Cumhurbaşkanı Begaj: Arnavutluk-Türkiye ilişkileri stratejik öneme sahip

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Arnavutluk ve Türkiye’nin stratejik ortak olduklarını ve geleneksel olarak çok iyi bir dostluğa sahip olduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Begaj: Arnavutluk-Türkiye ilişkileri stratejik öneme sahip
Cumhurbaşkanı Begaj: Arnavutluk-Türkiye ilişkileri stratejik öneme sahip
GİRİŞ 29.01.2024 20:25 GÜNCELLEME 29.01.2024 20:25

Arnavutluk’a resmi ziyarette bulunan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı kabul eden Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Arnavutluk-Türkiye ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Begaj, Arnavutluk ve Türkiye’nin stratejik ortak olduklarını ve geleneksel olarak çok iyi bir dostluğa sahip olduklarını kaydederek, deprem sonrası yeniden imar sürecinde Türkiye’nin Arnavutluk’a sunduğu yardımların yanı sıra ülkesindeki diğer yatırımlar için de Bakan Fidan’a teşekkürlerini iletti. Cumhurbaşkanı Begaj, Türkiye’nin Arnavutluk’un en büyük ekonomik ortakları arasında yer aldığını ve Türk yatırımlarının Arnavutluk’ta 15 binden fazla Arnavut’a istihdam sağladığını açıkladı. Balkanlar’daki gelişmelere değinen Cumhurbaşkanı Bega, “Bölgesel işbirliği ve iyi komşuluk ilişkileri, Arnavutluk siyasetinin önemli dayanaklarıdır. Bu dayanaklar bölgede barışı, güvenliği, demokratik istikrarı garanti eder, aynı zamanda bölgenin AB’ye entegrasyonunun önkoşullarıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Begaj, bölgenin barışı ve güvenliği açısından doğal ve tarihi bir ortak olarak Türkiye’nin Batı Balkanlar’daki rolünü ve katkısını takdirle karşıladığını ifade ederek, Türkiye’nin Kosova’nın bölgesel ve küresel örgütlere entegrasyonu noktasında verdiği desteğin yanı sıra Kosova’nın daha fazla ülke tarafından tanınması yönündeki güçlü lobi faaliyetlerini de takdirle karşıladığını aktardı.

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Mamazadeler - 19 Temmuz günün gazete manşetleri
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan TFF Başkanı Hacıosmanoğlu'na tebrik