Blinken ve Stoltenberg'den Erdoğan'a İsveç teşekkürü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a İsveç'in NATO'ya katılım protokolüne ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı dolayısıyla teşekkür etti.

Blinken ve Stoltenberg'den Erdoğan'a İsveç teşekkürü
Blinken ve Stoltenberg'den Erdoğan'a İsveç teşekkürü
GİRİŞ 26.01.2024 13:52 GÜNCELLEME 26.01.2024 14:01
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Karadağ Başbakanı Milojko Spajic ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, İsveç'in katılımının NATO'yu daha güçlü hale getireceğini vurguladı.

İsveç'in üyeliğinin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesini memnuniyetle karşıladığını belirten Stoltenberg, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da hızlı imzası için teşekkür ediyorum." dedi.

Stoltenberg, Macaristan Başbakanı Victor Orban ve hükümetinin İsveç'in NATO'ya katılımına ilişkin destek mesajını da memnuniyetle karşıladığını aktararak, "Macaristan Parlamentosu toplanır toplanmaz Macaristan'ın (İsveç'in üyeliğine) onayını dört gözle bekliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Macaristan Parlamentosunun şubat sonunda yeniden toplanacağı bilgisini veren Stoltenberg, İsveç'in üyeliği için bu tarihin beklenmesi gerektiğini söyledi.

Karadağ Başbakanı Spajic de İsveç'in bir an önce NATO üyesi olmasını istediklerini ve bu süreçte Türkiye ve Macaristan'dan gelen güzel haberleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

İsveç'in NATO üyeliği için Macaristan meclisinden de onay alması gerekiyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya katılım protokolünü onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Belgelerin bize ulaşmasını ve İsveç'i NATO'nun 32. üyesi olarak karşılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. İsveç ve ittifak birlikte daha güçlü." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 4
 • Mehmet 5 ay önce Şikayet Et
  Reis İsveç hangi yanlışından döndü NATO hangi yanlışından döndü
  Cevapla
 • Memti 5 ay önce Şikayet Et
  Bu stoltenbergde ortalık karışmadan bi emekli olsam diye uğraşıyor
  Cevapla
 • Fethi 5 ay önce Şikayet Et
  Teşekkürler dedi ve PKK ile saflarını daha da sıklaştırdı İsveç. Artık daha özgür İsveç …
  Cevapla
 • Mehmet Yakı 5 ay önce Şikayet Et
  Reyiz teşekkuru hak etti
  Cevapla
DİĞER HABERLER
CHP'den çifte skandal: Gazeteci değil terörist, hayvansever değil lisanslı avcı!
İzmir, Manisa, Balıkesir ve Kütahya’da orman yangını