Biden'dan İran'ın İsrail'e saldırısıyla ilgili şok itiraf!

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani ile Beyaz Saray'da bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden, İran'ın İsrail'e düzenlediği saldırıya değinerek, "İsrail'i savunmak için eşi benzeri görülmemiş bir askeri çaba gösterdik" dedi.

GİRİŞ 15.04.2024 22:31 GÜNCELLEME 16.04.2024 10:26
Bu Habere 110 Yorum Yapılmış

Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sudani, dün geldiği ABD’de temaslarına devam ediyor.

Sudani ve ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da bir araya geldi.

"İSRAİL'İ SAVUNMAK İÇİN EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR ASKERİ ÇABA GÖSTERDİK"

Biden, görüşme öncesi yaptığı açıklamada Irak ile ABD arasındaki ortaklığın son derece önemli olduğunun altını çizerek, Irak’ın Orta Doğu ve dünya için çok önemli bir yer olduğunu belirtti. İran’ın İsrail’e düzenlediği saldırıya değinen Biden, "İran, İsrail'e karşı eşi benzeri görülmemiş bir hava saldırısı başlattı. Biz de İsrail'i savunmak için eşi benzeri görülmemiş bir askeri çaba gösterdik. Ortaklarımızla birlikte bu saldırıyı bozguna uğrattık" dedi.

ABD’nin Irak dahil bölgedeki ortaklarının çıkarlarını korumaya kararlı olduğunu söyleyen Biden, "ABD, İsrail'in güvenliğini korumaya bağlıdır. Rehineleri evlerine döndürecek ve çatışmanın yayılmasını önleyecek bir ateşkesin sağlanmasından yanayız" dedi.

"KADIN VE ÇOCUKLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE SİVİLLERİ HEDEF ALAN SALDIRILARI KESİNLİKLE REDDEDIYORUZ"

Sudani ise yaptığı açıklamada, Irak’ın ABD ile askeri ilişkiden tam ortaklık ilişkisine geçmek için çalıştığını belirterek, "Hassas ve kritik bir döneme denk gelen bu ziyaret, iki ülke arasındaki ilişki tarihi açısından önemli” ifadelerini kullandı.

Terör örgütü DEAŞ’a karşı yürütülen ve zaferle sonuçlanan ortak mücadelenin Irak ile ABD arasındaki ilişkilerin temel taşını oluşturduğunu kaydeden Sudani, “Stratejik Çerçeve Anlaşması temelinde kalıcı bir ortaklığı görüşeceğiz. Hükümetimiz Irak ve ABD arasındaki Yüksek Koordinasyon Komitesi’nden çıkacak sonuçlara bağlı olacaktır” dedi.

Hükümetinin söz konusu anlaşmanın uygulanması konusunda ciddi olduğunu dile getiren Sudani, “Gazze’deki yıkıcı savaşın sona ermesini arzuladığımızı dile getirirken, kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivilleri hedef alan saldırıları kesinlikle reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgede savaş çemberinin genişletilmemesi için çaba harcanması gerektiğini kaydeden Sudani, Irak hükümetinin yabancı misyonları korumakla mükellef olduğunu yineledi.

KAYNAK: İHA
Emrah Konak Haber7.com - Editör
Haber 7 - Emrah Konak

Editör Hakkında

1992 yılında Erzurum'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Rize'de, lisans öğrenimi ise Atatürk Üniversitesi'nde tamamladı. Halihazırda Nevşehir Hacı Bektaş Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrenimine devam ediyor. Meslek hayatına 2015 yılında başlayıp birçok haber sitesi ve televizyon kanalında farklı pozisyonlarda görev aldı. Şu an meslek hayatına haber7.com'da "Editör" olarak devam ediyor.
YORUMLAR 110
 • Dertli 1 ay önce Şikayet Et
  Eşi benzeri görülmemiş bir tiyatro demek daha doğru olur.
  Cevapla
 • HHH 1 ay önce Şikayet Et
  Amerika İsrailin köpeğidir.
  Cevapla
 • sultan 1 ay önce Şikayet Et
  SENİ ŞEYTAN gazzeli çocuk ve kadınlar can deyilmi sen nasıl bir vicdan taşıyorsun mahluk
  Cevapla
 • Oruç oruç 1 ay önce Şikayet Et
  İtiraftan daha çok övünmüş katil abd
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  İsrail, ABD'nin şımarık oğlanı. ABD oğluna sahip çıkmıyor. Elini bırakınca neler olacağının farkında. O da ne yapıyor babasından destek alıp mahallenin camlarını pencerelerini kırıyor. Ama bir gün o mahalleye biri gelir hem babasının hem oğlununun kemiklerini kırar. Defolup giderler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cüneyt Özdemir'den ‘Roma’ ziyareti tepkisi: 'Büyük gol yiyecekler'
Hamas'tan ABD'ye uyarı