'Türkiye' korkusu harekete geçirdi! 'Demir Kubbe' planı...

Yunanistan, Türkiye'ye karşı Ege’deki adalara İsrail’in ‘Demir Kubbe’sine benzer bir hava savunma sistemi kurmayı tartışıyor. Bakan Dendias geçen günlerde ‘Bir hava savunma sistemi geliştirmemizin zorunlu olduğuna karar verdik.’ demişti

GİRİŞ 21.04.2024 06:15 GÜNCELLEME 21.04.2024 09:59
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

İsrailli Rafael Advanced Defense Systems (Rafael İleri Savunma Sistemleri) şirketi ile İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi tarafından ortak geliştirilen "Demir Kubbe" hava savunma sistemi, Yunanistan’ın dikkatini çekti.

7 Ekim’de Hamas’ın, 13 Nisan’da da İran’ın İsrail’e düzenlediği füze harekâtlarının ardından "Demir Kubbe" hava savunma sistemi çok konuşulmaya başlandı. Kimileri sistemi "neredeyse kusursuz" olarak tarif ederken, kimileri iki saldırıda da Demir Kubbe’nin delindiğine dikkat çekiyor.

Sistemi üreten şirket Rafael, "Demir Kubbe"nin bugüne dek 2 bin 400'den fazla önleme yaptığını, başarı oranının yüzde 90 olduğunu kaydediyor. Ancak uzmanlar, bir saturasyon saldırısında başarı oranının daha da düşeceğini, üstelik hipersonik füzeleri durdurma kabiliyetinin oldukça yetersiz olduğunu belirtiliyor.

Nitekim yüzde 10’luk başarısızlık oranı bile İsrail’in nükleer bomba yeme ihtimalini kuvvetli şekilde sürdürüyor.

‘STRATEJİK AVANTAJ SAĞLAR’

Yunanistan ise son günlerde olası bir “Türk tehdidine” karşı Ege’deki adalara “Demir Kubbe” benzeri bir hava savunma sistemi kurulmasını tartışıyor.

Konu, önceki gün ERT News’te yayınlanan “Connections” adlı programda da ele alındı. Programa katılan Emekli Koramiral Yiannis Egolfopoulos, “Demir Kubbe” edinmelerinin kendilerine stratejik bir avantaj sağlayacağını anlattı.

Farklı arazi koşulları nedeniyle “Demir Kubbe”nin Yunan coğrafyasında İsrail’deki gibi “tam verimle” çalışamayacağını belirten askeri analist, “Sayın Dendias, haklı olarak, bize uyarlanacak bir şey yapmamız gerektiğini söyledi.” ifadelerini kullandı.

'EGE ADALARINDA AŞILAMAZ OLACAKTIR'

Amiral Egolfopoulos, sistemin bataryalarının, radarlarının ve komuta merkezinin İsrail’dekinden farklı olarak Yunan coğrafyasında ayrı bölgelerde konuşlandırılabileceğini, bunun da vurulmayı önleyeceğini söyledi.

“Eğer bunu Ege adalarına uygularsak, aşılamaz olacaktır.” diyen Yunan Amiral, komuta merkezini anakaraya, füze bataryalarını adalara yerleştirmeyi önerdi. Sistemin radarlarından alınan verilerin de anlık olarak uçak ve gemilere iletilebileceğini belirten Egolfopoulos, bunun da olası bir saldırıya karşı hızlı tepki vermelerini kolaylaştıracağını vurguladı.

DENDİAS MESAJI VERMİŞTİ

Yunanistan Savunma Bakanı Dendias, hafta içi Skai televizyonunda katıldığı bir programda, ülkesinin İsral'deki “Demir Kubbe”ye benzer bir hava savunma sistemi kurmayı planladığını açıklamıştı.

Dendias, İsrail'in İran'dan gelen füze ve kamikaze dron saldırılarına karşı “Demir Kubbe”yi başarıyla kullandığını savunmuş, “Ukrayna'daki savaşı da inceleyerek bir hava savunma sistemi geliştirmemizin zorunlu olduğuna karar verdik.” demişti.

Bu alanda Yunanistan'ın zaman kaybettiğini kaydeden Dendias, Türkiye'nin insansız hava araçları konusunda büyük ilerleme kaydettiğini de söylemişti.

Ancak Dendias, hava savunma sisteminin adalara kurulacağına yönelik bir değerlendirmede bulunmamıştı.

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ
Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 80
 • Yokum diyor 1 ay önce Şikayet Et
  Nükleer silah ne zaman yapacağız reis ? Yapmalıyız demiştin
  Cevapla
 • Das 1 ay önce Şikayet Et
  Demir kubbe dünyanin en başarılı hava savunma sistemi kus ucurmuyor
  Cevapla
 • 1071 1 ay önce Şikayet Et
  Alsınlar tb2 ile deneme yaparız
  Cevapla
 • Kamil 1 ay önce Şikayet Et
  Ege adalarının silahsızlandırılmasına karşı yaptıkları ihlalleri bir bir not etmeliyiz . Paris ve Lozan Antlaşması Belgesinin ilgili maddelerini marker ile çizip , BM adalet divanı masasına şak diye koymalıyız .
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sirtakiler defolun bakalım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
X, Türkiye'de temsilcilik açtı
UEFA'dan Türkiye'ye müjde! Avrupa Ligi ve Konferans Ligi...