ABD, Yemen ile 5 yıllık yardım anlaşması imzaladı

ABD, dünyanın en kötü insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de hükümet ile ekonomik büyümeyi hızlandırmak amacıyla 5 yıllık yardım anlaşması imzaladı.

GİRİŞ 21.04.2024 14:27 GÜNCELLEME 21.04.2024 14:42
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Yemen'deki ABD Büyükelçiliğinin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, "Yemen Planlama ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Vaid Abdullah Bazib, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansından (USAID) Ülke Direktörü ve Kıdemli Kalkınma Danışmanı Kimberlee Bell ile 5 yıllık bir yardım anlaşması imzaladı." ifadesine yer verildi.

Anlaşmanın, USAID tarafından sağlanan kalkınma yardımının Yemen'deki ekonomik büyümenin hızlandırılması, suya, sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimin iyileştirilmesi ve yönetimin güçlendirilmesi konularını kapsadığı aktarılan açıklamada, Yemen'de gelecek 5 yıl içinde beklenen büyüme veya bu dönemde beklenen desteğin değerine ilişkin ise bir bilgi verilmedi.

- YEMEN'DEKİ İÇ SAVAŞ VE İNSANİ KRİZ

Dünyanın en yoksul ülkeleri arasında yer alan Yemen'de, hükümet güçleri ile İran destekli Husiler arasında yaklaşık 10 yıldır süren iç savaş nedeniyle insani krizin korkunç boyutlara ulaştığı belirtiliyor.

Yemen'deki İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği raporlarına göre, iç savaş nedeniyle Yemen halkının yüzde 73'ü (yaklaşık 23,4 milyon) insani yardıma muhtaç hale geldi; 4,3 milyon kişi yerinden edildi.

Ülkede 13 binden fazlası sivil 377 bin kişi, çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti.

KAYNAK: AA
Ramazan Yıldız Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - Ramazan Yıldız

Editör Hakkında

1981 yılında Isparta'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Afyonkarahisar'da, lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, yüksek lisansını Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamladı. Üniversitenin ardından bir süre özel sektörde araştırmacı, daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) farklı iştiraklerinde İngilizce öğretmeni, sosyolog ve idareci olarak çalıştı. İnternet haberciliğine ilk adımını 2015 yılında Türk Medya’da attı. 2020’de Haber7’de gece editörlüğüne başladı. Halen Haber7.com’da haber şefi olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 6
 • Türk Vatandaşı 2 ay önce Şikayet Et
  "ABD, Yemen ile 5 yıllık yardım anlaşması imzaladı" Eyvah ahir zaman. Yemen'den çıkacak fitnenin temeli atıldı.
  Cevapla
 • baki 2 ay önce Şikayet Et
  Sahte Anlaşma itibara Almasalar Sıkıştığı yerde Anlaşır sıkıştığı yerde anlaşmayı çiğner munafik iki yuzlu
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  top terörist abd
  Cevapla
 • Kahramanmaraş li 2 ay önce Şikayet Et
  kan emici abd
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Yemen 2 parça. biri abd Suudi uşağı diğeri de özgür yemen. huriler özgür yemenin özgür halkı. abd ve İsraili vuran bunlar. Abd hiç bunlara yardım eder mi. onların yardım ettikleri uşak yönetim tarafı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Real Madrid'de Arda Güler sevgisi sınır tanımadı! Mbappe ile yarışıyor
ABD'den nükleer silah uyarısı: Üretmeye bir iki hafta uzaklıkta