Reuters: Batı, Türkiye aracılığıyla İran'a mesaj gönderdi

İsrail'in İran'a misillemesinin ardından, Batılı devletlerin İran'a Türkiye aracılığıyla "gerilimi düşürme" çağrısı yapan mesajlar göndermeye çalıştığı ifade edildi.

GİRİŞ 20.04.2024 10:09 GÜNCELLEME 20.04.2024 10:16
Bu Habere 86 Yorum Yapılmış

İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan Batılı bir diplomat, son günlerde Batılı devletlerin Türkiye aracılığıyla İran'a mesajlar iletmeye çalıştığını, bu mesajlarda İsrail'le karşılıklı saldırılar sonrası artan gerilimin düşürülmesi çağrılarının yinelendiğini kaydetti.

Ankara aracılığıyla Tahran'a iletilen mesajların içeriği konusunda soruya yanıt veren diplomat, "Son günlerde, özellikle tırmanışı azaltma mesajını yeniden dile getirerek, Türkiye aracılığıyla İran'a mesajlar iletmeye çalıştık." ifadelerini kullandı.

Söz konusu bu mesajlar, İsrail'in İran'a yönelik saldırısı gerçekleşmeden iletilmişti.

ARTAN İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

1 Nisan'da, İsrail'in İran'ın Şam'daki büyükelçilik binasındaki bir binayı vurması ve İran Devrim Muhafızları komutanlarının ölmesi sonrası artan gerilim, 13 Nisan'da İran'ın İsrail'e İHA ve füze saldırısıyla iki tarafın birbirini doğrudan hedef aldığı bir sürece evrildi. 13 Nisan'ın ardından uluslararası kamuoyu İsrail'in ne zaman ve nasıl İran'a yanıt vereceğini tartışırken, cevap bugün İran'ın nükleer kapasitesinin yoğun olduğu İsfahan kentine saldırıyla geldi. İsrail'in saldırısı İran'da herhangi bir hasara yol açmazken, Tel Aviv'in saldırının dozunu düşük tutarak meseleyi kapatmak istediği kaydedildi.

İRAN'IN SALDIRISI ÖNCESİNDE DE TÜRKİYE'NİN KAPISINI ÇALMIŞLARDI

İran'ın 13 Nisan gecesi İsrail'e düzenlediği insansız hava aracı (İHA) ve füze saldırısının ardından Reuters haber ajansına konuşan Türk diplomatik bir kaynak da İran'ın İsrail'e düzenlemeyi planladığı saldırı öncesinde Türkiye'yi bilgilendirdiğini belirtmişti. Kaynağın açıklamasına göre, ABD de İran'a Ankara aracılığıyla bir mesaj göndermiş ve söz konusu operasyonun "belirli sınırlar içinde olması gerektiğini" kaydetmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı da bölgedeki durum hakkında yazılı açıklama yapmıştı. "Yaşanan hadise öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüşerek itidal çağrısında bulunulduğunu" ifade eden Dışişleri Bakanlığı, "Tarafların karşılıklı beklenti ve mesajları da ülkemiz üzerinden iletilmiş, tepkilerin orantılı olması yönünde gerekli girişimler yapılmıştır." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER7
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 86
 • Morelli 1 ay önce Şikayet Et
  Turkiye iranla birlikte israile saldirmali
  Cevapla
 • 61kayi 1 ay önce Şikayet Et
  Katil siyonist İsraile taraf ol hemde TC den ricada bulun Ortadoğuyu bu hale siz haçlılar getirdi , sıkıysa gidin barışı sağlayın Mutlaka katil İsrail mutlaka er geç bu dünyadan silinecek Nasıl dünyada roma silindi Bir fatih çıkar İsraili siler
  Cevapla
 • bla bla 1 ay önce Şikayet Et
  karıştırdıgınız her haltın düzeltme mekanizması mı türkiye? madem yemiyor oynaşmayın.
  Cevapla
 • Izmirli 1 ay önce Şikayet Et
  Karış ma türkiye it dalaşı yapiyor iran yahudi nin emrin de calisiyor amerika nin uşağı dır tarif boyunca YAHU ve hristiyan la savaş mamış tir oyun büyük ürdün yada lübnan i vuracak lar iran nin oyunu karis ma türkiye göç var sinsi plan var
  Cevapla
 • Birgarip 1 ay önce Şikayet Et
  Devlet olarak İran'dan uzak durmak lazım.iblis ve aveneler aynı tezgahtan .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İç acıtan video! Bir baba kuduz olmuş oğlunun ölümünü bekliyor!
Sokak köpekleri az kalsın adamı parçalıyordu! 10 köpek birden saldırdı...