Rusya'dan Ukrayna’ya 82 füze ve İHA ile intikam saldırısı

Ukrayna genelinde enerji tesislerine saldırı düzenleyen Rusya, başkent Kiev’de büyük bir elektrik santralini vurdu. Rusya saldırıda toplam 82 füze ve İHA kullandı.

GİRİŞ 12.04.2024 00:35 GÜNCELLEME 12.04.2024 00:35
Bu Habere 85 Yorum Yapılmış

Ukrayna genelinde bugün çok sayıda enerji tesisine saldırı düzenleyen Rus güçleri, başkent Kiev’de büyük bir elektrik santralini füze ve insansız hava aracı (İHA) ile vurdu.

SANTRAL TAMAMEN TAHRİP OLDU

Kiev yakınlarındaki Trypilska termik santralinden bir yetkili yaptığı açıklamada, Rusya’nın gerçekleştirdiği geniş çaplı saldırılar nedeniyle santralin de tamamen tahrip olduğunu söyledi. Ukrayna Hava Kuvvetleri, saldırıda toplam 82 füze ve İHA kullanıldığını ve hava savunma sistemlerinin gelen 18 füze ile 39 İHA’yı düşürdüğünü bildirdi.

ZELENSKIY: HAVA SAVUNMA SİSTEMLERINE İHTİYACIMIZ VAR

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yaptığı açıklamada, saldırıyı “terör” olarak belirtirken, “Hava savunma sistemlerine ihtiyacımız var, göz kapamaya ve uzun tartışmalara değil” ifadelerini kullandı.

SALDIRILAR UKRAYNA’NIN RUSYA’DAKI PETROL, GAZ VE ENERJİ TESİSLERİNE YÖNELİK DÜZENLEDİĞİ İHA SALDIRILARINA YANIT 

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Ukrayna'daki yakıt ve enerji tesislerinin vurulduğu belirtilirken, saldırıların Ukrayna’nın Rusya’daki petrol, gaz ve enerji tesislerine yönelik düzenlediği İHA saldırılarına bir yanıt olduğu aktarıldı.
Elektrik şebekesi operatörü Ukrenergo tarafından yapılan açıklamada da, Odesa, Harkov, Zaporijya, Lviv ve Kiev bölgelerine düzenlenen saldırılarda trafo merkezlerinin ve elektrik üretim tesislerinin zarar gördüğü aktarıldı.

KAYNAK: İHA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 85
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Zelenki yahudi asıllı.Amerika’nın ve İsrail’in güdümünde
  Cevapla
 • Recep oto 1 ay önce Şikayet Et
  ABD bu savaşın bitmesini istemiyorki onun derdi AB yi Rusya ile zayıflatıp kendine daha bağımlı hale getirmek zelenki zaten ABD ye çalışan bir lider
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Vatansever ukraynalılar gözünü açsın . siyonist zelenski yüzünden bu olanlar.. Rusya sizin komşunuz onunla birlik içinde yaşayabilirdiiniz. Ama avrupa abd siyonistin yanında olmak bir gün size çok büyük kayıp verecek
  Cevapla
 • blnt 1 ay önce Şikayet Et
  abd piyonu zeleneysk ukraynadan gitmedikçe savaş durmayacak
  Cevapla
 • Hepsi aynı 1 ay önce Şikayet Et
  Ukrayna = İsrail =ABD
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İsrail köşeye sıkıştı! Kassam'ı alt edemeyen işgalciler sivilleri vuruyor
MGK yarın toplanıyor! Gündemde hangi konular var?