İran-İsrail savaşını engelleyen telefon: Bu gece değil!

İsrail televizyonları, Tel Aviv'in İran'a dün gece saldıracağını ancak gizli bir telefon görüşmesi sonrası bu kararın ertelendiğini duyurdu. Channel 14 televizyonu, Biden'ın Netanyahu'ya telefonda 'Bu gece değil' dediğini öne sürdü.

GİRİŞ 15.04.2024 18:51 GÜNCELLEME 15.04.2024 18:57
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

İran Cumartesi gecesi İsrail'e Shaded-136 model intihar dronları ve sayısız füzeyle saldırdı. İsrail ordusu, İran'ın saldırıda 200'den fazla insansız hava aracı ve füze kullandığını, bunların "büyük çoğunluğunun" durdurulduğunu açıkladı. ABD'nin Orta Doğu'daki operasyonlarını yürüten Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise bu füzelerin yarısından fazlasını Washington'un düşürdüğünü duyurdu.

İRAN "KONUYU KAPATTI"

Saldırının “spesifik hedeflere” yönelik olduğunu açıklayan İran, "konunun kapanmış sayılabileceğini" söyledi ancak İsrail misilleme yaparsa tekrar saldıracağını belirtti. İran kanadı İsrail'in misilleme bir saldırı yapması durumunda tekrar saldırıya geçeceğini belirtti ve bu saldırıya gerekçe olarak için Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşması'nın 51. maddesini gerekçe gösterdi. Tahran yönetimi "Konu kapanmış sayılabilir. Ancak İsrail rejiminin yeni bir hata yapması halinde İran'ın yanıtı çok daha sert olacaktır." ifadelerini kullandı.

BIDEN İSRAİL'İ TEK BIRAKTI

ABD basınına konuşan askeri uzmanlar İsrail'in kesinlikle İran'a bir misilleme saldırısında bulunacağına inanıyor ancak İsrail bu konuda en büyük destekçisi ABD'den mahrum kalacak. CNN International'e göre ABD Başkanı Joe Biden, ABD'nin İran'a yönelik herhangi bir saldırıya katılmayacağını İsrail Başbakanı Netanyahu'ya telefonda iletti. Öte yandan İsrailli bir yetkili New York Times'a İsrail'in vereceği herhangi bir tepkinin "müttefikleriyle koordineli" olacağını söyledi.

"BEDEL ÖDETECEĞİZ"

İsrailli Bakan Benny Gantz, ülkesinin İran'ın saldırısına karşılık doğru zaman geldiğinde "bedel ödeteceğini" söyledi. İsrail savaş kabinesi toplanmadan kısa süre önce bir açıklama yayımlayan Gantz "Bölgesel bir koalisyon inşa edeceğiz ve bizim için doğru biçimde ve zamanda bedel ödeteceğiz" dedi. Gantz ayrıca, "Daha da önemlisi, düşmanlarımızın bize zarar verme arzusuyla karşı karşıya kalınca birleşmeye ve daha da güçlenmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

"BU GECE DEĞİL"

İsrail'in Channel 14 televizyon kanalı ise İsrail'in dün gece İran'a saldırmak için karar aldığını duyurdu. Karar sonrası İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ABD Başkanı Joe Biden'ı aradığını belirten Channel 14, ABD kanadının bu saldırıyı durdurduğunu belirtti. İsrail medyası ayrıca Biden'ın Netanyahu'ya telefonda 'Bu gece değil' dediğini öne sürdü.

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 58
 • M.K. 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika müslünanları ayak takımlarıyla uğraştırıyor. Yahudi israil devletini cephaneliğe çevirdiler. Müslümanların dağınıklığı arap devletlerinin İslama ve Müslümanlara ihaneti bu kafirlere bu fırsatı verdi. Dünya böyle zulüm görmedi.
  Cevapla
 • zevahir 1 ay önce Şikayet Et
  İRAN a güvenen ülke ahmaktır. Müslüman görünümünde batı yardakçısı ülke
  Cevapla
 • Rüyada 1 ay önce Şikayet Et
  Ne oyunlar dönüyor hiç yalnız bırakır mı.
  Cevapla
 • Hasan 1 ay önce Şikayet Et
  Gülünç cani netenyahu bidon kafalının nezaman sözünü dinler oldu bidon bile İsrail'in İran'la gizli görüşmesini bilmez
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İran rejimi tıpkı DAEŞ gibi, YPG gibi, bölgedeki Müslümanları katledip büyük israil devletinin kurulması için alan boşaltıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'den İsrail kararı! Erdoğan: 'Müdahil olmayı kararlaştırdık' deyip duyurdu
Avrupa'nın en iyi takımları güncellendi: Türkiye'den de 2 takım var