Sevgilisine iş veren başbakan istifa etti

Peru'da eski iş ortağına kolaylık sağlamakla suçlanan başbakan istifa kararı aldı.

GİRİŞ 06.03.2024 09:36 GÜNCELLEME 06.03.2024 09:49
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Peru'da Başbakan Alberto Otarola, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Otarola, basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte ile görüşmesinin ardından başbakanlık görevinden istifa ettiğini belirtti.

Peru'nun eski Cumhurbaşkanı Martin Vizcarra'yı suçlayan Otorala, "Hükümeti rahatlatmak için bu kararı aldım. Tüm soruşturmalara açığım ve bütün bunların arkasında Bay Martin Vizcarra'nın olduğundan hiç şüphem yok" ifadesini kullandı.

Kendisine yönelik yolsuzluk iddialarını "hiçbir şekilde" kabul etmediğini vurgulayan Otarola, "Hayatım ve profesyonel kariyerim boyunca ahlakı, etiği ve hukukun üstünlüğüne daima inandım" değerlendirmesinde bulundu.

Otarola'nın eski eşi ile yaptığı telefon görüşmesinin, ses kayıtlarının ortaya çıkması üzerine harekete geçen savcılık, başbakan hakkında yolsuzluk iddiasıyla ön soruşturma başlatıldığını bildirmişti.

Peru basınına göre, Otarola, devletle yapılan usulsüz bir sözleşmede eski iş ortağına kolaylık sağlamakla da suçlanıyor. 

Yerel medyada yer alan haberlerde Otarola'nın aşk yaşadığı bir kadına hükümette iş verdiği ortaya çıktı. Panorama TV, hafta sonu yayınlanan haberde, bu kadına hükümette görev verdiğini aktarırken, ikisi arasındaki ses kaydı da yayınlandı. 

Kayıtlarda Otarola'nın 25 yaşında olan ve isminin Yazire Pinedo olduğu öğrenilen kadına arşiv ve hükümet işlerinin yönetimi için 14 bin dolarlık iş verdiği ortaya çıktı.

PINEDO: AMAÇLARI BAŞBAKANI GÖREVİNDEN ALMAKTI

İddiaların arkasından Pinedo yerel medyaya konuştu... Hakkındaki iddiaları yalanlayan Pinedo, Otarola'ya karşı bir plan hazırlandığını ve bu planı hazırlayanların amacının Otarola'yı görevinden indirmek olduğunu söyledi. 

Canal N'ye konuşan Pinedo, "O zamanlarda aşk yaşıyorduk ve 2021'in Ocak ayıydı. Bir haftadan kısa sürdü fakat arkadaşlığımız halen devam ediyor. Kendi sesimi ve Otarola'nın sesini tanıdım fakat bu ses sahte ve yeniden düzenlenmiş" dedi.

Pinedo, "Onlar Başbakan Otarola'nın gitmesini istiyorlardı. Beni kullanıp Nicanor Boluarte'nin ve onun adamlarının hükümete girmesini istiyorlardı" dedi. Cep  telefonuyla yazışmaları ve fotoğrafları gösteren Pinedo, "Cep telefonumu savcılığa bırakacağım ki soruşturma devam edebilsin" ifadesini kullandı.

"ANLAT SEVGİLİM, KONUŞABİLİRİZ"

Ses kayıtlarından birinde Başbakan Otarola, "Anlat bana sevgilim, sonra konuşabiliriz. Biliyorsun bu tür şeyler rahatsız edici ve acı verici fakat bunu bil ki seni seviyorum" derken duyuluyor. 

Otarola, hakkındaki iddiaları yalanlarken ses kaydının 2021'de kaydedildiğini ve o dönemde hükümette görev almadığını söyledi. Siyasetçi, ses kaydının manipüle edildiğini de öne sürdü. 

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 1
  • Ferr 4 ay önce Şikayet Et
    Bunların baya boş vakti var galiba. Bizim bir haftada yaşadığımız gündemi 1 senede ancak yaşayabiliyor bu kekolar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika... ABD basını flaş gelişmeyi duyurdu: Başlıyor!
Son dakika: Hamit Altıntop'un yerine gelen isim belli oldu! Hacıosmanoğlu onu getirdi...