Bombalamayı planladığı İslam merkezinin başkanı oldu

Yeni Zelanda'daki cami saldırıları sonrasında Amerikalı eski piyade Richard McKinney'nin birkaç sene önce yaşadığı hikaye alevlenen ırkçılık ve islamofobi tartışmalarına karşı bir duyarlılık örneği teşkil ediyor.

GİRİŞ 03.04.2024 19:56 GÜNCELLEME 04.04.2024 00:48
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Yeni Zelanda'da iki camiye düzenlenen terör saldırılarının ardından beyaz ırkçılığı ve İslamofobi tartışmaları alevlenirken, ABD'li eski asker Richard McKinney hikayesi ile fark yaratıyor.

McKinney, Indiana'daki İslam Merkezine bombalı saldırı düzenlemeyi düşünen bir eski askerden, aynı merkezin başkanı olmaya giden yolu yerel basınla paylaştı.

İSLAMOFOBİYE KARŞI DAYANIŞMALIYIZ

Yeni Zelanda'daki cami saldırıları sonrasında Amerikalı eski piyade Richard McKinney'nin birkaç sene önce yaşadığı hikaye alevlenen ırkçılık ve islamofobi tartışmalarına karşı bir duyarlılık örneği teşkil ediyor.

ABD Deniz Piyadeleri bünyesinde Orta Doğu, Somali, Filipinler, Güney Amerika gibi bölgelerde uzun yıllar görev yapan ve ülkesine döndükten sonra içinin "Müslümanlara karşı nefretle" dolduğunu belirten eski asker, bir camiyi bombalamayı planladı. Indiana eyaletinde bir İslam merkezini hedef almaya hazırlanırken İslam diniyle tanışan Mckinney, Müslüman olmaya karar verdi. Ardından da saldırmayı düşündüğü İslam merkezinin başkanı oldu.

İSLAM MERKEZİNE EL YAPIMI BOMBA İLE SALDIRI PLANLARKEN İSLAM İLE TANIŞTI

ABD’de yerel basına konuşan McKinney, nefret dolu düşünceleriyle bir camiye saldırıp çok sayıda Müslüman’ı öldürmek istediğini, bu nedenle evinin yakınındaki Muncie İslam Merkezi'ne saldırı planladığını söyledi.

Cezaevine gitmeyi ‘umursamadığını’ belirten McKinney, küçük kızının, sınıfına gelen yeni bir Müslüman çocuğun kıyafetlerini anlatması üzerine mahalledeki İslam merkezine giderek Müslümanlarla tanıştığını dile getirdi.

Merkezde iki ayda İslam dininden etkilendiğini belirten McKinney, "Cami'de her gün daha uzun vakit geçirdikçe her şey daha mantıklı görünmeye başladı. Şehadet getirip, Müslüman olmak istedim ve oldum." ifadelerini kullandı.

McKinney, İslam ile ilgili yanlış düşünceleri ve ön yargıları gidermeye çalışarak ABD'deki Müslüman toplumu desteklemeye devam ediyor.

Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 39
 • Abdülhalik 2772 2 hafta önce Şikayet Et
  Rabbim Hidayet ederse kimse engel olamaz etmezseler kimse ona Hidayet edemez. Hazireti ÖmerFaruk Radiyallahu anh da aynı şekilde olmadı mı. Rabbim sen Hidayet et Müslümanlara birlik dirlik kalblerimizin birleşmesini nasip et hakka yakın batıldan uzak etsin ümmetin çokluğu DEĞİL inancını hakkıyla yaşayan müslümanlarda eylesin. amin.
  Cevapla
 • Nil 2 hafta önce Şikayet Et
  ELHAMDÜLİLLAH RABBİL âlemin ELHAMDÜLİLLAH
  Cevapla
 • Yanlız Kurt 2 hafta önce Şikayet Et
  Allah yolunu açık etsin kardeşim
  Cevapla
 • Öktem 2 hafta önce Şikayet Et
  Önemli olan hakikat ile yüzleşmek yanlıştan doğruya dönmek
  Cevapla
 • Clk 2 hafta önce Şikayet Et
  Elhamdülillahirabbilalemin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
EURO 2024'te görev yapacak hakemler belli oldu! Türkiye'den tek hakem...
Tarihi ziyaret sonrası sıcak gelişme: Erdoğan'dan son dakika operasyon mesajı!