Fırtınada batan geminin enkazındaki sır perdesi 120 yıl sonra aralandı

İngiltere'den Avustralya'ya kömür taşırken 1904 yılında bir fırtınada batan 73 metrelik SS Nemesis gemisinin enkazı bulundu. Batık, bir başka firmanın kendi kayıp kargo konteynerlerinin aradığı sırada tesadüfen tespit edildi.

GİRİŞ 25.02.2024 18:24 GÜNCELLEME 25.02.2024 21:02
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Avustralya'nın New South Wales eyaletinin açıklarında 1904 yılında kaybolan SS Nemesis adlı geminin enkazı, ticari bir şirketin kendi kayıp kargosunu arama çalışmaları sırasında şans eseri okyanus tabanında bulundu.

Artı Gerçek'te yer alan habere göre, 73 metrelik SS Nemesis gemisi, İngiltere'nin New Castle limanından Avustralya'nın Melbourne kentine kömür taşımak 9 Temmuz 1904 tarihinde yola çıkmıştı. Ancak Avustralyalı, İngiliz ve Kanadalılardan oluşan 32 mürettebatıyla birlikte bir fırtına sırasında kayıplara karıştı.

Gemi en son, Sydney kentinin güneyinde, bir başka gemidekiler tarafından dalgalarla boğuşurken görülmüştü. Sonraki haftalarda mürettebatın cesetleri ve geminin parçaları Cronulla Plajı'na vururken, o dönemli yoğun medya ve kamuoyu ilgisine rağmen enkaza hiçbir zaman ulaşılamadı.

DENİZİN 160 METRE DİBİNDE

İngiliz basınına göre geminin batığı, Subsea Professional Marine Services adlı şirketin kayıp kargo konteynerlerini Sydney açıklarında aradığı sırada şans eseri tespit edildi. Geminin kıyıdan sadece 26 kilometre açıkta, denizin 160 metre dibinde bulunduğu belirtildi.

İncelemelerde, geminin ağır hasar aldığı tespit edildi. Araştırmacılar, geminin nasıl battığını da tespit etti. Buna göre, fırtına sırasında SS Nemesis'in motorunda sorun yaşanmaya başladı. Büyük bir dalganın vurmasıyla da can filikalarının suya indirilmesine zaman kalmadan battı.

Söz konusu olayda ölenlerin geride yaklaşık 40 çocuk bıraktığını belirten Ne South Wals çevre ve miras bakanı Penny Sharpe, yapılan keşif sayesinde bu kişilerin atalarının başına ne geldiğini nihayet öğrenebilmesinin rahatlatıcı olduğunu söyledi.

Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 6
 • Hasan cakmak 3 ay önce Şikayet Et
  İyi okuyun
  Cevapla
 • Nafiye Berber 3 ay önce Şikayet Et
  Sn misafire ;yanıt 3m değil 73 mtre boyuñdaymış gemi anladıkmı?
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  3 mete gemimi olur. 40 kişi varmış içinde
  Cevapla
 • Vatandaş Oğuz 3 ay önce Şikayet Et
  İyi okuyun 73 metre
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  3 metrelik gemi?
  Cevapla
 • fakirullah 3 ay önce Şikayet Et
  73 yazarken 7yi yemişler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
FETÖ'de iç savaş! Teröristbaşı Gülen'in akrabaları kampı bastı
Efes-2024'te savunma sanayisinden gövde gösterisi