Saldırıdan sonra Putin'den savaş açıklaması: Meşru hedef sayacağız!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya verilecek F-16 savaş uçaklarının, Rusya’ya karşı üçüncü ülkelerin havaalanlarını kullanmaları halinde nerede olurlarsa olsunlar meşru hedefleri olacağını söyledi.

GİRİŞ 28.03.2024 09:11 GÜNCELLEME 28.03.2024 11:49
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya verilecek F-16 savaş uçaklarının, Rusya’ya karşı üçüncü ülkelerin havaalanlarını kullanmaları halinde nerede olurlarsa olsunlar meşru hedefleri olacağını söyledi.

Putin, Tver bölgesinde Rusya Savunma Bakanlığının ordu havacılık eğitim merkezini ziyaret etti. Burada askeri pilotlarla sohbet eden Putin, Ukrayna’daki çatışmalarda Rus ordusu havacılık biriminin mükemmel çalıştığını ve sonuca katkı sağladığını ifade etti.
Kendisinin de savaş uçağı ile birkaç kez uçtuğunu ve savaş uçağı pilotlarının işinin zor olduğunu belirten Putin, çatışma bölgesinde Rus Su-34 bombardıman uçağı, Su-30 ve Su-57 yeni model savaş uçaklarının çok iyi işler çıkardığını kaydetti.

Rusya açıkladı! Terör saldırısında acı bilançoRusya açıkladı! Terör saldırısında acı bilanço

"DİĞER SİLAHLARI GİBİ F-16'LARI DA YOK EDECEĞİZ"

Batı ülkelerinin Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı verme planı ve Ukraynalı pilotların eğitimi ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Putin, “Bu çatışma alanında hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Bugün çoklu fırlatma sistemleri dahil tankları, zırhlı araçları ve diğer askeri teçhizatları yok ettiğimiz gibi (F-16 model) uçakları da yok edeceğiz.” diye konuştu.

F-16 savaş uçaklarının nükleer silah taşıma kabiliyeti olduğuna da dikkatİ çeken Putin, bu uçaklarla mücadele ederken bunu hesaba katacaklarını belirtti.
Ukrayna’ya verilecek bu uçakların NATO havaalanlarından kullanılması halinde ne yapılacağına da açıklık getiren Rus lider Putin, “Elbette bu uçaklar üçüncü ülkelerin havaalanlarından kullanılırsa, nerede bulunurlarsa bulunsun bizim için meşru hedef haline gelecek.” şeklinde konuştu.

Rusya terör saldırısının arkasındaki 3 ülkeyi açıkladı! Flaş ABD itirafıRusya terör saldırısının arkasındaki 3 ülkeyi açıkladı! Flaş ABD itirafı

POLONYA'YA SALDIRI İDDİASI HAKKINDA AÇIKLAMA

Putin, ABD’nin savunma harcamalarının Rusya’dan daha fazla olduğuna dikkat çekerek, Rusya’nın NATO ile savaşmayı planladığı iddialarının saçma olduğunu söyledi.
Putin, Rusya’nın Baltık ülkeleri ve Polonya’ya saldırma ihtimali iddialarını da “saçmalık” olarak nitelendirdi.

Bazı şovenistlerin “Rusya sadece Ruslarındır” şeklindeki açıklamalarından duyduğu rahatsızlığı dile getiren Putin, her yerde ve her toplumda böyle insanların olduğunu dile getirdi.

Bu tip söylemleri dile getirmeden önce dikkatli olunması gerektiğine işaret eden Putin, “Rusya'nın sadece Ruslar için olduğunu söylediklerinde endişeye kapılıyorum. Ülke topraklarında 190 etnik grubun yaşadığını ve bazı milletlerin milyonlarca kişi tarafından temsil edildiğini aklımızda tutarsak, burada herkesin yabancı olduğu yönündeki bu yıkıcı düşünceleri hayata geçirmeye başladığımız andan itibaren ülkeyi yok edeceğiz ve asıl kurbanlar Rus halkı olacak.” şeklinde konuştu.

