Sevkiyat kararı sonrası Pentagon'dan son dakika İsrail açıklaması!

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD’nin İsrail’e yönelik sevkiyatı durdurulan silah yardımının akıbeti ile ilgili nihai bir kararı vermediklerini bildirdi.

Sevkiyat kararı sonrası Pentagon'dan son dakika İsrail açıklaması!
Sevkiyat kararı sonrası Pentagon'dan son dakika İsrail açıklaması!
GİRİŞ 10.05.2024 00:38 GÜNCELLEME 10.05.2024 01:18
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder, günlük basın toplantısında, gündemdeki gelişmeler hakkında soruları cevapladı.

'BAZI GÜVENLİK YARDIMLARINI GÖZDEN GEÇİRİYORUZ'

Ryder, ABD’nin İsrail’e milyarlarca dolarlık güvenlik yardımı yaptığını hatırlatarak, geçen hafta sevkiyatı durdurulan silahlarla ilgili "Şu anda yakın vadeli bazı güvenlik yardımlarını gözden geçiriyoruz." dedi.

İsrail’in Refah’a kara saldırısı ile ilgili ABD’nin görüşlerini çok açık şekilde ifade ettiğini vurgulayan Ryder, bununla bağlantılı sevkiyatı durdurulan silah yardımının akıbeti konusunda nihai bir kararın verilmediğinin altını çizdi.

Sevkiyat kararı sonrası Pentagon'dan son dakika İsrail açıklaması!

'NİHAİ BİR KARAR VERİLMEDİ'

Ryder, "Refah'taki durumu değerlendirdiğimizde, bu sevkiyata ara verme kararı aldık ve bu sevkiyata nasıl devam edileceği konusunda nihai bir karar verilmedi. Ancak özellikle 900 kilogramlık bombaların kullanımına ve Gazze'nin diğer bölgelerinde gördüğümüz gibi yoğun bir ortamda yaratabilecekleri etkiye odaklandık." diye konuştu.

"Gazze'nin dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olduğunu bile bile bu bombaların kullanımına en baştan niye kısıtlama getirmediniz?" şeklindeki soruya Ryder, "Başından beri İsrail'in Hamas tehdidine karşı nasıl yaklaşması gerektiği konusunda çok tutarlı davrandık. Masum sivillerin güvenliğini sağlamak için daha fazla şey yapılması gerektiği konusunda da çok açıktık." yanıtını verdi.

Ryder, İsrail’e en son ne zaman bomba sevkiyatı yapıldığı sorusu üzerine "bu bilgiye sahip olmadığını" belirtti.

Bu bombalarla ne kadar sivilin öldürüldüğü sorusuna da Ryder, "Böyle bir rakama sahip değilim." yanıtını verdi.

Sevkiyat kararı sonrası Pentagon'dan son dakika İsrail açıklaması!

'ODAK NOKTAMIZ İSRAİL'İN KENDİNİ SAVUNMASI İÇİN İHTİYAÇ DUYDUĞU ŞEYLERE SAHİP OLMASINI SAĞLAMAK'

Pentagon’un ABD silahları ile Gazze’de ne kadar sivilin öldürüldüğü konusunda bir inceleme yapıp yapmayacağı şeklindeki bir soruyu ise Ryder, "Şu anda odak noktamız Gazze'ye insani yardım ulaştırmak ve aynı zamanda İsrail'in kendisini savunmak için ihtiyaç duyduğu şeylere sahip olmasını sağlamaya devam etmek." diye yanıtladı.

'MASUM SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖRMEK İSTEMEDİĞİMİZİ ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE ETTİK'

Ryder, ABD Başkanı Joe Biden’ın "Gazze’de ABD bombalarının sivillerin öldürülmesinde kullanıldığı" itirafının ABD’yi İsrail’in suç ortağı yapıp yapmayacağı şeklindeki bir soruya karşılık ise "Bu çatışma ilerledikçe Gazze'deki sivil halk üzerinde yarattığı talihsiz etkiyi gördük ve masum sivillerin öldürüldüğünü görmek istemediğimizi çok açık bir şekilde ifade ettik." diye konuştu.

Biden, dün CNN'e verdiği röportajda, İsrail'in Refah'a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda bu ülkeye silah göndermeyi durduracağını söylemişti.

ABD Başkanı, "Eğer Refah'a girerlerse, henüz (kapsamlı bir saldırıyla) girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah'ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim." diye konuşmuştu.

Biden yönetimi, Refah'a yönelik olası kara saldırısının daha çok sivil ölümüne ve insani krizin büyümesine neden olacağı endişesi ile İsrail'in ,Refah'ta sivilleri korumaya yönelik gerçekçi bir plan içermeyen herhangi bir kapsamlı kara saldırısına karşı çıkıyor.

KAYNAK: AA
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 69
 • T.C 1 ay önce Şikayet Et
  Böyle silah sevkiyatını durdurduk demekle olmaz.once öldürdükleri onbinlerce masumun hesabını versinler.Biden denen adam cahilin bilgisizin teki onun ne halt yiyeceği belli değil inşallah yakinda oldu haberi gelir.
  Cevapla
 • Sencer 1 ay önce Şikayet Et
  Yahudi uşağı Coni insanların aklıyla alay ediyor Filistinlilerin katledilmesinin baş sorumlusu ABD ve Avrupa.
  Cevapla
 • Ergün 1 ay önce Şikayet Et
  Sahtekarlik bu hainlerin mesleği, atalarından kalma mirasları, Irak için ne demişlerdi "kimyasal silahlar var" saf müslümanlar olarak oltaya nasilda düşmüştük. Allah c.c bize bildirmişti biz bakmak, duymak dahi istemedik. "Onlar ancak birbirlerinin dostlardır." Herşey alenen ortada...
  Cevapla
 • Bandırmalı 1 ay önce Şikayet Et
  Tam laf salatası. Bunlar kendilerini akıllı, âlemi sersem mi sanıyorlar...
  Cevapla
 • Gazzeliyiz 1 ay önce Şikayet Et
  Biden efendi, silah göndermiyoruz diyecekte, pentegon ondan habersiz israile sevkiyat yapacak , bidenden habersiz kuş bile uçmaz abd de, yine yeni bir tiyatro oynuyorlar ve maalesef dünyada bu tiyatroya inanan ve/veya inanmış görünen kesimler var, hepsi tiyatrodur, el altından ful yardım yapıyorlar, lakin kamuoyuna da karşıymış gibi görünmeye çalışıyorlar. Abd ve israil teröristtir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TÜİK verilerine göre en çok para kazandıran üniversite bölümleri
Bakan Şimşek'ten bayram mesajı! "Kayıt dışılıkla mücadelemize her alanda devam ediyoruz"