Macron: Rus güçlerine sahada operasyon yapmak zorunda kalacağız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "arzu etmese de" gelecekte Rus kuvvetlerine karşı Ukrayna'da kara operasyonu gerekebileceğini belirtti.

GİRİŞ 17.03.2024 16:34 GÜNCELLEME 17.03.2024 17:01
Bu Habere 137 Yorum Yapılmış

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "arzu etmese de" gelecekte Rus kuvvetlerine karşı Ukrayna'da kara operasyonu gerekebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Macron, "Weimar Üçgeni" formatı kapsamında Polonya Başbakanı Donald Tusk ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya geldiği Berlin ziyareti sonrası uçakta Fransız gazetesi Le Parisien'e açıklamalarda bulundu.

Macron, kamuoyunda Scholz ile aralarında Ukrayna ile ilgili gerginlik olduğu yönündeki haberlere ilişkin, Alman Şansölye ile arasında hiçbir anlaşmazlık bulunmadığını söyledi.

Peskov’dan Macron’a yanıtPeskov’dan Macron’a yanıt

"ÜLKELER BİRBİRLERİNİN TAMAMLAYICI GÜCÜNDEN FAYDALANABİLİR"

Stratejik farklılıklar konusunda bir tartışmanın başlamasına izin vermemek için hızla Almanya'ya gittiğini belirten Macron, Alman Şansölye ile hedefler ve Ukrayna hakkında "büyük bir ortak görüş" içinde olduklarını kaydetti.

Macron, Almanya ve Fransa'nın Ukrayna konusunda "birbirinin tamamlayıcı gücünden" faydalanabileceği mesajını verdi.

Geçen haftalarda AB ülkeleri içinde tartışmaya yol açan "Ukrayna’ya asker göndermek ihtimal dışı değil" açıklamalarının ardından konuşan Macron, "Bunu arzu etmiyorum ve bu konuda inisiyatif almayacağım ama belki bir noktada Rus kuvvetlerine karşı koyması için kara operasyonu yapılması gerekecek. Fransa'nın gücü, bunu yapabilmesidir." dedi.

Macron'dan Odessa ve Kiev çıkışı: Savaşa müdahil oluruzMacron'dan Odessa ve Kiev çıkışı: Savaşa müdahil oluruz

ASKERİ SENARYOYA HAZIRIZ

Macron, Avrupa'da birçok ülkenin Rusya'ya karşı mücadele yöntemi belirlemede kendileri ile "aynı çizgide" olduğunu ileri sürerek, askeri dahil tüm senaryolara hazırlıklı olduklarını söyledi.

Ayrıca Rusya'nın "korku söylemi" yaydığını ve buna kanmamak gerektiğini belirten Macron, "Kendimizi korkutmamalıyız. Karşımızda büyük bir güç yok. Rusya nükleer silahlara sahip orta ölçekli bir güç." ifadesini kullandı.

Öte yandan Macron, Ukrayna konusunda Almanya ve Polonya'yı daha fazla ve farklı şeyler yapmaya ikna etmek için Berlin'e gittiğini, bu yüzden Ukrayna ziyaretini ertelediğini kaydetti.

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 137
 • Kağıttan kaplan 3 ay önce Şikayet Et
  Blöf yapıyor. Fransa afrikadan kovuluyor. Gücü yok, sade izliyor.
  Cevapla
 • Mehmet 3 ay önce Şikayet Et
  Fransa ve Rusya.... Secim yatırımı konuşma...
  Cevapla
 • Ra 777 3 ay önce Şikayet Et
  Blof yapıyor yiyorsa tabi Marko gaz veriyor it iti ısırmaz olan yine bize yarın enflasyon tavan yapar döviz tavan yapar borsa tepe taklak
  Cevapla
 • Zehni 3 ay önce Şikayet Et
  Keşke birbirinizi yiyin en çok ben sevinirim
  Cevapla
 • Hasan 3 ay önce Şikayet Et
  Putin AB liderlerinden daha şerefli bir lider.adamın topraklarına göz koy.Paralarinin üstüne yat.Rusya Sinirimda ABD yi istemiyorum diyor.Siz ABD yi Rusya ya komşu yapıyorsun. Sonra Putin haksız öyle mi? S......n gidin.Pis AB üyeleri ve ABD...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Marmaray'da büyük kavga! Ortalık savaş alanına döndü! Tekmeler ve yumruklar havada uçuştu
Türkiye'nin yeraltında bekleyen 5 bin ton altını yaklaşık 300 milyar dolar değerinde