İngiltere Yemen açıklarında gelen patlama sesine müdahale etti

İngiltere Deniz Ticaret Organizasyonu (UKMTO), Yemen açıklarında patlama sesinin duyulduğu bir gemiye destek sağlandığını bildirdi.

İngiltere Yemen açıklarında gelen patlama sesine müdahale etti
İngiltere Yemen açıklarında gelen patlama sesine müdahale etti
GİRİŞ 25.04.2024 15:32 GÜNCELLEME 25.04.2024 15:32
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

UKMTO'nun X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, Aden vilayetinin 15 mil güneybatısında güçlü bir patlama sesinin duyulduğu ve dumanların yükseldiğine dair bilgi alındığı belirtildi.

KAPTANDAN MESAJ

Patlamanın sabah saat 07.15 civarında gerçekleştiği aktarılan açıklamada, Yemen açıklarındaki gemi kaptanının güçlü patlamaya dair haber verdiği ifade edildi.

GERGİNLİK TIRMANIYOR

Bölgeden geçen gemilerin dikkatli olması çağrısında bulunulan açıklamada, Kızıldeniz'de gerilim başladığından beri bunun 65. olay olduğu vurgulandı. Açıklamada sözlerine yer verilen gemi kaptanı, mürettebatın iyi durumda olduğunu belirtti.

KIZILDENİZ'DEKİ DURUM

Yemen'de İran destekli Husiler, İsrail'in Gazze'deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023'ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz'deki seferlerini durdurma kararı aldı.

'REFAH MUHAFIZI OPERASYONU'

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023'te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu "deniz görev gücü" oluşturulduğunu açıkladı.

HUSİLERİN TEHDİDİ

ABD ve İngiltere'nin, Yemen'de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

KAYNAK: AA
Şeyma Akman Haber7.com - Editör
Haber 7 - Şeyma Akman

Editör Hakkında

1988 yılında Ankara’da doğdu. İlk öğretimini Ankara’da, orta ve lise öğrenimini Amerika’da tamamladı. Bilkent Üniversitesinde İngilizce-Fransızca mütercim tercümanlık okudu. Gazetecilik mesleğine Kanal 7 dış haberler bölümünde başladı. 7 sene sonra Yasemin.com sitesine geçerek kariyerine yeni bir ivme kazandırdı. Meslek hayatına Haber7.com'da Dış haberler editörü olarak devam ediyor.
YORUMLAR 1
  • HAKAN'IN FİKRİ 2 ay önce Şikayet Et
    İran ABD ortak yapım seneryo ve filim bu çin e ekonomik darbe vurmak için yapılan senerya Filistin Gazze bahane ÇİN e uğratılan milyarlarca dolar zarar şahane
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Köpekler için gözyaşı dökmüştü! Kuduzdan ölen Mustafa için insanlık dışı paylaşım yapmış
Uyutmuyor, bunaltıyor; esmiyor! Yüksek nem ne zaman etkisini kaybedecek?