AB'den Yunanistan'a Arnavutluk uyarısı: Engel olma

AB sorumlusu Oliver Varhelyi Yunanistan’ın Arnavutluk’un Avrupa entegrasyonuna engel koyma ihtimali üzerine sorulan bir soru üzerine 'Komşularınızın ilerlemesini engellerseniz komşularınızla bu kadar iyi ilişkiler kuramazsınız' dedi.

AB'den Yunanistan'a Arnavutluk uyarısı: Engel olma
AB'den Yunanistan'a Arnavutluk uyarısı: Engel olma
GİRİŞ 29.02.2024 18:18 GÜNCELLEME 29.02.2024 18:22
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Arnavutluk'ta Bölgesel Büyüme Planı Zirvesi sona erdi
TİRAN (AA) - Arnavutluk'ta, Batı Balkanlar'ın Avrupa Birliği'ne (AB) entegrasyonunun yanı sıra bölge için AB Büyüme Planı'nın uygulanmasının görüşüldüğü Bölgesel Büyüme Planı ve Yakınsama Zirvesi sona erdi.

Zirvenin sonunda Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ve AB Komisyonunun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Rama, burada yaptığı konuşmada, Bölgesel Büyüme Planını bölge ülkelerinin AB’ye girişini hızlandıran önemli bir platform olarak nitelendirdi.

İlk kez tüm Batı Balkanlar'ın AB’nin her zamanki gibi iş yapmadığı, kendilerini yaklaştırmak için adım attığı konusunda hemfikir olduklarını dile getiren Rama, bunun yapılan diyalogların sonucunda meydana geldiğini söyledi.

Dün başkent Tiran’da düzenlenen Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin ortak silah üretimine ilişkin açıklamaları sorulan Rama, şu ifadeleri kullandı:

"Askeri sanayi ve silah üretimi söz konusu olunca ne biz, ne Sırbistan, veya Bosna Hersek veya Hırvatistan, böyle bir üretimimiz yok, askeri teçhizat imalat endüstrimiz yok. İlk olarak kendimiz için istiyoruz. Teklifte olağanüstü bir durum yok. Başkan Zelenskiy bize yatırım, üretim ve işbirliği anlamına gelen işbirliği ihtimalinden bahsetti ve elbette sadece Arnavutluk değil herkes 'evet' dedi, yani bu bir süreç."

- "KOMŞULARINIZIN İLERLEMESINI ENGELLERSENİZ KOMŞULARINIZLA BU KADAR İYİ İLİŞKİLER KURAMAZSINIZ"

Varhelyi de bugünkü zirvenin aynı zamanda herkesin daha hızlı ilerlemesi için büyük bir teşvik olduğunu kaydetti.

Yunanistan’ın Arnavutluk’un Avrupa entegrasyonuna engel koyma ihtimali üzerine sorulan bir soru hakkında Varhelyi, "Brüksel'de, Arnavutluk'un ilk grup fasıl için müzakereleri başlatmaya hazır olduğu ve AB'nin bu kararı alma fırsatına sahip olması gerektiği konusunda mutabakata vardık. İyi komşuluk ilişkilerinin önemini anlıyorum, ancak komşularınızın ilerlemesini engellerseniz komşularınızla bu kadar iyi ilişkiler kuramazsınız." diye konuştu.

Yunan kökenli siyasetçi Alfred Beleri'nin, Arnavutluk'ta geçen yıl 14 Mayıs'ta gerçekleşen yerel seçimler öncesi, 12 Mayıs'ta "seçimlerde aktif yolsuzluk" yaptığı suçlamasıyla tutuklanması, Arnavutluk ve Yunanistan'daki siyasi partilerin ve yetkililerin tepkilerine neden olmuştu.

Yunanistan, Arnavutluk'un AB'ye üyeliğine engel olacağı yönünde uyarılarda bulunarak, "Ülkedeki etnik azınlıkların haklarına saygı gösterilmesi" konusuna dikkati çekmişti.

Zirve kapsamında Avrupa Koleji, Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanlığı ile Tiran Üniversitesi arasında Tiran'da Avrupa Koleji Kampüsü'nün açılmasına ilişkin anlaşma da imzalandı.

Anlaşma Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanı Ogerta Manastirliu, Avrupa Koleji rektörü Federica Mogherini ve Tiran Üniversitesi rektörü Artan Hoxha tarafından imzalandı.​​​​​​​

Arnavutluk Başbakanı Rama’nın ev sahipliği yaptığı bir günlük zirveye, Varhelyi’nin yanı sıra Kuzey Makedonya Başbakanı Talat Caferi, Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Borjana Kristo, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile farklı uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 3
 • HIDIR BUDUR 4 ay önce Şikayet Et
  Eeeee ilahi adaletttt. Yunanistan yıllardır Türkiye'yi "Ermenistan- PKK" parantezinde tutup Türkiye'nin güç kaybına odaklanmıştı. Keser döndü sap döndü.. Şimdi Türkiye yunanistan'ı "Arnavutluk-Makedonya-Libya" parantezinde tutuyorrr. Daha ne parantezler görecek Yunanistannn...
  Cevapla
 • Misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Ulen Avrupa bize niye engel oluyorsunuz
  Cevapla
 • MaKuS 4 ay önce Şikayet Et
  Anlayana sivrisinek saz , anlamayana davul zurna az ! Boşuna nefes tüketmek . . .
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Kacır duyurdu: TÜRKSAT 6A test yörüngesine yerleşti!
 Pakistan'dan tarihi Netanyahu kararı! İmzalar atıldı, resmen ilan edildi