CIA'nin savaşa verdiği destek ifşa oldu

The New York Times (NYT) gazetesi, yüz binlerce kişinin öldüğü Rusya-Ukrayna savaşında ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatının (CIA) Ukrayna'da 14 gizli üs kurup, ekipman ve istihbarat desteği sağlayarak ciddi bir rol oynadığını ortaya koydu.

GİRİŞ 29.02.2024 06:24 GÜNCELLEME 29.02.2024 08:52
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

The New York Times (NYT) gazetesinin, Ukraynalı ve Amerikalı üst düzey istihbarat görevlilerine dayandırdığı haberinde, iki ülke istihbaratları arasındaki ilişkinin, Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna savaşından yaklaşık 8 yıl öncesine dayandığı vurgulandı.

İki ülke arasındaki istihbarat işbirliği Rusya-Ukrayna savaşında da devam ederken, haberde Washington'ın ülkedeki personelini tahliye etmesine karşın casuslarını bıraktığına dikkati çekti.

Haberde, CIA'nin, uzun yıllardır Ukrayna istihbarat birimlerine eğitim, ekipman ve istihbarat desteğinde bulunduğu, 14 gizli üs kurduğu ve 2022'deki savaşın patlak vermesiyle Ukrayna'nın savunmasına kayda değer katkı sunduğu kaydedildi.

ABD'NİN UKRAYNA İSTİHBARAT İŞBİRLİĞİ SAVAŞ ÖNCESİNE UZANIYOR

Habere göre, CIA ile Ukrayna istihbarat birimleri arasındaki yakınlık savaştan yaklaşık 8 yıl öncesine uzanırken, üç farklı ABD başkanı döneminde de sürdü.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından uzunca bir süre Rusya ile yakın görünen Kiev yönetimi, 2014'te ABD ile yakınlaşmaya başladı.

CIA, 2016'da Rus istihbaratının şifreleme sistemlerini kırabilmeleri, Rus insansız hava araçlarını ve iletişim ekipmanlarını ele geçirebilmeleri için Ukraynalı özel komando birliklerini eğitti.

Eğitilen özel komando birliğindeki askerlerden biri olan General Kirilo Budanov, Ağustos 2020'den bu yana Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Ana Müdürlüğünü yönetiyor.

Öte yandan, CIA ayrıca Rusya, Avrupa, Küba ve Rusların yoğun olarak bulunduğu diğer yerlerde faaliyet gösteren Ukraynalı istihbarat personelinin eğitilmesine de yardımcı oldu.

CIA ajanları, savaş sırasında Rusya'nın saldırmayı planladığı yerler ve kullanacağı silah sistemlerine dair kritik önemdeki bilgileri Ukrayna ile paylaşırken, dönemin iç istihbarat birimi Ukrayna Güvenlik Servisinin (SBU) Başkanı Ivan Bakanov, "Onlar olmadan Rusya'ya direnmenin ya da yenmenin imkanı olmazdı." dedi.

Taraflar arasındaki işbirliğinin devamının taahhüdü olarak CIA direktörü William J. Burns ise savaşın başlangıcından bu yana 10 kez Ukrayna'yı ziyaret etti.

CIA BAŞLANGIÇTA UKRAYNA İLE İŞBİRLİĞİNE ÇEKİNCELİ

Ukrayna istihbaratı içinde Sovyetler Birliği döneminden kalma çok fazla isim olduğunu ve bunların Rusya'ya bilgi aktarabileceğini savunan CIA, ayrıca bu işbirliğinin Rusya'nın tepkisini çekebileceği endişesiyle Ukrayna'ya temkinli yaklaştı.

Ancak Ukraynalı istihbaratçılar, Rus denizaltıları ve filolarına dair edindikleri detaylı gizli bilgileri CIA ile paylaşarak ABD'yi işbirliğine ikna etti. Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı General Valeriy Kondratiuk bu duruma dair "Güven için koşulları oluşturmamız gerektiğini anlamıştık." dedi.

İki ülke istihbarat birimleri arasındaki ilişki Şubat 2014'te Kremlin yanlısı Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve istihbarat şefinin ülkeyi terk ederek Rusya'ya kaçmasıyla sonuçlanan gösterilerin ardından filizlendi.

"Onur Devrimi" olarak bilinen gösterilerin ardından kurulan Batı yanlısı hükümetin istihbarat direktörü Valentyn Nalyvaiçenko, CIA ve MI6'dan istihbaratın yeniden yapılandırılması ve geliştirilmesinde yardım istedi.

Nalyvaiçenko, Mart 2014'te ise Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sırasında bölgenin savunulması için CIA'den uydu görüntüleri ve istihbarat paylaşımı talep etti.

Kırım merkezli çatışmaların şiddetlenmesiyle dönemin CIA direktörü John O. Brennan, Kiev'e yaptığı ziyarette muhataplarına "kendilerinin istediği seviyede işbirliğine hazır olduklarını" iletti.

Amerikalı bir yetkili, bu işbirliğini "Ukraynalılar bizden balık istediler ve bazı politikalar gereği balık veremiyorduk ama ekipman sağlamaya ve balık tutmayı öğretmeye hazırdık." ifadelerini kullandı

CIA bu kapsamda 2016'da gizli iletişim kanallarını çözebilecek ekipmanlar göndermeye başladı. Rusya sınırındaki 12 gizli üsse bilgi toplama ekipmanları kurulurken, buradaki Ukraynalı casuslara Rus güçlerine karşı saldırılar için eğitimler verildi.

