Gazze için ilişkiler tamamen koptu! İsrail büyükelçisini sınır dışı ettiler

Brezilya'dan İsrail'e karşı Gazze için resmi tepki! Devlet Başkanı Lula'nın, Netanyahu'yu Hitler'e benzetmesiyle gerilen ilişkiler sonrasında Brezilya, İsrail büyükelçisini sınır dışı etti, İsrail'den ise büyükelçisini geri çekti.

GİRİŞ 19.02.2024 21:20 GÜNCELLEME 17.04.2024 09:43
Bu Habere 393 Yorum Yapılmış

İsrail'in Gazze'de 7 Ekim'den bu yana yaptığı katliamlara yüksek tondan tepki dün Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'dan geldi. Lula, Netanyahu'yu Hitlere benzetti. Netanyahu ise Lula Da Silva'ya tehdit dolu bir dille karşılık verdi.

İLİŞKİLER RESMEN KOPTU

Gerilen Brezilya-İsrail ilişkileri resmen koptu. Brezilya, İsrail büyükelçisini ülkeden kovarken, kendi elçisini ise geri çağırdı.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Brezilya Devlet Başkanı Lula’nın Brezilya’nın İsrail büyükelçisini istişareler için ülkeye geri çağırdığını bildirdi.

HİTLERDEN FARKI YOK!

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, İsrail'in Gazze'yi işgalini "soykırım" ifadesiyle niteleyerek, Nazi lider Adolf Hitler'in yaptıklarına benzetti. Gazze Şeridi'nde olanların "savaş değil, soykırım" olduğunu söyleyen Lula da Silva, "Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin başına gelenler tarihin hiçbir döneminde yaşanmadı. Aslında yaşandı, Hitler Yahudileri öldürmeye karar verdiğinde yaşandı." ifadelerini kullandı.

İSRAİL, İSTENMEYEN ADAM İLAN ETTİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, Lula'nın sözlerine "İsrail’i Nazilerin Yahudi Soykırımı ve Hitler ile karşılaştırmanın kırmızı çizgiyi aştığını" söyleyerek sert tepki verirken, İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, ise istenmeyen adam ilan etti. 

Katz, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Brezilya’nın İsrail Büyükelçisinin Batı Kudüs'te bulunan "Yad Vashem" Yahudi Soykırım Anıt Müzesine çağrıldığını duyurdu.

Brezilya Devlet Başkanının sözlerinin "ciddi bir Yahudi karşıtı saldırı" olduğunu savunan Katz, bunu "affetmeyeceklerini ve unutmayacaklarını" ifade etti.

Katz, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva’nın "özür dileyip sözlerini geri alana kadar İsrail'de istenmeyen kişi olacağını" kaydetti.

BREZİLYA-İSRAİL DİPLOMATİK İLİŞKİLERİ KOPTU

Yaşanan gerilimin ardından Brezilya, İsrail büyükelçisini sınır dışı etti. Kendi büyükelçisini ise İsrail'den geri çekti.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 393
 • Murat Aksarı 2 ay önce Şikayet Et
  Müslüman ülkelerin yapmadığını Afrika ve Brezilya yaptı, çoğu çocuk ve kadın olan 30 bin sivilin öldürülmesi adı savaş değil katliamdır bu katliamların suç ortakları başta ABD ve AB ülkeleridir.
  Cevapla
 • Bulutus 2 ay önce Şikayet Et
  Demekki dünyada ABD-İstrail_İngiltere üçlüsü dışında başkanı olan ülkeler de varmış. Mesela hemen yanındaki Arjantin'in başkanı siyonist. .. İsrail, Arap ülkelerinin başkanlarını dizayn ederken Brezilyayı gözden kaçırmış. Ama siyo(nist)lar, orada da Laiklik ve demokrasi adı altında bir darbe çıkartırlar..
  Cevapla
 • Ömer 2 ay önce Şikayet Et
  Müslümanın yapamadığını elin Hıristiyanı yapmış.
  Cevapla
 • Davut 2 ay önce Şikayet Et
  Niye musluman ulkeerinde birisi cikipta israille iliskisini koparmiyor mesala turkiye neden yapmiyor lafa gelince diplamasi diyor filistin halkina Allah sabirlar versin
  Cevapla
 • Bulutus 2 ay önce Şikayet Et
  İslam ülkelerinin başkanları demokrasi adı altında İSrail-ABD-İngiltere üçlüsü tarafından atanır.
  Cevapla
 • Uğur Demirtürk 2 ay önce Şikayet Et
  Sayın Luna, seni artık bu ülkereki tüm Türk Halkı da tanıyor ve seviyor. Sonuna kadar gerekeni çekinmeden söyledigin için halkımız adına sana teşekkür ederim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ferrari'nin efsane modelleri satışa çıkıyor
Mehmet Şimşek'ten 'enflasyon' çıkışı! Üstüne basa basa söyledi: Adımlar atıldı varacağız..