İsrail, İran'a karşılık verme kararı aldı

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, “İsrail devleti topraklarına bu kadar çok füze ve İHA fırlatılmasına bir yanıt vereceğiz. ABD'nin yanımızda olmasından her zaman mutluluk duyarız" açıklamasında bulundu.

İsrail, İran'a karşılık verme kararı aldı
İsrail, İran'a karşılık verme kararı aldı
GİRİŞ 15.04.2024 20:47 GÜNCELLEME 15.04.2024 21:46
Bu Habere 95 Yorum Yapılmış

İsrail’deki Kanal 12 Televizyonu, kaynak göstermediği haberinde, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı verilecek yanıt konusunda karar verdiğini öne sürdü.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin İran’ın saldırısına karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık verme kararı aldığı belirtilirken, İsrail’in tepkisinin, İran’ın gerçekleştirdiği “büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı” mesajını vermeyi amaçladığı ifade edildi.

ABD DETAYI DİKKAT ÇEKTİ

İsrail’in İran’a vereceği “yanıt”ın bölgesel savaş çıkartmasını ya da İran saldırısına karşı yardımcı olan koalisyonun parçalanmasını istemediği belirtilen haberde, İsrail’in eylemlerini ABD ile koordine etme niyetinde olduğu kaydedildi.

Haberde, Savaş Kabinesi’nin yarın yeniden bir araya geleceği bilgisi paylaşıldı.

Kanal 12, daha önceki bir haberinde de, Savaş Kabinesi'nin toplantısında İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğunu öne sürmüştü.

İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI HALEVİ'DEN AÇIKLAMA

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran saldırısında hedef alınan Nevatim Hava Üssü’nde saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Halevi, İran’ın saldırısına karşılık verileceğini belirtilerek, "İran, İsrail devletinin stratejik kabiliyetlerine zarar vermek istedi. Bu daha önce olmamış bir şey” dedi.

İran’ın fırlattığı füze ve İHA’ları etkisiz hale getirmek için “Demir Kalkan” operasyonunu gerçekleştirdiklerini belirten Halevi, söz konusu saldırıya bu sayede hazırlıklı olduklarını vurguladı. Halevi, "Geçtiğimiz pazartesi günü neyin organize edildiğini gördük ve İsrail devletinin çok güçlü olduğunu ve tek başına bununla nasıl başa çıkacağını bildiğini düşünüyoruz, ancak bu kadar çok sayıda ve bu kadar uzaktaki bir tehdit söz konusu olduğunda, ABD'nin yanımızda olmasından her zaman mutluluk duyarız" dedi.

İran’a nasıl bir karşılık verilmesi gerektiğini değerlendirdiklerini aktaran Halevi, “İsrail devleti topraklarına bu kadar çok füze ve İHA fırlatılmasına bir yanıt vereceğiz" dedi.

Öte yandan İran'ın düzenlediği saldırıda Nevatim Hava Üssü vurulmuş, İsrail ordusu üste küçük çaplı hasar meydana geldiğini bildirmişti.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI GALANT'DAN ABD AÇIKLAMASI

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın ABD'li mevkidaşı Lloyd Austin’e, “İsrail'in İran’ın saldırısına yanıt vermekten başka seçeneği olmadığını söylediği” öne sürüldü.

ABD'den yayın yapan "Axios" sitesinin, ikilinin dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesine ilişkin bilgisi olan bir ABD’li yetkili ve bir başka kaynağa dayandırdığı haberine göre, İsrail’in İran’ın saldırısına “yanıt” vereceği iddia edildi.

Haberde, Gallant’ın telefon görüşmesinde ABD'li mevkidaşına, “İsrail’in topraklarına balistik füze atılmasını karşılıksız bırakmayacağını ve İran’ın saldırısına yanıt vermekten başka seçeneği olmadığını söylediği” savunuldu.

Gallant’ın, “İsrail'in Suriye'deki hedefleri her vurduğunda, İran'ın doğrudan saldırıyla karşılık vereceği bir denklemi kabul etmeyeceğini ifade ettiği” de öne sürüldü.

Öte yandan, Austin’in ise İsrailli mevkidaşına, “gerginliğin daha da artmasını önlemek için mümkün olan her şeyin yapılması gerektiği” mesajını verdiği kaydedildi.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran'ın Şam'daki konsolosluk binasına 1 Nisan'da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2'si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail'in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran'ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan'da İsrail'e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

 

KAYNAK: AA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 95
 • Eninde Sonunda 1 ay önce Şikayet Et
  Savaş zenginlerin zararına biter.......inşallah dilenci siyonistlere dönüşursünsünüz
  Cevapla
 • Cem 1 ay önce Şikayet Et
  Ey yahudi “daha önce olmamış” o kadar çok şey yaşamayı hak ettiniz ki!İran denilen tiyatrocu kardeşinizinki az kalır.Merak etmeyin zamanla yaşarsınız..”Zulm ile abad olanın sonu berbat olurmuş”
  Cevapla
 • Paşadede 1 ay önce Şikayet Et
  Yani diyor ki ben her ne halt yersem yiyeyim ABD de yanımda olsun.
  Cevapla
 • aaa 1 ay önce Şikayet Et
  birbirinden beslenen iki tiyatrocu yalancılar.....
  Cevapla
 • Hakan 1 ay önce Şikayet Et
  Hala tiyatro devamkee
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ömer Çelik'ten son dakika açıklamaları!
İran havadaki Akıncı'yı istemedi, Batman'daki Akıncı yola çıktı! İşte sebebi