CIA'NİN UKRAYNA'YA DESTEĞİ TRUMP DÖNEMİNDE DE SÜRDÜ

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın söylemlerinin aksine Mike Pompeo direktörlüğündeki CIA, Ukrayna'ya desteğini artırarak bölgedeki üsleri takviye etti.

Bu dönemde CIA'in işbirliği amaçlarından biri olarak Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesinin önüne geçilmesi girişimleri öne çıktı.

Zelenskiy'in 2020'de Ukrayna Dış İstihbarat Teşkilatı direktörlüğüne atadığı General Budanov ise bu dönemdeki işbirliğine dair "Sadece güçlendi. Sistematik olarak büyüdü. İşbirliği başka alanlarda gelişti ve daha kapsamlı hale geldi." şeklinde konuştu.

Öte yandan, CIA'in Rusya'ya karşı yürütülen faaliyetleri idare eden "Rusya Evi" dairesi de Hollanda'nın Lahey kentinde İngiltere ve Almanya başta olmak üzere bazı Batılı ülkelerle Ukraynalı istihbaratçıları bir araya getirerek işbirliğini geliştirdi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞIYLA CIA'NİN DESTEĞİ ARTTI

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla ABD Başkanı Joe Biden yönetimi istihbarat ekiplerine Ukrayna'nın Rusya'ya karşı saldırılarında destek sağlanması talimatı verdi.

Bu kapsamda CIA, Rusya'nın Ukraynalı liderlere yönelik suikast planlarına dair bilgi paylaştı.

CIA ayrıca savaşın başlamasının hemen ardından Ukraynalılara destek için çok sayıda yeni ajan gönderirken, Amerikalı bir yetkili "Tetiği mi çekiyorlar? Hayır. Hedef tespitine yardım mı ediyorlar? Evet." dedi.

Öte yandan Temmuz 2022'de Ukrayna güçleri İngiliz istihbaratı MI6'nın sağladığı gerçek zamanlı uydu görüntülerle Dnipro Nehri'ni geçmeye çalışan Rus konvoyunu vurdu.

Üst düzey istihbarat yetkilisi General Serhii Dvoretskiy ayrıca halihazırda sığınaklarda Alman yapımı uçaksavarların Rusya'nın saldırılarına karşı savunma pozisyonunda olduğunu ifade etti.

Ayrıca CIA şefi Burns'ün Kiev'e yaptığı geçen haftaki ziyarete dair bir CIA yetkilisi, "Yıllar boyunca Ukrayna'ya açıkça bağlılığımızı gösterdik ve bu ziyaret bunun devam edeceğinin diğer bir güçlü işaretidir." diye konuştu.

KAYNAK: AA
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 35
 • RAMAZAN KARAKAYA 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyayı para sermeye yönetiyor.Yeryüzünde yahudiye krallığı var.şeytanın saltanatı sürüyor şeytan saltanatını avrupa ingilterede kraliyet ailesi üzerinden türkiyede kamalizim üzerinden yeryüzünde ınsanların cehaleti üzerinden sürdürüyor.ingiliz şeytan siyonist yahudinin müridi avrupa ise oyuncağıdır.yahudi omurgasız olup girdiği kaba göre şekil alır.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  ABD olmasa Putinler dünyayı yaşanmaz hale getirirler, adamları ne yapsın, oturup izlicek halleri yok.
  Cevapla
 • RAMAZAN KARAKAYA 1 ay önce Şikayet Et
  Mülkün sahibi Allah olup Islamiyetde sınır olmayıp bütün cihan insan için vatandır.yahudi sermayesinin beslemesi paralı askeri abd vatandaşı, ingilizi,avrupalısı istedigi yere gidebiliyor iken filistinde çocuk bebek demeden masum insanlar aç susuz bırakılıp çitler arasında hapsedilmiş katledilip organları gaspediliyor.sen fitne peşinde koşup.terörist abdnin israil avukat yapıyor.
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Asıl ABD dünyayı yaşanmaz hale getiriyor. ABD dünyanın virüsüdür.
  Cevapla
 • Komşu 1 ay önce Şikayet Et
  abd (bilerek küçük yazıyorum) olmasa putinlere gerek kalmaz.
  Cevapla
 • Uzun namlu 1 ay önce Şikayet Et
  Evet, cia terör örgütü boş durmaz, özelikle Türkiye'de.
  Cevapla
 • ismailbey 1 ay önce Şikayet Et
  cia aynı zaman da derin devlet aynı zamanda çıkarları olan bir şirketler üssü ceo lar olan finans merkezi gibi yaptıkları şeytanlıklarla hukuksuzlulklarla dönme dolaplarla adeta borsa spekülatörü gibi çalışıp kan ve göz yaşlarından para ve güç elde eden zahiri bir şeytan üssü gibi elbet bir gün hesaplarında boğulacak amma buğün amma yarın amma mutlaka bir gün tepe taklak olacaktır.....
  Cevapla
 • 543 1 ay önce Şikayet Et
  allah abdyi bildiği gibi yapsın amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İmplant tedavisinde vida beynine sağlandı
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı'ndan skandal açıklama