Eski İsrail Başbakanı: "Netanyahu'nun ortakları bölgesel savaş istiyor, Gazze ilk adım"

Olmert, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun koalisyonun ortaklarının bölgesel bir savaş istediğini, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların da bunun ilk adımı olduğunu belirtti.

GİRİŞ 23.02.2024 17:34 GÜNCELLEME 23.02.2024 18:03
Bu Habere 54 Yorum Yapılmış

 Eski İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun koalisyonun ortaklarının bölgesel bir savaş istediğini, abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıların da bunun ilk adımı olduğunu belirtti.

Olmert, Haaretz gazetesinde yayımlanan yazısında Gazze'ye yönelik saldırılar ve Netanyahu koalisyonun tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

BÖLGESEL SAVAŞ İSTİYORLAR

Eski İsrail Başbakanı, "Netanyahu'nun 'Mesih Koalisyonu' ortakları topyekûn bir bölgesel savaş istiyor, Gazze sadece ilk adım" başlıklı yazısında, Gazze'ye yönelik saldırıların devam etmesi durumunda İsrail ordusunun Refah'a kara saldırısı başlatacağını ifade etti.

Netanyahu hükümetinde yer alan aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'in de Refah'a kara saldırısını desteklediğine işaret eden Olmert, söz konusu saldırının İsrail ile Mısır arasında imzalanan Camp David Sözleşmesini tehlikeye sokacağı uyarısında bulundu.

Refah'a kara saldırısının Mısır'a olası etkilerine değinen Olmert, muhtemel saldırının aynı zamanda İsrail ile ilişkileri bulunan Ürdün sokaklarını da karıştıracağı değerlendirmesini yaptı.

AMAC FİLİSTİNLİLERİ KIŞKIRTMAK

Netanyahu hükümetinin ramazan ayında işgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan Mescid-i Aksa'da ibadet etmek isteyen Filistinlilere sınırlama getirme kararını değerlendiren Olmert, bunun Batı Şeria başta olmak üzere Filistinliler arasında ayaklanmaya yol açabileceğini belirtti.

Eski İsrail Başbakanı, Netanyahu ve Ben-Gvir'in Mescid-i Aksa'ya girişlere kısıtlama getirerek Filistinlileri kışkırtma yoluna gittiğine işaret etti.

LÜBNAN'DA DA ÇATIŞMA İSTİYORLAR

Eski İsrail Başbakanı Olmert, "Mesih halüsinasyoncuları" olarak adlandırdığı Ben-Gvir ve Smotrich'in hedefinin harabeye dönen Gazze'de yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri inşa etmekle sınırlı olmadığının altını çizdi.

Gazze'nin asıl hedefe giden yolda ilk basamak olduğunu belirten Olmert, şunları kaydetti:

"Gazze sadece giriş bölümü; bu çetenin, üzerinde düşündükleri gerçek mücadelenin yürütüleceği temel olarak inşa etmek istediği platform: Batı Şeria ve Tapınak Dağı (Yahudilerin Mescid-i Aksa'ya verdiği isim) savaşı. Bu çetenin nihai amacı Batı Şeria'daki Filistinlileri temizlemek, Tapınak Tepesi'ni ibadet eden Müslümanlardan temizlemek ve bu bölgeleri İsrail devletine ilhak etmektir. Bu hedefe ulaşmanın yolu kanlıdır."

Filistinlileri Batı Şeria'dan çıkarmanın ve Müslümanları Mescid-i Aksa'dan uzaklaştırmanın büyük bir çatışmaya neden olacağı uyarısında bulunan Olmert, "Bu hedefe şiddetli çatışmalar olmadan ulaşılamayacaktır. Armagedon, topyekûn savaş. Güneyde, Kudüs'te, Batı Şeria topraklarında ve gerekli olduğu ölçüde kuzey sınırında." ifadesini kullandı.

Eski İsrail Başbakanı Olmert, Ben-Gvir ve Smotrich'in başını çektiği "çetenin" Netanyahu'yu ele geçirerek "hizmetkarları" haline getirdiğini, bu grubun Gazze'ye saldırıların yanı sıra Lübnan sınırındaki çatışmaların da devam etmesini istediğini kaydetti.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 54
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Ve yüce Allahdan korksunlar çünkü onlar her halükarda kaybedecekler hem bu dünyada hem ahirette. Ve cehennem onları azgin yakarisiyla onlar bekliyor.
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Halbuki bunları durduracak teksey bütün musluman devlet ülkelerin bir araya gelip birleşerek ayağa kalkıp bunlara dur deyip ölümüne Savaş karari verip siper almasıdır. Yoksa yuceler yücesi ulu ALLAH (CC) tek seferde onları helak edecek zaten. Ve burda maalesef biz müslümanlar bunun hesabında zor bir duruma düştük. Rabbim bizi affetsin inşallah. Pis syonist ve kötü hiristiyan olanlarda
  Cevapla
 • İbrahim 1 ay önce Şikayet Et
  Şeytan
  Cevapla
 • Sebğetullah nurani 1 ay önce Şikayet Et
  Bizimkiler de kaan ı yapmışlar ne güzel.sanki her gün siyonistlerin tepesine bomba yağdıracak mış gibi gururla reklamıni yapıyorlar.onlar hergün masum çacuklarimizi,kadınlarımızı öldürürken bizimkiler sad3ce ve sadece kınıyor ne güzel.herşey harika
  Cevapla
 • Mehmet buğda 1 ay önce Şikayet Et
  Seninkiler daha önce yapsaydı lar ya İsrail'i tanıma saydılar ya 80 yıl oldu koskoca ümmeti Yahudiye muhtaç hale getiren ahlaki bitiren bu günde alay ediyor her şey harika
  Cevapla
 • Cengiz 1 ay önce Şikayet Et
  İnsan olmayan yaratıklar sonunuz geldi haberiniz yok. Size bu emirleri verenler uygulattıranların kelle gidecek. Çocuk masum insan katliam yaptırmanın bedelini ödeyince anlayacaksınız. İnsanlıktan çıkmış seytani siyonist yaratıklar. Gidiceksiniz lan bu dünyadan. Kelleniz gidecek. Günleriniz sayılı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nefes kesen maçta Fenerbahçe ikinci yarıda döndü!
İran'ın İsrail'e saldırdığı gecede Türkiye detayı! İki ülke bakın birbirine ne iletmiş