Rus askeri, Dağlık Karabağ'dan çekilmeye başladı

Dağlık Karabağ'da konuşlu Rus barış gücünün bölgeden çekilme süreci başladı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Azerbaycan medyasında yer alan haberi doğrulayarak, "Evet; bu gerçek, doğru." ifadesini kullandı.

GİRİŞ 17.04.2024 15:04 GÜNCELLEME 17.04.2024 16:05
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde 2020 yılından beri bulunan Rus barış gücü birliği, çekilmeye başladı. Azerbaycan medyası, Rus barış gücünden ilk personel ve teçhizatın Kelbecer'deki Hudavend Manastırı'nı terk ettiğini aktardı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da çekilmenin başladığını doğruluyarak, "Evet; bu gerçek, doğru." ifadesini kullandı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev ise, "Rusya ve Azerbaycan liderleri, Azerbaycan topraklarında geçici olarak görev yapan Rus barış gücü birliklerinin görev süreleri dolmadan önce bölgeden çekilmesi yönünde karar aldı. Artık bu süreç başlamıştır. Azerbaycan ve Rusya savunma bakanlıkları, bu kararın uygulanması için gerekli olan faaliyetleri hayata geçiriyor." dedi.

İKİNCİ DAĞLIK KARABAĞ SAVAŞI ARDINDAN YAPILAN ANLAŞMA

Rus barış güçleri, İkinci Dağlı Karabağ Savaşı sonunda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında 10 Kasım 2020'de Moskova'da imzalanan üçlü bildiri çerçevesinde Dağlık Karabağ'a konuşlandırılmıştı.

Anlaşma kapsamında Ermenistan, bölgedeki tüm yerleşim yerlerinden çekilecek; Rus barış gücü de koordinasyonu sağlayacaktı. Birlik aynı zamanda, Dağlık Karabağ'da Ermeni nüfusun bulunduğu yerlerin ve Laçın Koridoru diye bilinen Hankendi-Laçın yolunun güvenliğini sağlayacaktı. Bu bağlamda, Rus barış güçlerinin 2025 yılına kadar bölgede kalmasına karar kılınmıştı. Ancak anlaşmadan sonra Erivan yönetimi sözlerini tutmadı ve bölgede zaman zaman olaylar da yaşandı. Ermenistan'ın diretmesi sonrası, Azerbaycan ordusu 2023 yılında Dağlık Karabağ'a tam kapsamlı bir "Yıldırım Harekatı" başlattı ve Dağlık Karabağ'ın tamamını birkaç gün içinde ele geçirdi.

Bölgede konuşlu olan Rus birliği, hafif silahlarla donatılan 1.960 askeri personel, 470 askeri araç ve özel teçhizattan oluşuyor.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 18
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Cekilen rus askerlerini bu yaz ukranine taaruzuna kullanacak 150 binde orduya yeni asker aldi oldumu 2 milyon asker taaruz icin
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Defolup gitsinler.
  Cevapla
 • insanlık 1 ay önce Şikayet Et
  Bunu fırsat bilip, Laçin Koridorunu geniş bir alana yayarak, Nahçivan-Türkiye bağlantısını tez elden sağlamak lazım. Aksi takdirde ABD ve AB boş durmuyor. Gardaş bu işi güçlü desteğimizle halledecektir.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  İşte bu.helal olsun gardaşlarımıza.o jadar şehid verildi Varan için.aman oyunlara gelmeyelim.Bir yerin adına denildimi Türk beldesi,gözlerim bayrak arar kulağım ezan sesi....
  Cevapla
 • ADEM 1 ay önce Şikayet Et
  ortam müsaitken çek çizgiyi nahcıvanın kuzeyinden. 50 yıl sonra da güney azarbaycanı alıp hazara sınırımız olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu cephesinden Özgür Özel ve İmamoğlu'na zehir zemberek sözler
Milli Takım'da sakatlık şoku! EURO 2024 kadrosundan çıkarıldı