Yeni savaş başladı! ABD ve İngiltere'ye darbe vuruldu!

Yemen'deki İran destekli Husiler, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik düzenlediği saldırılara yanıt olarak Kızıldeniz'de ABD-İngiliz savaş gemilerinin hedef alındığını duyurdu.

GİRİŞ 12.01.2024 06:43 GÜNCELLEME 17.04.2024 09:39
Bu Habere 246 Yorum Yapılmış

ABD ve İngiltere'nin Kızıldeniz'de yaşananların ardından Yemen'e yönelik başlattığı hava harekatının ardından Husilerden açıklamalar peş peşe geldi.

ABD VE İNGİLTERE VURULUYOR

Husilerin siyasi büro üyesi Ali el-Kahhum, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, "Yemen'in yanıtı (ABD ve İngiltere'ye) gecikmedi. Yemen silahlı kuvvetleri, Kızıldeniz'deki ABD-İngiliz savaş gemileri ile askeri bölge ve üslerine güçlü bir şekilde karşılık veriyor." ifadelerine yer verdi.

"ABD VE İNGİLTERE AĞIR BEDEL ÖDEYECEK"

​​​​​​​Husilerin sözde hükümetindeki Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin el-İzzi de X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, "Ülkemiz, ABD ve İngiliz gemileri, denizaltıları ve savaş uçakları tarafından büyük bir saldırıya maruz kaldı. Hiç şüphesiz ABD ve İngiltere, bu bariz saldırganlığın tüm vahim sonuçlarına ağır bir bedel ödemeye hazırlanmak zorunda kalacak." ifadelerini kullandı.

Husilere bağlı SABA haber ajansı da haberinde başkent Sana, Hudeyde, Sada ve Zemar kentlerinin "ABD saldırganlığına" maruz kaldığı bilgisini paylaştı.

Yemen'deki yerel kaynaklar, ABD ve İngiliz savaş uçakları gece saatlerinde Yemen'in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde bazı noktalara hava saldırısı düzenlediğini duyurmuştu.

Saldırılara ilişkin detaylı bilgi paylaşılmazken, düzenlenen hava saldırılarına ilişkin sosyal medya hesaplarından görüntülere yer verilmişti.

'BU HAİN SALDIRGANLIKLA APTALLIK ETTİLER'

Yemen'deki Husilerin Sözcüsü Muhammed Abdusselam, X sosyal medya platformundan yaptığı yazılı açıklamada, "Yemen Cumhuriyeti, İsrail'i korumak ve Yemen'in Gazze'ye destek operasyonlarını durdurmak için yapılan alçak bir Amerikan-İngiliz saldırısına maruz kaldı. Bu hain saldırganlıkla aptallık ettiler." ifadelerini kullandı.

Filistin ve Gazze'ye desteklerinin süreceğine dikkati çeken Abdusselam, şunları kaydetti:

"Yemen'i, Filistin'e ve Gazze'ye destek vermekten caydıracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Yemen, dini ve insani duruşunu sürdürerek elinden gelen her şeyle Gazze'nin yanında duracaktır. Bu saldırılar Yemen'in sağlamlığını ve gücünü daha da artıracaktır."

'İSRAİL GEMİLERİ HEDEF ALINMAYA DEVAM EDİLECEK'

Abdusselam, İsrail gemilerini hedef almak dışında uluslararası denizciliğe herhangi bir tehdit teşkil etmediklerini ve ABD-İngiliz saldırılarının hiçbir haklı gerekçesi olmadığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Yemen'e yönelik bu saldırıların kesinlikle hiçbir haklı gerekçesi yok. Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde uluslararası seyrüsefere yönelik bir tehdit yoktu. İsrail gemileri veya işgal altındaki Filistin limanlarına giden gemilerinden başka hedef alınan yoktu, bunlar hedef alınmaya da devam edilecek."

Yeni savaşın fitili ateşlendi! Suudi Arabistan'dan ilk açıklamaYeni savaşın fitili ateşlendi! Suudi Arabistan'dan ilk açıklama

ABD ve İngiltere, Yemen'e saldırı başlattı! Tüm güçler Kızıldeniz'deABD ve İngiltere, Yemen'e saldırı başlattı! Tüm güçler Kızıldeniz'de

KIZILDENİZ'DE YAŞANANLAR

Son dönemlerde Yemen'deki Husilerin, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına karşılık ticari gemilere yönelik eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı almıştı.

Pentagon, 6 Aralık 2023'te Yemen'deki Husi güçlerinin Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası "Deniz Görev Gücü" kurulması için görüşmeler yaptıklarını bildirmiş, 18 Aralık'ta da "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu misyon oluşturulduğunu duyurmuştu.

Husilerin saldırıları, Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan ve küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'sinin yapıldığı Süveyş Kanalı'ndan geçişleri tehlikeye atarken, Kızıldeniz'de ticari gemilerin uğradığı saldırılar ve şirketlerin pes peşe aldığı kararlar, küresel ekonomide yeni bir "tedarik zinciri krizi"nin başlayacağına ilişkin endişeleri artırmıştı.

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 246
 • Memet 6 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı kirli güç ahlakıyla dizayn etmek isteyen ABD ve destekçileri Gazze üzerinden suç üstü yakalanmıştır. İsrail'in kontrolsüz güç kullanması ve ABD'nin bu güce ahlaksızca destek vermesi insanlık vicdanından derin yara açmış bulunmaktadır. Bu vahşet kınamayla geçiştirilemez. Yemen'in bu ahlaksız güçlere karşı duruşunu destekliyoruz. Başka devletlerin de bu kervana katılmasını diliyo
  Cevapla
 • Çok Kutuplu 6 ay önce Şikayet Et
  YETER! Kraliçeler ve Bankerleri Defolun Bölgemizden, Ülkemizden, İç İşlerimizden.
  Cevapla
 • müh 6 ay önce Şikayet Et
  birileri vuruyor ama ölü yok.
  Cevapla
 • Tünel kazın 6 ay önce Şikayet Et
  Yemen ve gazzede halk ve askerler için tünel kazın, saldırılar başlayınca tünellere inin. Hava savunma sistemleri yapın veya satın alın. Hava, kara ve deniz savunması olmayan ülke yenilir.
  Cevapla
 • 456 6 ay önce Şikayet Et
  helal olsun lan size
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Irak'tan PKK kararı: 'Yasaklı örgüt' ifadesi kullanılacak
Diyanet'ten 'hutbe' açıklaması: 'Saçmalık', 'hadsizlik' gibi nitelemeler...