ABD ve İngiltere'den Yemen'e saldırı!

ABD ve İngiliz kuvvetleri Yemen'in batısındaki Hudeyde kentine saldırı düzenledi. Düzenlenen saldırıya ilişkin ABD ve İngiltere'den henüz bir açıklama gelmedi.

GİRİŞ 21.02.2024 07:09 GÜNCELLEME 21.02.2024 09:35
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Yemen'deki Husiler, ABD ve İngiltere'nin, ülkenin batısındaki Hudeyde kentine saldırı düzenlediğini duyurdu.

Husilere bağlı el-Mesire televizyonunda yer alan haberde, ABD ve İngiltere hava kuvvetlerinin Hudeyde'nin el-Cubbane bölgesine iki hava saldırısı düzenlediği belirtildi.

Haberde, saldırıların hedefleri ve sonuçlarına ilişkin bilgi verilmezken ABD ve İngiltere tarafından da açıklama yapılmadı.

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

Yemen'deki İran'ın desteklediği Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'te Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koymaya, bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırılar düzenlemeye başladı.

ABD güçleri, bu süreçte birçok kez Yemen'den atılan füze ve kamikaze dronları düşürdüğünü duyurdu.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlere karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

Kızıldeniz'de 31 Aralık 2023'te İsrail ile bağlantılı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterlerince ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak'ta da İsrail'e destek olduğu gerekçesiyle Kızıldeniz'de ABD'ye ait bir geminin füze ve kamikaze dronlarla hedef alındığını duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak'ta ABD ve Japonya tarafından sunulan, Husilerin Kızıldeniz'deki saldırılarının acilen sonlandırılmasının istendiği kararı kabul etti.

Küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'si, Akdeniz'i Kızıldeniz'e bağlayarak Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Süveyş Kanalı üzerinden yapılıyor.

KAYNAK: AA
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 4
 • FTH 5 ay önce Şikayet Et
  al sana natodan destek
  Cevapla
 • misafir 5 ay önce Şikayet Et
  helal olsun husilere en azından kâfire karşı mücadele ediyorlar silah yardımı yapılarak desteklenmeli
  Cevapla
 • Murat 5 ay önce Şikayet Et
  Kendiniz calin kendiniz oynayin
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  İngiliz ve Amerikalıların Menfatleri Bir Oldumu Kuduz Köpek Gibi Oluyorlar Zaten Amerikalıların Ataları İngilizler Zulümün Sonu Ters Teper O Günler Yaklaştı Mazlumların Ahı Yerde Kalmaz İLAHi Adalet İllaki Tecelli Edecek İslam ve İnsanlık Düşmanları Kan Emici Vampirler Onlar İçin İnsan Değeri Yok Madde var
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar!
Böylesi görülmedi! Arjantin'in golü 2 saat sonra iptal edildi