Rusya’nın çok uluslu ve çok dinli bir ülke olduğunun asla unutulmaması gerektiğini vurgulayan Putin, bu hususta dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Putin, “Her zaman kardeşlerimize, diğer dinin mensuplarına, yani Müslümanlara, Yahudilere ve diğerlerine saygılı davranmalıyız, zaten bunu da yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın intikamı acı oldu: Rus polisi zanlılara dehşeti yaşattı!Rusya'nın intikamı acı oldu: Rus polisi zanlılara dehşeti yaşattı!

DIŞİŞLERİ: NATO ÇATIŞMAYA HAZIRLANIYOR

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO’nun Doğu Avrupa ve Karadeniz bölgesindeki faaliyetlerinin, Rusya ile çatışma hazırlığını gösterdiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, NATO'nun Doğu Avrupa ve Karadeniz bölgesindeki faaliyetlerini değerlendirdi. Romanyalı yetkililerin Köstence’deki Mihail Kogalniceanu hava üssünün modernizasyonu ve üsse bağlı 10 bin kişi kapasiteli ‘askeri kasaba’ inşasına 2.5 milyar euro değerindeki yatırım planına değinilen açıklamada, “Romanya hava üssünün genişletilmesi, NATO’nun Doğu Avrupa ve Karadeniz bölgesinde sınırsız askerileşme faaliyetlerine devam ettiğinin bir başka kanıtıdır” ifadeleri kullanıldı.
 

KAYNAK: AA
Zeynep Gül Haber7.com - Editör
Haber 7 - Zeynep Gül

Editör Hakkında

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Medya ve İletişim Sistemleri bölümünde yüksek lisans yaptı. Meslek hayatına Yeni Şafak’ta başladı. 10 yıl gündem ve dış haberler editörlüğü yaptı. Halen Marmara Üniversitesi Radyo, Sinema ve Televizyon bölümünde doktora öğrenimi görmektedir. Ocak 2023'ten bu yana Haber7.com'da ‘Dış Haberler Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 23
 • Kamil 3 ay önce Şikayet Et
  Parasını ödediğimiz F35 leri ABD vermiyor , Öyle ki bu tarihteki bir olayın tekerrürü gibidir . Winston Churchill 1914 the Osmanlının sipariş ettiği savaş gemilerine el koymuştu , 1915 de Çanakkale Muharebesi çıktı . Yani , ABD düşman ilan ettiği ve üzerinde planlar tezgâhladığı ülkeye silah satışı yapmıyor . F16 ları hemen teslim etmiyor , Türkiye ve Rusya'yı kötü etmek isteyecektir .
  Cevapla
 • woods 3 ay önce Şikayet Et
  rusya israili vurmaz
  Cevapla
 • Dayan Putin 3 ay önce Şikayet Et
  Putin kafasını kuma gömmüyor. Yeni Ortadoğu projesi ortada. İşgal edilecek ülkeler, ele geçirilecek boru hatları projeleri ortada. "Enerjiye sahip olan Ülkeleri Gıdaya sahip olan İnsanları yönetir" diyen, Her Ortadoğu işgalinde Boru Hatlarını tamir eden, "Demokrasi-Yenilik masalları ile Rusyayı böldük" diyen Kissingerin sözleri ortada.
  Cevapla
 • Sakin 3 ay önce Şikayet Et
  Doğru
  Cevapla
 • FİTNE-Provokasyon 3 ay önce Şikayet Et
  Bölgede Fitne İsrailin kurulması ile başladı. Neocon iktidarı ile zirvelere çıktı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kamuda tasarruf tedbirleri TBMM'de kabul edildi! İşte yürürlüğe gireceği tarih
Uyutmuyor, bunaltıyor; esmiyor! Yüksek nem ne zaman etkisini kaybedecek?