Miçotakis'ten Yunan S-300'ünün Ukrayna'ya sevkiyatına veto

Yunanistan, Ukrayna'ya elindeki S-300 ve Patriotları sevk etmesi yönünde yapılan çağrıları reddetti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Bu sistemler, Yunan hava sahasının korunması için kritik önem taşıyor." dedi.

GİRİŞ 26.04.2024 13:33 GÜNCELLEME 26.04.2024 14:55
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Yunanistan, elindeki Rus yapımı S-300 ve ABD yapımı Patriot hava savunma sistemlerinden Ukrayna'ya sevk etmesi taleplerine bir kez daha ret yanıtı verdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, "Ne S-300'leri ne de Patriotları göndereceğiz." dedi.

Yunanistan'ın halihazırda Ukrayna'ya destek için çeşitli savunma teçhizatı sağladığını belirten Miçotakis ancak Yunanistan'ın kendisi için hayatî önem taşıyan silah sistemlerini veremeyeceklerini vurguladı.

İDDİALARI DOĞRULADI

Medyada AB'deki bazı liderlerin Yunanistan'a Ukrayna'ya hava savunma sistemleri sevk etmesi için baskı uyguladığı yönünde haberler çıkmıştı. Miçotakis, kendisine bu yönde isteklerin iletildiğini ancak Ukrayna'ya "bulabilirlerse ya da ihtiyaç fazlası" başka tür malların sevkiyatını yapmak istediklerini kaydetti.

TÜRKİYE ENDİŞESİ

Miçotakis, S-300 ve Patriotların Yunan hava sahasının korunması için kritik önemdeki sistemler olduğuna da vurgu yaptı.

Gerek Miçotakis gerekse diğer Yunan yetkililer daha önceki açıklamalarında, Türkiye'den olası tehditlere karşı hava savunma sistemlerine kendilerinin ihtiyacı olduğu mesajını vermişti.

Miçotakis, bu konuya da değinerek, Türkiye'den gelen tepkiye rağmen deniz parkı projesini hayata geçireceklerini söyledi. Yunan Başbakan, "Deniz parkını ilan edeceğiz. Çünkü bu, Türkiye ile görüş ayrılıklarımız var diye birbirimizle konuşamayacağımız anlamına gelmiyor." ifadesini kullandı.

KAYNAK: SKAİ TV
Erkan Talu Haber7.com - Dış Haberler Editörü
Haber 7 - Erkan Talu

Editör Hakkında

Elazığ'da doğan Erkan Talu; ilk, orta ve lise öğrenimini Ayvalık'ta tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, "Sanat Tarihi" bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında gazetecilik üzerine çok sayıda eğitim alıp okumalar yaptı. Habercilik kariyerine "muhabir" olarak Kanal 7'de başladı. Kanal 7'de hem iç hem de dış basını takip eden ekipte yer alarak "Ana Haber"e bültenler hazırladı. Kanal 7'de çalıştığı dönemde, Ülke TV için haberin yanı sıra VTR, DSF ve program içerikleri üretti. 2017 ortasında Haber7'ye geçti. Kariyerini, "Haber7 Dış Haberler Editörü" olarak devam ettiriyor.
YORUMLAR 27
 • Aşık dermani 2 ay önce Şikayet Et
  Korkma yn yunanlı komşular Türkiye ile iyi geçin etliye sütlüye karışma gerisi kolay
  Cevapla
 • eci 2 ay önce Şikayet Et
  miço bizden yana sıkıntı yok..ama genede verme sen..şirketlerin adamı zelenski yüzünden binlerce insan öldü
  Cevapla
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  basladi yillar önce amma zaten yakinda gercek ücüncü dünya savasi resmen basliyacak o zaman senin dost franzsilarini abd leri görecegiz ufaklik
  Cevapla
 • Osman61 2 ay önce Şikayet Et
  Ulan yunanistan senin o soba borusundanmi korkacak TÜRKÏYE otur oturdugun yerde korkma TÜRKÏYE SENÏN GÏBÏ COCUKLARA Birşey yapmaz uslu dur yeter
  Cevapla
 • Musa 2 ay önce Şikayet Et
  Ne oldu sana helal bize harammı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye pasaportu almak zorlaştı: Vatandaşlık için çifte sorgu!
Son iki yılda 4 bin 269 köpek saldırısı kayıtlara geçti