Bir ülke daha duyurdu! İsrail’e silah satışına son verecek

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, Kanada’nın İsrail'e silah ihracatını durduracağını açıkladı. Söz konusu karara ilişkin işgalci İsrail'den tehdit gibi açıklama geldi.

Bir ülke daha duyurdu! İsrail’e silah satışına son verecek
Bir ülke daha duyurdu! İsrail’e silah satışına son verecek
GİRİŞ 20.03.2024 00:18 GÜNCELLEME 20.03.2024 00:24
Bu Habere 102 Yorum Yapılmış

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, Kanada, İsrail’e silah satışını durdurmaya hazırlanıyor.

'SEMBOLİK DEĞİL, GERÇEK BİR HAMLE'

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, yaptığı açıklamada, Kanada’nın gelecekte İsrail'e silah ihracatını durduracağını belirterek, bunun sembolik değil gerçek bir hamle olacağını ifade etti.PARLAMENTO KABUL ETTİ

Kanada parlamentosu, dün İsrail’e yönelik silah satışının durdurulması yönünde bağlayıcı olmayan bir önergeyi 117'ye karşı 204 oyla kabul etmişti.

Üzerinde düzeltmeler yapılan önergede, "Filistin Devleti'nin tanınması" şeklindeki ifade "Filistin Devleti'nin kurulmasının desteklenmesi", İsrail'e yönelik silah satışlarıyla ilgili bölümde yer alan "askıya alma" ifadesi ise "durdurma veya yasaklama" şeklinde değiştirildi.

İSRAİL'DEN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA!

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Kanada hükümetinin İsrail'e silah satışını durduracağına ilişkin kararını "İsrail'in meşru müdafaa hakkını baltalayan talihsiz bir durum" olarak nitelendirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Katz, Kanada'nın İsrail'e silah ihracatını durdurma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kanada hükümetinin bu hamlesini tarihin "sert şekilde" yargılayacağını savunan Katz, Kanada'nın, ülkesinin "Hamas'a karşı meşru müdafaa hakkını baltalayan bir adım atması talihsiz bir durum." dedi.

Katz, Hamas yok edilene ve esirlerin tamamı evlerine dönene kadar savaşmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Mehmet Küçükkahveci . Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - Mehmet Küçükkahveci .

Editör Hakkında

Orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamladı. Üniversite öğrenimini İstanbul Üniversitesi Coğrafya bölümünde tamamladı. 2008 yılında Haber7.com'da gazetecilik mesleğine ilk adımını attı. 15 yıllık profesyonel editörlük kariyerinde tüm kategorilerde görev yaptı. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 102
 • Osman 4 ay önce Şikayet Et
  Eğer kanadanın satacağı silahlar stratejik olsaydı, ABD devreye girer ya bakanı görevden aldırır ya da bizzat ABD kendisi hem de hibe olarak katillere verirdi. Yine de bu kadın fazla durmaz. Ama kocaman bir tebrik hak ediyor.
  Cevapla
 • Mehmet 4 ay önce Şikayet Et
  Neyin tehtidi Hamas rezil etti laf olsun.
  Cevapla
 • misafir 4 ay önce Şikayet Et
  Meşru müdafaa yapan ülkenin askerleri saldırı yaparken öldürülüyorlar. israilin saldırdığı ülkede 32 bin sivil çocuk yaşlı kadın ölüyor. Nasıl meşru müdafaa. İsrailden hesap sorma vakti gelmedimi.
  Cevapla
 • Eyman 4 ay önce Şikayet Et
  Ey İSRAİL! Allah seni Kahruperişan etsin. Bugün Allah'a inanan, bütün müslümanlar artık Hamas'tır! Allah'a yemin olsun ki ya bütün müslümanlar ölecek ya da sen mutlaka yok olacaksın! Sen ve sana destek veren domuzlar için geri dönülmez bir azabın kapısını açtınız! Milyonlarca kadın, coocuk, mazlum insanları öldürdünüz; artık ölümden korkmuyoruz, sizinle birlikte tüm kötüleri yok edeceğiz
  Cevapla
 • bir bilen 4 ay önce Şikayet Et
  İngiltere ve sömürgeleri iyiden iyiye Filistin'den yana tavır almaya başladılar. Kraliçe'den sonra İngiliz siyasetinde ilginç bir değişiklik.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Biri kırmızı listede yer alan 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi!
Başkan Erdoğan'dan Erzurum ve Hatay mesajı