyla kabul edeceği de ortada." tespitinde bulundu.

'SALDIRILAR YAKIN ZAMANDA SONLANABİLİR'

"Hızla artmakta olan ekonomik sıkıntılar, yedek askerlerin üzerindeki yük ve ABD’nin beklentileri" gibi İsrail'in karşı karşıya olduğu sorunların, Gazze'deki yoğun saldırıların yakın zamanda sonlandırılmasıyla sonuçlanabileceğini" söyleyen Harel, şöyle devam etti:

"Eğer bu gerçekleşirse, hükümet ve ordu iki ucu keskin bir sorunla karşı karşıya kalacak. Halkın büyük bir kısmı, rehinelerin serbest bırakılmasının İsrail'in birinci önceliği olması gerektiğine inanıyor ve onların geri dönüşlerindeki herhangi bir gecikmeyi büyük bir başarısızlık olarak değerlendiriyor."

KAYNAK: AA
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 65
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Allahim Ebu Ubeyde ye güç ver ordusuna Zafer nasip et kâfirin ordusunu bozguna ugrat defet Filistin özgür olsun
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  Amin
  Cevapla
 • TARIK 7 ay önce Şikayet Et
  Mücahitler bir ölür,bin dirilir.Yenemeyeceksiniz,size bundan sonra rahat huzur yok kafir katil siyonistler.Tanrınız abd ile birlikte tazminat ödemeden de kurtulamayacaksınız. Yüz yıl, bin yıl geçse de misli ile bedel ödeyeceksiniz.Ama biz kadın çocuk sivil öldürmeyeceğiz sizin gibi.
  Cevapla
 • murat 7 ay önce Şikayet Et
  Aminnnn
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM RABBİMİZ ALLAHTIR ALEMLERİN RABBİ OLAN YÜCE ALLAHIM YALVARIYORUM MASUM İNSANLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM ET YALVARIYORUM ALLAHIM MASUMLARA YARDIM et
  Cevapla
 • Ahmet 7 ay önce Şikayet Et
  Amin amin
  Cevapla
 • F.K.ASLAN 7 ay önce Şikayet Et
  Amin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te şampiyon İspanya!
Dev finalden tarihe geçen kareler!