ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi telefonda görüştü

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi telefonda görüştü
ABD Başkanı Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi telefonda görüştü
GİRİŞ 02.04.2024 21:48 GÜNCELLEME 02.04.2024 21:49
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, söz konusu görüşmenin iki liderin Kasım 2023'te California’da yaptıkları görüşmenin ardından gerçekleştiği hatırlatılarak, “İki lider, işbirliği ve fikir ayrılıkları da dahil olmak üzere bir dizi ikili, bölgesel ve küresel meseleyi samimi ve yapıcı bir şekilde ele aldı” denildi.

TAYVAN SORUNU

İki liderin Kasım 2023'te California’daki görüşmede ele aldıkları bir dizi konuyu gözden geçirdiği ifade edilen açıklamada, “Başkan Biden, Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarın, Güney Çin Denizi'nde ise hukukun üstünlüğü ve seyrüsefer serbestisinin korunmasının önemini vurguladı” denildi.

KORE YARIMAADASI'NIN NÜKLEER SİLAHLARDAN ARINDIRILMASI

Başkan Biden’ın görüşmede, Çin’in Rusya'nın savunma sanayisine verdiği destek ve bunun Avrupa ile transatlantik güvenlik üzerindeki etkisine ilişkin endişelerini dile getirdiği ifade edilen açıklamada, “Başkan Biden, ABD'nin Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan tamamen arındırılması yönündeki kararlılığını vurguladı” denildi.

Açıklamada, Başkan Biden’ın ayrıca Çin’in ABD’li işçilere ve ailelere zarar veren adil olmayan ticaret politikaları ve piyasa dışı ekonomik uygulamaları konusundaki endişelerini de dile getirdiği aktarıldı.

Açıklamada, liderlerin iki ülke arasında iletişim kanallarının sürülmesi ve ilişkilerin sorumlu bir şekilde yönetilmesine devam eden çabaları memnuniyetle karşıladığı belirtildi.

İKİ LİDER EN SON GEÇTİĞİMİZ SENE YÜZ YÜZE GÖRÜŞMÜŞTÜ

İki lider, en son 15 Kasım 2023’te ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) kapsamında yüz yüze görüşmüştü. Liderler, San Francisco’da bulunan tarihi Filoli Historic House & Garden adlı malikanede bir araya gelmiş, Biden, Xi’yi kapıda kırmızı halı ile karşılayarak elini sıkmıştı.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 5
 • özaslan 2 hafta önce Şikayet Et
  Bu iki moruk hepiniz görürsünüz anlaşamazlar çünkü moruklaşmışlar Büyük bir savaş çıkarırlar hepiniz şahit olun
  Cevapla
 • osmanoğlu2023 2 hafta önce Şikayet Et
  abd başkanı : vay xi can! savaş ne zaman demiştir? xi de bidoncan haberler sende demiştir...
  Cevapla
 • Turan 2 hafta önce Şikayet Et
  İsraili nükleerden arındırın önce
  Cevapla
 • Kahrol CHPKK.... 2 hafta önce Şikayet Et
  yiyin birbirinizi...
  Cevapla
 • Das 2 hafta önce Şikayet Et
  Güclü nün hukuku var gücsüze hukuk yok adalet yok insan hakki yok güclü olmak mecburiyetinde her ülke gücte nükleer silah la olunuyor her ülke nükleer silah üretmeli
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Amcasının cesediyle para çekmeye çalıştı! Brezilya'dan skandal görüntü
İranlı isimden açıklama: Batı Türkiye ve İran'ı parçalamak istiyor - Gazete manşetleri